building.lv skaitļos

Lietotāji online20
Aktīvie uzņēmumi1688
Nozares raksti32877
Kāpēc šķirot atkritumus? Skaidro eksperte : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kāpēc šķirot atkritumus? Skaidro eksperte

Kāpēc šķirot atkritumus? Skaidro eksperte

Vides pakalpojumu sniedzēja “CleanR” secinājumi, veicot aptauju par atkritumu šķirošanas paradumiem, liecina, ka iedzīvotāju motivācija šķirot ir rūpes par vides tīrību, mazāks rēķins un gandarījuma sajūta. Savukārt 7% aptaujāto norādīja, ka viņi neizprot nepieciešamību šķirot, tāpēc neplāno to darīt, saka uzņēmuma Sadzīves atkritumu departamenta vadītāja Liene Rumpane.

Viņa stāsta, ka iedzīvotāji, kuri šķirot nevēlas, atsaucas uz mītu par visu šķiroto atkritumu izvešanu vienā automobilī. Tomēr tas ir un paliek tikai mīts, jo pareizi sašķiroti atkritumi tiek izvesti atsevišķi. Gadījumi, kad tos tomēr izved kopā ar sadzīves atkritumiem, rodas tikai tad, ja konteinera saturs ir neatbilstoši sašķirots un tajā atrodas lietas, kas var sabojāt pārējos atkritumus.

Motivācija šķirot atkritumus katram var atšķirties, bet mērķis ir viens – nepiesārņot vidi, neapglabāt atkritumus poligonā, bet dot tiem iespēju tikt izmantotiem. Ja vēl neesi atradis savu motivāciju sākt šķirot, iepazīsties ar vides pakalpojumu sniedzēja pārstāves ieteikumiem ceļā uz tīrāku vidi un mazāku rēķinu. 

Atkritumi tiek izmantoti atkārtoti jeb šķiroto atkritumu ceļš

Kad mājas pagalmā ir uzstādīti šķirošanas konteineri un iedzīvotāji uzsākuši atkritumu šķirošanu, konteineru saturs nonāk šķirošanas līnijās, kur atkritumu apsaimniekotājs visu savākto materiālu pāršķiro vēlreiz, jo arī šķirotajos atkritumos ir lieks saturs, ko nav iespējams otrreiz pārstrādāt vai izmantot siltumenerģijas ieguvei.

Kaut arī valstī kopumā nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms samazinās, bet šķiroto – pieaug, Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, šķirošana vēl ir sākuma stadijā, tāpēc atkritumu apsaimniekotāji tik strikti nevērtē šķiroto atkritumu saturu, ja vien tas nav pilnībā neatbilstošs, slapjš u.tml. Tāpat iedzīvotājiem netiek prasīts zināt no galvas katru marķējumu, kas norādīts uz iepakojumiem. Šobrīd svarīgāk ir veidot izpratni par šķirošanas nepieciešamību un spēja, vizuāli novērtējot atkritumus, tos atbilstoši izmest.

“CleanR Grupa” nodrošina pilnu atkritumu pārstrādes ciklu, sākot ar atkritumu savākšanu un beidzot ar jaunu izejvielu radīšanu, kas tālāk tiek nodotas ražotājiem. Piemēram, plastmasas granulas, kas iegūtas no atkritumiem, tiek izmantotas automobiļu detaļu, celtniecības materiālu, puķu podu un citu produktu ražošanā, ko iedzīvotāji var izmantot atkārtoti. Arī “CleanR” savā ikdienas darbā izmanto otrreiz pārstrādātus materiālus – ja atkritumu konteiners savu laiku ir nokalpojis, tas tiek pārstrādāts plastmasas granulās, no kurām tiek radīts jauns konteiners.

Finansiālais ietaupījums

Jo vairāk mēs šķirosim, jo mazāks būs nešķirotu sadzīves atkritumu apjoms un attiecīgi arī maksa par to izvešanu. Piemēram, iedzīvotāji, kuri dzīvo daudzdzīvokļu mājā ar vidēji 30 dzīvokļiem, šķirojot var ietaupīt līdz pat 1000 eiro gadā, jo šķirotu atkritumu – plastmasas, metāla, papīra, stikla, tekstila – izvešana ir bez maksas, bet bioloģiski noārdāmu atkritumu izvešana ir par 20% lētāka.

