Kas jāņem vērā fasādes krāsu izvēlē?
Kad pienācis laiks domāt par ēkas fasādes krāsošanu, neizbēgami nākas saskarties ar mūsdienu tirgū esošo dažādu krāsu plašo piedāvājumu, un nezinātājs šādā situācijā var apjukt. Visupirms ir jānošķir fasādes krāsas no iekšdarbiem paredzētajām. Fasādes krāsām ir jābūt daudz izturīgākām, tādēļ to sastāvs ir savādāks. Taču arī fasādes krāsas savā starpā ir visai dažādas, iedaloties vairākos tipos, jo ir veidotas uz dažādām bāzēm, un katram no tiem ir savs pielietojums. Tāpat nedrīkst aizmirst arī par krāsu toņu izvēli. Lai neapmaldītos plašajā krāsu pasaulē un noskaidrotu galvenos faktorus, kas jāņem vērā fasādes krāsu izvēlē, par ceļvedi mūsu lasītājiem laipni piekrita kļūt SIA "DAW Baltica" tehnoloģe Kristīne Gulbe.
Fasādes krāsām jābūt ļoti izturīgām pret ārējo faktoru ietekmi
Fasādes ir pakļautas lielai apkārtējās vides ietekmei, tādēļ materiāliem, ko lieto āra darbos, jāspēj izturēt krasas temperatūras svārstības, nokrišņu, ultravioleto (UV) staru ietekmi, dažādu dzīvās dabas organismu (aļģes, sēnes, sūnas u.c.), atmosfēras piesārņojuma, gruntsūdeņu un daudzu citu faktoru negatīvo, ārdošo iedarbību. Līdz ar to fasādes krāsām ir savādāks sastāvs nekā iekšdarbiem domātajām. Iekšdarbiem paredzētās krāsas vienkārši nespēs izturēt to slodzi, kas rodas āra apstākļos. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka fasādes apdares materiālu pamata funkcija ir aizsargāt ēkas nesošās konstrukcijas no ārējās vides ietekmes, tātad ar apdares materiāliem, tostarp fasādes krāsām, mēs varam paildzināt ēkas mūžu, bet varam panākt arī pretēju efektu. Tādēļ pirmais solis, izvēloties krāsu, vienmēr būs atgādinājums pārdevējam vai konsultantam, ka nepieciešama tieši ārā izmantojama fasādes krāsa.
Fasādes krāsas ir izgatavotas uz dažādām bāzēm
Ņemot vērā plašo fasādes krāsu piedāvājumu, var rasties grūtības izvēlēties piemērotāko. Ir sen pārbaudītas, klasiskas vērtības kā lineļļas, kaļķa un silikāta bāzes krāsas, tāpat ir akrila, lateksa, silikonsveķu un polimērsveķu dispersijas krāsas, un katram šim krāsas tipam ir savs pielietojums. Visi materiāli ir vienlīdz labi un uzticami, tikai domāti dažādām situācijām un izmantošanai. Tādēļ, lai atrastu piemērotāko risinājumu, vislabāk ir konsultēties ar ražotāja pārstāvi, kvalificētu speciālistu vai vismaz zinošu pārdevēju, kas palīdzēs rast atbildes uz interesējošiem jautājumiem un paskaidros, kāpēc konkrētais variants ir labākais.
Pareizas izvēles pamatā ir vairāki būtiski faktori, un pirmais no tiem ir pamatnes materiāls, no kura ir būvēta ēka. Ir jāzina, kādu fasādi mēs krāsosim. Tā var būt ķieģeļu, mūra, koka vai betona fasāde, un katram no šiem materiāliem ir savas prasības attiecībā uz pārklājumiem. Piemēram, betons ir jāaizsargā no ogļskābās gāzes (CO2), tādēļ betona fasādēm nederēs krāsas, kam ir augsta tvaiku caurlaidība kā kaļķa, silikāta un silikonsveķu krāsai. Turpretī ar kaļķi un kaļķa cementu apmestajām fasādēm ir ļoti svarīgi nodrošināt CO2 piekļuvi, pretējā gadījumā apmetums zaudē stiprību un sāk erodēt. Ķieģeļu fasādēm ir svarīgi, vai tas ir baltais silikāta ķieģelis, māla ķieģelis vai klinkers, kā arī tas, kāda tipa mūrjava izmantota – cementa vai kaļķa. Šādas nianses ļoti ietekmē fasādes krāsas izvēli.
