building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Kā uzbūvēt nožogojumu savam privātīpašumam? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā uzbūvēt nožogojumu savam privātīpašumam?

Kā uzbūvēt nožogojumu savam privātīpašumam?
Foto: Mary WarrenFollow/flickr.com

Mūsdienu būvmateriālu tirgus piedāvā dažādus nožogojumus gan privātajām, gan lauku mājām un vasarnīcām, un cita veida īpašumiem ļoti plašā klāstā. Tā izvēlē nozīmīgs ir ne tikai estētiskums, bet arī izmaksas un praktiskums. Nožogojuma uzstādīšanā visbiežāk izmanto tādus materiālus kā betonu, akmeni, koku, ķieģeļus un metālu. Kā uzbūvēt nožogojumu savam privātīpašumam?

Žogs var uzlabot mājas estētisko pievilcību, sniegt papildu drošību, garantēt privātumu, ierobežot bērnu un dzīvnieku kustību, un pat nodrošināt aizsardzību no apkārtējās vides faktoriem. Bet pirms sākt būvēt žogu, vispirms jāņem vērā vairākas būtiskas lietas.

Nožogojuma veidi

autors: koka_zogs_balts
Foto: Thomas/flickr.com; autors: koka_zogs_balts

Populārākie materiāli, no kā tiek veidoti nožogojumi, ir ļoti dažādi. Piemēram, akmens žogam piemīt augsta izturība; izvēloties kvalitatīvus materiālus un pareizi veicot tā uzstādīšanu, nožogojums kalpos ilgus gadus un praktiski nemainīs savu izskatu. Jāņem gan vērā, ka akmens žogi ir samērā dārgi. Savukārt ķieģeļu žogs nav dārgs, turklāt to var kombinēt ar citiem materiāliem, piemēram, metālu, gofrētām plāksnēm vai pat dabīgu akmeni. Ķieģeļu žogs var kalpot vairākus desmitus gadu.

Betona nožogojums cenas ziņā ir viens no demokrātiskākajiem variantiem. Šādi žogu veidi tiek piedāvāti plašā klāstā un ir ļoti populāri, pateicoties to zemajām izmaksām. Betona žogus lielākai izturībai var pastiprināt ar metāla konstrukcijām, turklāt to uzstādīšana neaizņem daudz laika. Jāņem gan vērā, ka betona nožogojumam ir zemāks izturības līmenis pret temperatūras svārstībām, salu un citiem vides faktoriem.

Banner 280x280

Metāla žogiem ir ilgs mūžs, tie ir universāli un pieejami dažādās krāsās (sudrabaini metāliskā krāsā vai citos toņos) un vairākos veidos, piemēram, gofrētu plākšņu vai kaltu režģu formā. Viens no klasiskākajiem nožogojuma veidiem ir koka sēta. Pārdošanā ir pieejamas jau gatavas koka sekcijas dažādā platumā un augstumā, no kurām var patstāvīgi izveidot nepieciešamo žoga konstrukciju. Jāpatur prātā, ka šāda veida sētas nav ļoti izturīgas un vairāk ir piemērotas dekoratīviem mērķiem.

Atļauja būvniecībai

Lai saņemtu nepieciešamās atļaujas žoga būvniecībai, ir nepieciešams saskaņojums ar citiem kaimiņiem (ja to plānots celt uz robežas), turklāt sētas jeb nožogojuma uzstādīšanai jāsaņem pašvaldības atļauja. Žogs ir neklasificēta būve, kuras uzstādīšanai nav nepieciešama būvatļauja, tomēr būvvaldē jāiesniedz paskaidrojuma raksts vai apliecinājuma karte par projektu.

Nožogojuma tapšanas process

autors: zoga_buvnieciba
Foto: shutterstock.com; autors: zoga_buvnieciba

Žoga uzstādīšanas process sākas ar rūpīgiem mērīšanas darbiem. Vispirms jāaprēķina visas žoga līnijas garums, ieskaitot vārtus (te noderēs mērīšanas ritenis). Izmantojot aerosola krāsu vai citu palīglīdzekli, iezīmē žogu un marķē vārtu vietas. Tad nepieciešams noteikt, cik sekciju būs nepieciešams, un attiecīgi – cik daudz stabu. Parasti stabus izvieto ik pēc diviem līdz divarpus metriem, un tos jāuzstāda vispirms, pārliecinoties, ka attālums starp stabiem ir vienāds.

Izrok bedri, kas ir aptuveni tikpat dziļa kā 1/3 no žoga staba augstuma. Piemēram, divus metrus garam stabam būtu nepieciešama apmēram 60-70 centimetrus dziļa bedre. Rakšanas laikā, protams, jāņem vērā zemē ieraktos kabeļus un caurules. Katrā bedrē ber apmēram 10 centimetrus grants, virs tās, savukārt, 15-20 centimetrus betona maisījuma. Ievieto stabu un nolīmeņo to, nogaida, līdz cements ir izžuvis un sacietējis.

Pēc tam, kad betons ir pilnībā sacietējis, stabiem pievieno stiprinājumus un sliedes. To, cik daudz sliežu nepieciešams, ir atkarīgs no žoga augstuma. Visbiežāk trīs: viena žoga apakšā, viena vidū un viena augšā. Uzstāda sekcijas starp stabiem. Jāņem vērā, ka jau gatavu paneļu izmantošana žoga būvniecību krietni vien atvieglos, jo parasti tos var piestiprināt tieši pie stabiem. Visbeidzot uzstāda vārtus.

Plānojot sētas būvniecību, jāņem vērā, ka tai jābūt izturīgai, estētiskai un ilgmūžīgai; nožogojumam vajadzētu ne tikai aizsargāt privātīpašumu, bet arī papildināt tā kopējo ainavu un priecēt saimnieku acis. Vislabāk tā uzstādīšanu veikt, aicinot talkā profesionāli.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.