Tīrāka vide un saglabāti dabas resursi

Atkritumu otrreizēja pārstrāde samazina tavas ekoloģiskās jeb CO2 pēdas nospiedumu uz šīs planētas, mazina atkritumu nonākšanu dabā, siltumnīcas efekta rašanos un ietaupa siltumenerģiju. Turklāt mēs varam saglabāt dabas resursus, kuru pasaulē trūkst, nododot atkritumus otrreizējā pārstrādē. Piemēram, pārstrādājot papīru, mēs saudzējam mežus; pārstrādājot plastmasu, mēs nepiesārņojam vidi, jo plastmasas sadalīšanās dabā var ilgt pat gadsimtus; pārstrādājot metālu, mēs samazinām nepieciešamību iegūt jaunu metāla rūdu; pārstrādājot stiklu, mazinās vajadzība pēc noteiktām izejvielām, piemēram, smiltīm.

Enerģijas taupīšana

Produkta izgatavošana no otrreizēji pārstrādātiem materiāliem prasa mazāk enerģijas, nekā tad, ja to izgatavo no jaunām izejvielām. Piemēram, ja pārstrādājam vienu alumīnija trauku, mēs varam ietaupīt pietiekami daudz enerģijas, lai televizors darbotos aptuveni trīs stundas. Protams, daudz kas atkarīgs no katras ierīces enerģijas patēriņa, bet tas sniedz priekšstatu par to, cik daudz enerģijas var ietaupīt.

Turklāt konkrētas atkritumu grupas tiek izmantotas kā dedzināmais materiāls – tā ir iespēja, nepiesārņojot vidi, pārvērst atkritumus lietderīgā siltumenerģijā.

Nemeklē iemeslu, kāpēc nešķirot, jo to var ērti darīt arī nelielā dzīvoklī

Aptaujā 33% iedzīvotāju norādīja, ka nešķiro atkritumus, jo dzīvoklī nav vietas vairākiem atkritumu maisiem vai kastēm. Praktisks padoms – lai atkritumi nekrātos, neradītu nelāgu smaku un nepievilinātu mušiņas, iznes tos biežāk.

Šķirotos atkritumus dzīvesvietā var likt katru savā maisiņā, kastē vai speciālā somā, bet var arī likt visu kopā un sašķirot brīdī, kad esi pie atkritumu konteineriem. Tādējādi būs nepieciešama viena urna sadzīves atkritumiem un otra – šķirotajiem.

Savukārt bio atkritumus var ērti izmest, piemēram, kādā vizuāli pievilcīgā keramikas traukā ar slēgtu apakšu un vāku. To var glabāt netālu no ēdiena gatavošanas zonas. Šis trauks regulāri jāiztukšo un jāizskalo.

Ja tomēr neradi savu motivāciju šķirot, neizdari otram lāča pakalpojumu

Ja, iepazīstoties ar iepriekšējiem punktiem, tomēr nespēj tos identificēt ar sevi un nevēlies šķirot atkritumus, parūpējies, lai paša radītie atkritumi tiek izmesti nešķirotu sadzīves atkritumu konteinerā. Jā, tie tiks apglabāti poligonā, bet vismaz nesabojās to, ko citi ir labi sašķirojuši.

Ar ko sākt, ja ir vēlme šķirot?

Daļa iedzīvotāju atzīst, ka nešķiro atkritumus infrastruktūras un šķirošanas konteineru trūkuma dēļ. Tomēr to var viegli atrisināt – privātmājas iedzīvotājiem ir jāsazinās ar savu atkritumu apsaimniekotāju un jāpiesaka šķiroto atkritumu konteineru uzstādīšana, bet daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem jāvēršas pie nama apsaimniekotāja. Lai pieteiktu šķirošanas konteinerus, nav nepieciešama visu nama iedzīvotāju piekrišana.

Lai šķirošana būtu veiksmīga, pirms konteineru uzstādīšanas namu apsaimniekotājam būtu jāinformē iedzīvotāji par šķirošanas iespējām un vadlīnijām, kā to pareizi darīt. Arī “CleanR” labprāt iesaistās klientu izglītošanā, piedāvājot apsaimniekotājam informatīvos materiālus.

Uzņēmums pašapkalpošanās portālā manai.videi.lv piedāvā individuālus šķirošanas risinājumu iekštelpās, un katru mēnesi pieprasījums pēc tiem palielinās gan no privātpersonu, gan uzņēmumu puses. Ņemot vērā, ka tuvāko gadu laikā poligonos apglabāto atkritumu apjoms jāsamazina līdz 10%, ir īstais brīdis pārskatīt savus paradumus un rast atbildi uz jautājumu, kāpēc atkritumi ir jāšķiro.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.