Kāpēc ikvienam būtu jāzina par zemgrīdas apkuri ar dzesēšanas funkcionalitāti?
Lai gan zemgrīdas apkure jeb siltās grīdas kļūst aizvien populārāka Latvijā, radiatori joprojām ir apkures un tās augsto izmaksu simbols, kas dažkārt emocionāli liek mesties dažādu alternatīvu apkures veidu meklējumos, aizmirstot par elementāru fiziku vai veselo saprātu.
Ja tehnoloģiskā progresa jaunieguvumus un izmaksu efektivitāti citās jomās mēs esam apguvuši salīdzinoši ātri – autostāvvietas apmaksa vai taksometra pakalpojuma saņemšana ar mobilās aplikācijas palīdzību, maksājot tikai par patērēto –, tad mājokļa komforta nodrošināšanā mēs nereti nespējam kritiski izvērtēt divus galvenos komforta nodrošināšanas kritērijus – komforta temperatūras uzturēšana un izmaksu efektivitāte.
Autors: Uponor_zemgr_das_apkure
Sāksim ar komfortu
Kā darbojas radiatoru apkure, visiem ir jau puslīdz zināms. Radiatori uzsilst, sasildot gaisu telpā, un to regulēšanu parasti neveic nemaz vai manuāli, izmantojot termostatu. Nereti ir tā, ka, uzstādot uz "4", ir pārāk karsti, bet, nogriežot uz "3", ir pārāk vēsi. Un tā arī dzīvojam, pielāgojoties radiatora iespējām un uzskatot to par normu. Nemaz nerunājot par to, ka praktiski ikviens radiators ar laiku kļūst par putekļu un citu nesavācamu netīrumu epicentru ikvienā mājoklī.
Savukārt zemgrīdas apkure nodrošina vienmērīgu temperatūru visās telpās vai pat katrā telpā dažādu temperatūru, atbilstoši tās funkcionalitātei vai iemītnieku individuāli noteiktajam komforta līmenim. Grīdas virsmas temperatūra apkures sezonā lielākoties nepārsniedz +26 °C temperatūru, kas, atšķirībā no radiatoru apkures, nespēj veicināt gaisa kustību telpā un neveicina pastiprinātu putekļu cirkulāciju pat virs pašas grīdas virsmas. Pateicoties moderniem termostatiem, temperatūru katrā no telpām iespējams regulēt līdzīgi kā klimata kontroli automašīnās, iestatot mājas iemītniekam vēlamo komforta temperatūru ar 0,5 °C precizitāti.
Autors: Uponor_Smatrix_Style
Izmaksas
Samazinot telpas temperatūru tikai par vienu grādu, apkures izmaksas samazinās vidēji par 6%. Jaunākie pētījumi rāda, ka, izmantojot tradicionālo – radiatoru – apkuri, enerģijas patēriņš vidēji ir par 10% augstāks, turklāt vidēji par 10% pieaug arī oglekļa dioksīdu (CO2) emisija. Tādējādi zemgrīdas apkure ir ne tikai izmaksu ziņā izdevīgāka, bet arī dabai draudzīgāka par tradicionālo – radiatoru – apkures sistēmu. Turklāt, samazinot temperatūru nakts stundās vai tad, kad dodaties prom no mājām, ir iespēja šo ietaupījumu palielināt līdz pat 20%.
Papildus diviem iepriekšminētajiem kritērijiem, zemgrīdas apkures sistēmai ir trīs būtiskas priekšrocības.
Pirmkārt: zemgrīdas apkure palielina īpašuma vērtību, nodrošinot augstāku komfortu un zemākas izmaksas tās lietotājam ilgtermiņā. Ja kādreiz esat pārdevuši nekustamo īpašumu, viens no galvenajiem jauno īpašnieku jautājumiem ir apkures izmaksas, kuras jāspēj apliecināt ar pēdējās apkures sezonas maksājumu kvītīm.
Otrkārt: atsakoties no radiatoriem, būtiski palielinās iespēja uzlabot mājokļa interjeru, mēbeles pēkšņi iespējams novietot pie jebkuras sienas plaknes. Turklāt radiatoru neesamība būtiski samazina mazu bērnu savainošanās risku un, atbrīvojoties no radiatoriem, jūtami samazinās vietas, kur uzkrāties putekļiem un netīrumiem.
Un visbeidzot: modernākie zemgrīdas apkures risinājumi spēj nodrošināt dzesēšanas funkciju karstajos vasaras mēnešos. Aukstais ūdens, kas vienmērīgi cirkulē zem grīdas karstā vasaras dienā, darbosies kā kondicionieris, tikai ar to starpību, ka aukstums plūstoši un vienmērīgi izplatīsies pa visu telpu, nenodarot pāri tās iemītniekiem. Protams, pilnībā nodrošināt vēlamo komforta temperatūru var tikai tad, ja ir veikti attiecīgi aprēķini un izvēlēts tam atbilstošs grīdas segums. Katrs gadījums ir individuāls, un, pareizi visu darot, var sasniegt apmierinošu rezultātu.
Kādēļ izvēlēties radiatoru apkuri, ja vismodernākie komforta risinājumi jau pieejami tagad?
Autors: uponor
Par Uponor
Uponor ir viens no pasaules vadošajiem ūdensapgādes un apkures cauruļvadu sistēmu, to produktu un risinājumu izstrādātājiem privātmājām, daudzdzīvokļu ēkām, birojiem un industriālām ēkām, kā arī dažādiem infrastruktūras projektiem. Papildu informācija: www.uponor.lv