Kā samazināt gaisa mitrumu iekštelpās?
Ir daudz un dažādu iemeslu, kādēļ paaugstinās mitruma līmenis mājoklī, kā iespaidā gaiss var šķist sutīgs, lipīgs un nepatīkams. Bet aiz paaugstināta mitruma slēpjas vairāk problēmu nekā tikai slikta pašsajūta; pārāk mitrs gaiss var būt drauds arī mājoklim, ieskaitot konstrukcijas, dažādas virsmas (piemēram, griestus, grīdu un sienas) un priekšmetus tajā. Bet kā efektīvi samazināt gaisa mitrumu iekštelpās?
Kāpēc paaugstināts mitrums ir bīstams?
Pārmērīgs mitrums var sabojāt koku, krāsu, izolāciju un apšuvumu, turklāt tas rada labvēlīgus apstākļus tam, lai ēkā savairotos putekļu ērcītes, puve un pelējums. Šāda veida piesārņojums, savukārt, var izraisīt nopietnas veselības problēmas, jo sevišķi, ja kāds no iemītniekiem cieš no alerģijas, astmas vai kādas plaušu slimības.
Profilaktiski pasākumi
Autors: fairyse7en choi/flickr.com
Pirmais, kas jāpaveic, lai izvairītos no paaugstināta mitruma gaisā, ir uzturēt mājokli un tajā esošos priekšmetus un materiālus pēc iespējas tīrākus un sausākus. Telpas nepieciešams kārtīgi vēdināt, un relatīvajam gaisa mitrumam būtu jābūt 30% līdz 50% robežās.
Vienmēr nepieciešams novērst acīmredzamus mitruma avotus, piemēram, bojātus jaucējkrānus, pilošas caurules un aukstas virsmas, kur mitrums kondensējas. Regulāri jānotīra un pēc tam jānosusina visas virsmas, kur mājā bieži uzkrājas mitrums.
Ventilatoru uzstādīšana un lietošana
Ne velti vannas istabās atrodas ventilatori un virtuvēs tvaika nosūcēji – tie paredzēti, lai palīdzētu izvadīt no telpām nepatīkamas smakas un pārmērīgu mitrumu. Mitruma līmenis, kas ir virs 55% tikai vienu divas diennaktis, var izraisīt pelējuma un baktēriju savairošanos. Tieši tādēļ jāizmanto ventilatorus ikreiz, kad tiek gatavots ēst vai izmantota duša, lai atbrīvotos no liekā mitruma.
Gaisa sausinātājs
Autors: Aaron Yoo/flickr.com
Ja mitruma līmenis iekštelpās sasniedz 65% un vairāk, ir pienācis laiks iegādāties gaisa sausinātāju jeb mitruma savācēju. Šīs ierīces darbības princips ir gana vienkāršs: ventilators iesūknē mitro gaisu no telpas, kas tiek īpaši atdzesēts, tādējādi mitrums no gaisa kondensējas un nonāk kondensāta savākšanas tvertnē; pēc tam sausinātais gaiss nonāk kondensatorā, kur tiek uzsildīts un nokļūst atpakaļ telpā. Ir pieejami gan pārnēsājamie, gan stacionārie mitruma savācēji, gan daudzkomponentu gaisa sausināšanas sistēmas.
Nevāri ūdeni īpaši mitrās dienās
Daļa no šī vārītā ūdens pārvēršas tvaikā (ja turklāt netiek izmantots tvaika nosūcējs), kas pēc tam sajaucas ar pārējo gaisu mājoklī. Tagad, iestājoties rudenim, kad ārā ir īpaši mitrs, mitrums jebkurā gadījumā nokļūs arī iekštelpās, tāpēc izvairies no pārlieku intensīva tvaika radīšanas, vārot ūdeni.
Mitrumu absorbējošie augi
Autors: 浩 马/flickr.com
Daži augi, piemēram, istabas papardes vai orhidejas, uzsūc mitrumu arī no gaisa. Tādējādi tie var samazināt ne mitruma līmeni un enerģijas patēriņu, bet arī uzlabot gaisu telpā, absorbējot oglekļa dioksīdu un nodrošinot ar vairāk skābekļa!
Veļas žāvēšana
Viens no ikdienišķiem mājas darbiem, kas turklāt ir nopietns paaugstināta mitruma avots, ir tikko izmazgāta un izžauta veļa. Veļai žūstot, mitrums, protams, nokļūst gaisā, un tā uzkrāšanos vēl vairāk var veicināt slikta ventilācija telpās. Lai mitrās drēbes nepaaugstinātu mitruma līmeni, varat izmantot veļas žāvētāju vai vienkārši izkārt mitrās drēbes ārā (ja ir tāda iespēja).
Tvaika un hidroizolācijas membrānas
Tvaika izolācijas membrānas izmanto, lai pasargātu ēku norobežojošās konstrukcijas un siltinājumu no iekštelpu mitruma jeb tvaika. Tās gan ir jāuzstāda jau ēkas projektēšanas stadijā, un, ja būvniecības laikā ir pieļautas kļūdas, mitrums var gan kaitēt konstrukcijai, gan palielināt apkures izmaksas.