Kā un kāpēc veikt zemes uzmērīšanu?
Zemes uzmērīšana tiek veikta, lai atrastu, precizētu, aprakstītu, dokumentētu un kartētu zemes gabala robežas. Gadījumā, ja ir radušās šaubas par teritorijas platību vai ir paredzēts veikt darījumus ar zemi (to iegādāties vai pārdot), ir būtiski vērsties pie zemes kadastrālajā uzmērīšanā sertificēta mērnieka, kurš veiks atkārtotu instrumentālo uzmērīšanu un precizēs zemes vienības platību.
Kas ir mērnieki?
Profesionāli un sertificēti mērnieki ir īpaši apmācīti speciālisti, kas, izmantojot tiesību, matemātikas, inženierzinātņu un fizikas kombināciju, izstrādā un nosaka īpašuma robežas. Mūsdienās uzmērīšanas vajadzībām tiek izmantots specializēts aprīkojums, piemēram, GPS, programmatūra, sensori, kā arī dažādas citas iekārtas un risinājumi. Šī speciālista darba rezultātā kadastrālajai uzmērīšanai tiek izstrādāts papīra formāta robežplāns, savukārt topogrāfiskajiem un ģeodēziskajiem darbiem tiek veidots gan plāns papīra formātā, gan digitālais fails.
Kāpēc veikt zemes uzmērīšanu?
Ja ir jārisina jautājumi, kas saistīti ar īpašuma robežām, noteikti būtu jāvēršas pie mērnieka. Piemēram, gadījumā, ja ir radušās šaubas par teritorijas platību vai ir paredzēts veikt darījumus ar zemi, jāvēršas pie zemes kadastrālajā uzmērīšanā sertificēta mērnieka, kurš veiks atkārtotu instrumentālo uzmērīšanu un precizēs zemes vienības platību.
Kā nekustamā īpašuma īpašnieks tu jebkurā laikā vari veikt sava īpašuma uzmērīšanu, taču pie mērnieka noteikti jāvēršas gadījumā, kad tiek pirkta vai būvēta māja. Pat ja tiek pirkts īpašumu bez nākotnes apbūves plāniem, tik un tā ir vērts veikt zemes gabala uzmērīšanu, lai būtu precīzi zināms, kur atrodas tava īpašuma robežas. Robežu apsekošanā tiks detalizēti aprakstītas precīzas zemes vienības.
Tātad, profesionāla mērnieka pakalpojumi visbiežāk nepieciešami, ja tiek veikta mājas vai zemes gabala pirkšana vai pārdošana; zemes sadalīšana mazākos zemes gabalos vai zemes gabalu apvienošana; žogu, septisko sistēmu uzstādīšana vai citi uzlabojumi zemesgabalā; ir aizdomas, ka kāds cits pārsniedz īpašuma robežas; ir šaubas par apvidū esošo robežu atbilstību zemes robežu plānam.
Kā norit uzmērīšana?
Zemes kadastrālās uzmērīšanas procesu regulē Ministru kabineta 2011. gada 27. decembra noteikumi Nr. 1019 “Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumi”. Saskaņā ar Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumu 19. punktu, ierosinātājs mērniekam vai komersantam iesniedz visus nepieciešamos dokumentus, lai tam būtu pieejama visa nepieciešamā informācija.
Mērnieks izstrādā elektronisko zemes kadastrālās uzmērīšanas lietu, apkopojot zemes kadastrālās uzmērīšanas procesā iegūto un sagatavoto juridisko un tehnisko dokumentāciju. Tiek arī sagatavoti dokumenti, ko tālāk izsniedz zemes kadastrālās uzmērīšanas ierosinātājam (piemēram, zemes robežu plānu, apgrūtinājumu plānu, robežas noteikšanas aktu, un citus dokumentus).
Veicot robežu atjaunošanu, mērnieks sagatavo robežu atjaunošanas aktu, kas apliecina atjaunoto robežu novietojuma atbilstību zemes robežu plānam.
Piemēram, gadījumā, ja zemes īpašnieks grib sadalīt zemes gabalu sīkākās vienībās, tad vispirms ir jādodas uz savu pašvaldību, kur jāraksta iesniegums par atļauju veikt zemes vienības sadali. Pašvaldība izsniegs atļauju un noteikumus, kas jāņem vērā, veicot zemes vienības sadales darbus. Ar šiem noteikumiem, savukārt, jāvēršas pie mērnieka, kas varēs precīzi sastādīt veicamo darbu tāmi, ņemot vērā visus pašvaldības izsniegtos nosacījumus.