Kā tīrīt paklāju?
Paklājam kaitējumu var nodarīt kā apavi, tā dažādi izlieti šķidrumi, piemēram, kafija vai vīns, to nesaudzē arī mājdzīvnieki. Tieši tāpēc regulāra putekļsūcēja izmantošana un periodiska dziļāka tīrīšana var pagarināt jebkura paklāja kalpošanas laiku. Bet kādus līdzekļus un metodes tad izmantot, lai pēc iespējas ilgāk saglabātu paklāju tīru?
Neatkarīgi no paklāja izmēra un biezuma, uzkopšana ar putekļsūcēju vismaz reizi nedēļā ir būtisks priekšnosacījums; sūkšanu ieteicams veikt vēl biežāk, ja mājoklī ir mājdzīvnieki vai bērni. Tāpat der atcerēties, ka izlietus šķidrumus un traipus jāuzslauka un jāapstrādā pēc iespējas operatīvi. Ja paklāji sedz lielas platības, reizi vai divas gadā ieteicams izmantot profesionālu paklāju tīrīšanas uzņēmumu sniegtos pakalpojumus, lai veiktu dziļo tīrīšanu.
Kā veikt regulāro paklāja tīrīšanu?
Ļaujot putekļiem un netīrumiem nosēsties uz paklāja šķiedrām, paklājs ātrāk zaudēs krāsu un saglabās smakas, un galu galā ātrāk arī nolietosies. Labākais paklāja tīrīšanas veids ir spēcīga putekļsūcēja izmantošana.
Lai veiktu rūpīgāku attīrīšanu, vispirms jāatbrīvo paklāja virsma no mēbelēm un citiem priekšmetiem. Lai iegūtu labākus rezultātus, sūkšana jāveic lēnām kustībām, kā arī visu paklāja virsmu ieteicams izsūkt vairākkārt; lai savāktu mājdzīvnieku spalvu vai matus, paklāja tīra, izmantojot birstes režīmu.
Lai atsvaidzinātu paklāju, reizi mēnesī var to apkaisīt ar dzeramo sodu; ļauj sodai vismaz stundu vai ilgāk reaģēt, lai tā absorbētu vieglākus traipus un smakas, un pēc tam rūpīgi izsūc paklāju.
Traipu un plankumu tīrīšana
Autors: Sameday Carpet Cleaning Hobart/flickr.com
Šķidruma izlīšanas gadījumā nekavējoties nosusina to ar papīra dvieļiem vai baltu drānu; nav ieteicams lietot tādu audumu vai salveti, kas ir krāsaina. Tāpat šādu traipu nevajadzētu berzt.
Lai no paklāja uzslaucītu dubļus vai nokritušu pārtiku, izmanto plastikāta karti vai neasu nazi, ar ko netīrumus nokasa. Nedrīkst šādus traipus berzēt, jo tādējādi netīrumi tikai iespiedīsies dziļāk paklāja šķiedrās. Kad traips izžuvis, to rūpīgi nosūc ar putekļsūcēju.
Ja uz paklāja izlijis sarkanvīns, samitrina lupatiņu ar aukstu ūdeni un apslauka traipa vietu, bet pēc tam pa virsu uzkaisa sāli. Atstāj to uz kādu laiku reaģēt, bet pēc tam ar putekļusūcēju rūpīgi izsūc.
Paklāja dziļā tīrīšana
Lai attīrītu paklāju no smiltīm, putekļiem un netīrumiem, kas dziļi ieēdušies šķiedrās, kā arī atjaunotu tā izskatu, vismaz reizi gadā ir nepieciešams veikt dziļo tīrīšanu. Lielākā daļa profesionālo paklāju tīrīšanas pakalpojumu sniedzēju izmanto dažādu tīrīšanas līdzekļu un tvaika kombināciju, tomēr ir iespējams izmantot arī mājsaimniecībā pieejamos produktus.
Vispirms paklāju rūpīgi izsūc. Tad pudelē ar izsmidzināmo uzgali sajauc vienu daļu parastā etiķa un trīs daļas auksta ūdens. Izsmidzina etiķa šķīdumu uz paklāja, līdz tas kļūst mitrs, tomēr ne slapjš. Ja tīra paklāju, kas atrodas uz koka vai cita jūtīga materiāla grīdas, veic papildu piesardzības pasākumus, lai aizsargātu to no mitruma bojājumiem (piemēram, paklājot apakšā plēvi).
Pirms dziļās tīrīšanas procesa uzsākšanas uzsmidzina etiķa šķīdumu uz paklāja nelielā laukumā mazāk redzamā vietā, lai pārbaudītu tā krāsu noturību. Nelieto šķīdumu, ja redzama krāsas maiņa.
Ļauj šķīdumam reaģēt piecas minūtes, tad ar mikrošķiedras drānu pēc iespējas nosusina paklāju; mikrošķiedras drānu, kad tā kļuvusi netīra, izskalo. Atver durvis un logus, lai palielinātu gaisa plūsmu telpā, vai novieto blakus paklājam ventilatorus, lai paātrinātu žāvēšanu. Kad paklājs ir pilnībā izžuvis, to vēlreiz izsūc ar putekļsūcēju.