Kādas kļūdas nepieļaut, izvēloties mājas fasādi? Stāsta eksperts
Renovējot mājas fasādi vai veicot fasādes apdares darbus jaunbūvēm, darba procesu var būtiski ietekmēt atbilstoša materiālu izvēle, tehniskais instalācijas darbs, kā arī laikapstākļi. Fasādes risinājumu uzņēmuma “Cedral” eksperts atklāj četras tipiskākās kļūdas, no kurām vajadzētu izvairīties, ja plāno veikt fasādes nomaiņu.
Nerēķināšanās ar laikapstākļiem
Dažāda veida fasādēm, visbiežāk apmetuma fasādēm, un to ražotājiem ir prasības, kuras jāievēro attiecībā uz laikapstākļiem, piemēram, gaisa temperatūra, mitrums, saules staru ietekme un citi faktori. Būvniecības objektos bieži vien tam mēdz nepievērst uzmanību, jo vienmēr pietrūkst laika un jāsteidzas ar darbu izpildi. “Ievērot ražotāju noteikto tehnoloģisko apstrādi ir kritiski svarīgi. Protams, laikapstākļus nevar kontrolēt, taču jāņem vērā, ka nepareiza materiālu uzstādīšana sliktu ārējo apstākļu ietekmē var saīsināt produktu kalpošanas mūžu, piemēram, ja izvēlēta fasāde ar līmējamiem dizaina elementiem, tad šie materiāli var atlīmēties vai to krāsa var nolobīties ātrāk,” skaidro "Cedral" tirdzniecības vadītājs Latvijā Elviss Siliņš.
Gaisa kabatu aiztaisīšana
Izplatītākā kļūda, kad runa ir par ventilējamās fasādes montēšanu, ir gaisa šķirkārtas jeb 25 milimetru gaisa kabatas norobežošana. Visbiežāk šī kļūda tiek pieļauta, pie jumta vai cokola uzliekot latojumu, kā rezultātā zūd gaisa cirkulācija un arī ventilējamās fasādes būtība. Tas var novest pie nepatīkamām problēmām – vatē vai mūrī var veidoties mitrums, kas vēlāk var novest pie pelējuma. Šī situācija mēdz būt aktuāla, renovējot vecākas mājas – ja vecu ēku pēkšņi nosiltina un uztaisa hermētiski noslēgtu, bet nepadomā par gaisa apmaiņas sistēmu, visticamāk, pelējums būs aktuāla problēma pietiekami drīz.
Neatbilstošu materiālu izvēle
Laikapstākļi ietekmē arī vēlamo materiālu izvēli – bieži vien tas, kas derēs un būs piemērots Spānijas klimatam, nebūs atbilstošākā izvēle mūsu platuma grādiem un sasalšanas cikliem. Piemēram, tas arī iemesls, kāpēc Spānijā lielākā daļa ēku toņkārtas ir gaišās krāsās. Latvijā priekšroku jādod tiem materiāliem, kas sevi pierādījuši kā sala noturīgus.
Objektīva izmaksu aprēķināšana
Bieži vien iedzīvotāji pašrocīgu izmaksu kalkulācijas mēdz veikt, ņemot vērā izvēlētā materiāla cenu kvadrātmetrā reizinot ar fasādes laukumu, taču aizmirsts tiek par kopējo izmaksu pīrāgu. Der ielāgot, ka fasādes izmaksas veido ne tikai apdares dēļi, bet arī stiprinājumi, skrūves, stūra elementi, pretvēja plēve siltināšanas materiāla izmaksas, darbaspēks un citas neparedzētas izmaksas. Lai saprastu objektīvu cenu apjomu un to, kā var atšķirties budžets dažādu veidu fasādei, ieteicams konsultēties ar tirgotāju pārstāvjiem.
Tāpat būtu jārēķinās arī ar fasādes uzturēšanas izmaksām, kas var atšķirties, ņemot vērā izvēlēto apdares materiālu. Visbiežākie atjaunošanas darbi saistās ar fasādes pārkrāsošanu vai virsmas elementu atjaunošanu, bet koka materiāliem jārēķinās arī ar eļļošanu.