Kādus elektrodrošības principus jāievēro skolēniem, vecākiem, pedagogiem?
Sākoties mācību gadam, arvien vairāk laika pavadīsim telpās un tumšajā sezonā aktīvāk lietosim elektroierīces. Elektrība ir mūsu palīgs un draugs ikdienā, bet var būt drauds, ar to neapdomīgi apejoties. 2023. gada pirmajos septiņos mēnešos reģistrētas 17 elektrotraumas. No tām septiņas guvuši bērni, un tas jau ir par vienu bērnu vairāk nekā visā iepriekšējā gadā kopā.
Lai sevi pasargātu no iespējamās nelaimes, AS “Sadales tīkls” aicina skolēnus vienmēr ievērot dažus vienkāršus elektrodrošības pamatnoteikumus. Arī vecāki un skolotāji mācību gada sākumā tiek aicināti atgādināt būtiskākos elektrodrošības principus jaunākiem bērniem. Tie ir jāievēro gan mājās un skolā, gan ārpus telpām.
Drošības padomi bērniem:
- Ievēro brīdinājuma zīmes;
- Esi piesardzīgs gaisvadu elektrolīniju tuvumā – nelidini dronus vai pūķus, esi uzmanīgs makšķerējot;
- Nekāp elektrības stabos vai kokos elektrolīniju tuvumā – šādi vari saņemt strāvas triecienu;
- Netuvojies un nepieskaries pārrautiem elektrolīniju vadiem. Ja tos pamani, uzreiz ziņo operatīvajiem dienestiem, zvanot 112;
- Nebāz pirkstus vai priekšmetus kontaktligzdās – tā vari gūt nopietnu elektrotraumu;
- Neievieto metāla priekšmetus tosteros un citās elektroierīcēs;
- Ja pamani bojātu vadu, neaiztiec, bet pastāsti par to pieaugušajiem;
- Nelieto elektroierīces ūdens tuvumā (vannas istabā, dušā u.c.), ūdens un elektrība var būt nāvējoša kombinācija;
- Nelieto nezināmas izcelsmes lādētājus un izvairies no iekārtu uzlādes laikā, kad guli, tas var izraisīt ugunsgrēku;
- Nevelc kontaktdakšu aiz vada, tas var radīt tās bojājumu;
- Neturi dzērienus elektroierīču (datoru, videospēļu u.c.) tuvumā, tie var izlīt un tu vari saņemt strāvas triecienu.
Arī vecākiem un skolotājiem jārūpējas par savu un jāuzņemas atbildība par nepilngadīgo drošību:
- Pārrunājiet ar bērniem elektrodrošības principus un rādiet piemēru ar savu rīcību;
- Nelietojiet un neturiet mājās bojātas elektroierīces! Tās var būt bīstamas gan pašiem, gan bērniem;
- Nelabojiet sadzīves elektrotehniku, ja tā nav atvienota no rozetes! Elektroierīču pārbaude un remonts būtu jāuztic elektrospeciālistiem;
- Tikai iekštelpām paredzētās elektroiekārtas (piemēram, mājas elektronika, iekštelpu pagarinātāji, gaismas virtenes u.c.) nelietojiet ārtelpās – nonākot saskarē ar mitru vidi, tās var kļūt bīstamas;
- Ja bērns ir saņēmis elektrotraumu, noteikti konsultējieties ar mediķiem;
- Izvietojiet mājokļos drošās kontaktligzdas vai lietojiet rozešu aizbāžņus – tas var pasargāt bērnu no elektrotraumas. Mazākie elektrotraumas visbiežāk gūst, iebāžot smalkus priekšmetus vai pirkstus rozetē, vai piekļūstot neizolētiem vadiem.
Lai atgādinātu iedzīvotājiem par elektrodrošību, "Sadales tīkls" ik gadu organizē informatīvas elektrodrošības kampaņas. Viena no aktivitātēm ir elektrodrošības vēstnešu kustība sadarbībā ar skolu programmu "Dzīvei gatavs", uzņēmuma darbiniekiem gan ar klātienes, gan attālinātajām lekcijām par elektrodrošību regulāri viesojoties izglītības iestādēs visā Latvijā. Pieteikt nodarbību iespējams programmas mājaslapā www.dziveigatavs.lv.
Vērtīgs materiāls bērnu un jauniešu izglītošanai elektrodrošībā ir vietne - https://arelektribuneriske.lv/, kurā atrodami izglītojoši materiāli dažāda vecuma bērniem un jauniešiem. Šos materiālus var izmantot arī mācību procesā skolās. Tāpat AS "Sadales tīkls" aicina noskatīties izveidoto mācību filmu.