Kā samazināt kredīta izmaksas mājas būvniecībā
Cilvēki, kas vēlas dzīvot savā personīgā mājā iedalās divās grupās – vieni grib būvēt, otri grib prikt jau gatavu un pārmainīt, pielabot to pēc savām vēlmēm. Katrai grupai ir savi argumenti, taču, ja nav vinnēts loterijā vai alga nav krietni virs vidējā, visticamāk, būs vajadzīgs kredīts. Aizdevuma summa būs tieši atkarīga no ambīcijām un uzkrājumiem. Lai nesanāktu vēlāk liet gaužas asaras, ir svētīgi reāli izvērtēt, cik liela māja ir patiešām vajadzīga. Zemākas izmaksas automātiski nozīmē arī mazāku kredītu, kas vienmēr ir patīkami. Aizņemšanās ir risks un riskus vajag rūpīgi izvērtēt. Atbildīga aizņemšanās sākas ar sevi, bet tagad aplūkosim tuvāk kā ietaupīt uz kredīta rēķina.
1. Esi godīgs pret sevi
Cilvēki, kas būvē vai pērk savu pirmo māju nereti pārspīlē savas vajadzības. Ja līdz šim ir dzīvots dzīvoklī, ir grūti izvērtēt savas vajadzības. Padomājiet, cik istabas Jums ir vajadzīgs komfortam, vai ir vērts būvēt lielāku platību, ja bērni drīz būs lieli, bet ciemiņi atbrauc ļoti reti. Katrs papildus kvadrātmetrs Jums būs jāapmaksā ar sviedriem un asinīm. Izvēloties dārgu māju, vairāk laika pavadīsiet darbā, bet mēs taču nedzīvojam, lai tikai strādātu.
2. Izrunājies ar sievu
Sievietēm patīk, ka viss ir skaists, liels, dārgs un mājīgs. Ja sieva vēlas lielu māju, aizbrauciet ciemos pie kāda, kam ir liela māja. Iespējams, ka sievas vēlme pēc lielas mājas ātri pāries, uzzinot vai reāli saprotot, ka šo māju tad vajadzēs pašai arī visu laiku tīrīt. Reklāmās mēs dzirdam, ka sieviete vēlas būt sieviete, nevis veļas mazgātāja. Uzceļot vai nopērkot lielu māju, sieva no sievietes kļūst par apkopēju. Protams, visas sievietes nav vienādas, bet ir skaidrs, ka ikdienas rutīna nogurdina un labāk ir nopirkt lētāku māju, saglabājot iespēju pārskatāmā nāktonē doties atvaļinājumā uz siltām zemēm.
3. Salīdzini vairāku banku piedāvājumus
Katram no mums ir sava banka un nereti tiek solīts, ka savā bankā ir izdevīgāk. Reālā dzīvē tas ne vienmēr atbilst patiesībai. Pirms ņemt aizdevumu ir būtiski, izvērtēt vairākus variantus. Iespējams, ka konkurējošā kredītiestādē ir savādāka kredītpolitika un viņi piedāvā lētākas procentu likmes pat jaunajiem klientiem. Parasti, lai saņemtu atlaides ir turpmāk alga jāsaņem jaunajā bankā, bet lielākajai daļai tā nav problēma. Izņēmums ir situācijas, kad Jums jau ir paņemts kāds cits aizdevums savā bankā. Ja tā, tad pāriešana, visticamāk, nebūs iespējama, jo šādu iespēju nepieļauj līgums.
4. Piedāvā izmaiņas līguma noscījumos
Saskaņā ar likumdošanu, kredītņēmējam ir tiesības piedāvāt izmaiņas līguma nosacījumos. Klienti, kas bankām ir interesanti un zinoši, ne tikai piedāvā izmaiņas, bet arī sasniedz vēlamo rezultātu. Cilvēkiem, kuriem vajag aizņemties par katru cenu manevru iespējas ir mazākas, taču arī viņiem var paveikties. Kas neriskē, tas nedzer šampanieti, bet attiecībā ar kredītiestādēm ir svarīgi saglabāt mugurkaulu. Banku interesēs ir nopelnīt maksimāli daudz un pretimnākšana tiek izrādīta tikai tad, ja savādāk nav iespējams.
5. Neaizmirsti mājokļa iekārtošanas izmaksas
Uzcelt mājas karkasu un ievilkt komunikācijas ir būtiskākās izmaksu pozīcijas. Tajā pašā laikā arī mājokļa labiekārtošana prasa nopietnus ieguldījumus. Izmaksas var samazināt, rīkojoties racionāli, taču visam ir savas robežas. Bankas un interneta aizdevēju piedāvājumā ir kredītlimits un kredītkartes. Klientam tiek noteikts savs tēriņu limits un to var lietot pēc vajadzības. Procenti jāmaksā no reāli iztērētā. Tas var būt noderīgi, taču jārēķinās, ka procentu likmes ir krietni augstākas nekā mājokļa kredītam. Ja gribēsiet lielāku komfortu un sāksiet tērēt kredītlimitu, var izrādīties, ka procentos pēc tam jāmaksā krietni vairāk nekā sākotnēji likās.
6. Sāc ar mazajiem pirkumiem
Būvniecības laikā jūra vienā brīdī sāk likties līdz ceļiem. Nauda ir vairāk kā jebkad agrāk un var padoties kārdinājumam tērēt bez liekas domāšanas. Šķietami mazos pirkumos ilgākā laika periodā var savākties ļoti lielas naudas summas. No tā var izvairīties, ja sākotnēji tiek iepirkti tieši sīkumi un materiāli un lietas, kuru vērtība nepārsniedz 20 – 100 eiro. Ja sāksiet ar lielajiem pirkumiem daudzu tūkstošu un desmitu tūkstošu eiro apmērā, var rasties problēmas.
7. Seko līdzi izdevumiem
Sākotnējā būvniecības vai rekonstrukcijas tāme un galarezultāts var būtiski atšķirties. Dažādos valsts un pašvaldību būvniecības projektos izmaksas mēdz dubultoties. To, ko var atļauties valsts vai pašvaldība nevar atļauties privātpersonas. Seko saviem izdevumiem un pieturies pie sākotnējās tāmes. Lai izvairītos no problēmām ar celtniekiem, noslēdz līgumu un atrunā dažādas situācijas. Vēlams arī sekot līdzi būvniecības norisei, lai tiktu izmantoti tie materiāli, kas paredzēti un būvienība noritētu saskaņā ar projektu.
8. Aizņemies no radiniekiem
Labākais veids, kā uzcelt māju pa lēto ir aizņemties no ģimenes locekļiem. Atmaksājot naudu bankai, visa perioda laikā par māju tiek pārmaksāts dubultā. Ja ir turīgi vecāki, brāļi vai māsas un ir labas attiecības, viņi aizdevumu neatteiks. Tiem, kas nav pārliecināti, ka spēs turēt savu godavārdu, šis variants neder un ir labāk aizņemties bankā.
Plašāka informācija par dažādiem finanšu pakalpojumiem pieejama finanšu portālā Kredit.lv. Aizņemieties atbildīgi, izvērtējiet iespējas atmaksāt aizdevumu.