building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi199
Nozares raksti32455
Kā uzbūvēt putnu barotavu? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā uzbūvēt putnu barotavu?

Kā uzbūvēt putnu barotavu?
Foto: BruceFollow/flickr.com

Izgatavojot putnu barotavu, iepriecināsi ne tikai mazos lidoņus ar viegli pieejamu barību aukstajos ziemas mēnešos, bet arī uzlabosi garastāvokli pats sev. Piestiprini to ārpus virtuves vai viesistabas loga un vēro putnus visa gada garumā. Jāņem gan vērā: ja reiz ir iesākts putniņus barot, tas jādara līdz pēdējam sniegam. Bet kā tad uzbūvēt putnu barotavu?

Koka detaļu sagatavošana

Foto: building.lv

Uz aptuveni 60 centimetrus gara un 20 centimetrus plata neapstrādāta dēļa uzzīmē visas putnu barotavai nepieciešamās detaļas: trīs kvadrātus ar 10 centimetrus garām malām, vienu kvadrātu ar 12 centimetrus garām malām un divus apļus ar 10 centimetriem diametrā. Te gan der atcerēties, ka apaļajām koka detaļām būs jāatbilst izmantojamās plastmasas pudeles diametram (tālāk rakstā).

Jāņem vērā, ka dēlis nedrīkst būt slīpēts vai kā citādi īpaši apstrādāts, lai mazie putniņi spētu ar nagiem pienācīgi koksnē ieķerties.

Jumtiņa izgatavošana

Kārtīgi nostiprina dēli pie darba galda, izmantojot darbvirsmas skavas. Ņemot talkā finierzāģi, izgriež apļus un kvadrātus. No garāka (septiņi milimetri diametrā) puļķīša izveido četrus aptuveni 10 centimetrus garus gabalus, kas kalpos par laktām.

Salīmē kopā divus mazākos (ar 10 centimetru garo malu) kvadrātus un papildus nostiprina tos ar nagliņām. Pēc tam pielīmē un pienaglo abiem sastiprinātajiem kvadrātiem vienu no apļiem. Ļauj līmei sakalst. Pēc tam uzmanīgi izurbj caurumu cauri visai detaļai tieši centrā.

Pamatnes izgatavošana

Piestiprina vienu no lielākajiem kvadrātiem pie darbgalda un izurbj tā malas centrā septiņus milimetrus lielu caurumu apmēram piecu milimetru dziļumā. Atkārto to pašu ar pārējām trim malām. Caurumos ielīmē un rūpīgi iestiprina laktas. Izmantojot līmi un nagliņas, piestiprina otru koka apli šim kvadrātam. Kad līme nožuvusi, izurbj cauri visai detaļai caurumu, caur kuru pēcāk tiks vērta stieple.

Sēklu un graudu rezervuārs

Foto: building.lv

Izmantojot šķēres, nogriež viena litra plastmasas pudeles abus galus, lai izveidotu cilindru. Nostipriniet plastmasas cilindru pie galda un izurbj tajā četrus vienādi izvietotus septiņu milimetru caurumus aptuveni četru centimetru attālumā no cilindra malas, pa kuriem birs ārā graudi un sēkliņas.

Izver stiepli, kas iepriekš piestiprināta pie pamatnes, caur cilindru, tad arī cauri jumtiņam. Plastmasas cilindrā izurbtajiem caurumiņiem jāatrodas tuvāk pamatnes daļai. Lai neļautu jumta daļai pārlieku kustēties, uz stieples var uzvērt gumijas uzmavu. Putnu barotava gatava.

Pabīda uzmavu augšup pa stiepli, lai atbrīvotu augšdaļu, ko izvelk no cilindra, pēc tam piepilda cilindru ar sēklām, graudiem un drupačām. Uzliek cilindram atpakaļ jumtiņu un atkal cieši nostiprina stiepli ar gumijas uzmavu. Tagad atliek vien izvēlēties kāda koka zaru vai citu pietiekami drošu vietu, kur putnu barotavu iekārt. Stieples galu var iestiprināt, piemēram, skrūvējamā āķītī.

Dalies ar šo rakstu