Kā uzbūvēt soliņu?
Ja nepieciešams soliņš pie mājas, pagalmā vai atpūtas vietai dabā, kāpēc gan to neizgatavot paša rokām? Var to, protams, iegādāties vairumā būvniecības preču veikalu, tomēr, ja ir visi nepieciešamie instrumenti un materiāli, gatavot pašam sanāks lētāk, turklāt process sagādās lielāku gandarījumu. Kā tad uzbūvēt soliņu?
Instrumenti un materiāli
Darba paveikšanai, protams, nepieciešami instrumenti: zāģis, skrūvgriezis (vislabāk – akumulatora), galdniecības vai jebkurš mīkstais zīmulis, urbis, mērlente, lineāls, smilšpapīrs (rupjāka grauda sākotnējai slīpēšanai un smalkāka grauda gala slīpēšanai), kā arī otiņa krāsošanai vai koksnes aizsarglīdzekļa uzklāšanai.
No materiāliem būs nepieciešami vismaz pieci koka dēļi: trīs sēdvietai un divi atzveltnei. Dēļu garumam jābūt 150x15 centimetriem, savukārt biezumam – no 3,5 līdz 4 centimetriem. Tāpat vajadzīgi divi 36 centimetrus gari dēļi priekšējām kājām un divi 72 centimetrus gari dēļi aizmugurējām kājām. Neiztikt arī bez četrām 57 centimetrus garām koka brusiņām ar kurām tiks fiksēta soliņa kājas, kā arī sēdeklis. Būs nepieciešamas arī koka skrūves.
Materiālu sagatavošana

Autors: Denis Podrug/flickr.com
Vispirms nepieciešams sagatavot materiālus. Izvēloties materiālu, ir svarīgi, lai kokā nebūtu nekādu defektu vai bojājumu. Pirms darba uzsākšanas jāpārliecinās, ka koks ir pietiekami labi izžuvis. Sola izgatavošanai ir iespējams iegādāties jau gatavus vajadzīgā izmēra dēļus, bet ja tādu nav, tad ar zāģi būs jāsazāģē nepieciešamās detaļas iepriekš nomērītajos garumos.
Pēc koka dēļu sazāģēšanas vajadzīgajā garumā tos nepieciešams arī apstrādāt. Sēdekļa un atzveltnes dēļus rūpīgi noslīpē, kā arī nedaudz noapaļo asās kantes. Tāpat apstrādā arī kājas un to stiprinājumus. Jāņem vērā, ka pirms soliņa montāžas visi kokmateriāli jāpārklāj ar dekoratīvo koksnes aizsardzības līdzekli.
Konstrukcija
Konstrukcijas montāža sākas ar kājām, ievērojot izvēlēto atstarpi starp priekšējām un aizmugurējām kājām. Tad sastiprina sēdekli, pēc tam – atzveltni. Sēdeklim jābūt 40 centimetrus platam, bet atzveltnei nedaudz slīpai (aptuveni 20 grādu), lai būtu ērtāka sēdēšana. Skrūvju stiprinājuma vietās var veikt nelielu padziļinājumu ar spalvurbi, lai skrūvju galviņas tiktu ieslēptas koka virsmā.
Visbeidzot piestiprina soliņa kāju šķēršļus, lai konstrukcija būtu stabila. Jāņem vērā, ka starp sēdekļa un atzveltnes dēļiem nepieciešams atstāt 1 līdz 2 centimetrus lielas atstarpes, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu gaisa caurplūdi, kā arī novērstu mitruma uzkrāšanos.