Nākamais faktors, kas noteikti jāņem vērā, ir: vai tā ir jauna fasāde, vai iepriekš apstrādāta. Kāds ir tās pamatnes stāvoklis, cik tā uzsūcoša, stabila, kāda ir tās nestspēja utt. Jo no tā, cik labi būs sagatavota pamatne, ir atkarīgs gala rezultāts. Krāsa ir pēdējais apdares slānis, bet tā neglābs situāciju, ja tiks pieļautas kļūdas pamatnes sagatavošanā, vai būs nepamatoti ekonomēts uz pamatnes sagatavošanas rēķina. Parasti problēmas ir saistītas ar ekspluatācijas laikā nekoptām (bojātas nokrišņu novadsistēmas, laicīgi neatjaunots krāsojums u.c.) un nepareizi remontētām ēkām.
Jāatceras arī, ka fasādes viennozīmīgi ieteicams krāsot vismaz divās kārtās, jo krāsa pilda ne tikai vizuālu funkciju, bet tās pamatbūtība ir aizsargāt fasādes konstrukcijas no apkārtējās vides ietekmes, tādējādi paildzinot ēkas mūžu. Divās un vairāk kārtās klātas krāsas tonis paliks nemainīgs un atbildīs izvēlētajam. Pirmo kārtu krāsojot, var būt vizuālas novirzes no plānotā toņa, jo savu ietekmi dod pamatne, un arī krāsas slānis vēl nav pietiekami biezs, tādēļ tas nav pamats uztraukumam.
Kādu krāsas toni izvēlēties savas mājas fasādei
Lai arī katru gadu parādās jaunas, nebijušas modes tendences, fasāžu krāsojumos realitātē joprojām dominē pasteļtoņu gamma. Tas ir gan praktiski, jo uz šādiem toņiem mazāk izceļas atmosfēras piesārņojums, kas ar laiku nenovēršami rodas, gan arī ekonomiskāk, nekā izvēlēties ko neordināru.
Tāpat, izvēloties krāsas toni, jāņem vērā daži citi svarīgi kritēriji. Jo, atšķirībā no mājokļa iekšienes, kur krāsu izvēli nekas neierobežo, fasādi nevar veidot, vadoties tikai pēc personiskās gaumes. Efekts, ko rada krāsa, lielā mērā ir atkarīgs no apkārtējās vides. Piemēram, saulainā dienā tonis var izskatīties savādāk, nekā dienā, kad debesis ir apmākušās. Tāpat arī krāsa, kas atsevišķi izskatās skaista, nelabvēlīga kontrasta dēļ var zaudēt savu pievilcību. Tādēļ krāsas vienmēr ieteicams novērtēt kontekstā ar vidi, kurā tās atradīsies. Piemēram, vai māja atrodas zaļajā zonā, ielas malā, vai tā ir rindu māja, atsevišķa māja jeb varbūt puse no divām kopā sabūvētām mājām? To visu jāņem vērā.
Tādēļ, pirms krāsot visu fasādi, ieteicams veikt testa krāsojumus atsevišķās ēkas zonās, vai uzkrāsot pietiekami lielus paraugus uz planšetēm no vairākiem vēlamajiem toņiem un pēc tam novērtēt, kā šie toņi izskatās attiecīgajā vidē.
Parasti neiesaka fasādēm izvēlēties izteikti tumšos toņus, jo tie saulē uzkarst un diennakts ietvaros var radīt tik straujas un plašas temperatūras svārstības, ka pamatnes materiāls var sākt plaisāt. Bet tas nenozīmē, ka tas nav iespējams. Ja ēku paredzēts krāsot tumšā tonī, ir nepieciešams savādāk sagatavot pamatni, izmantojot speciālus materiālus, kas ir termiski izturīgāki, kā arī izmantot krāsu, kuras saistvielai ir augstākā UV staru izturības klase (A), un tonēšanai izmantot neorganiskos pigmentus.
Nav ieteicami arī ļoti koši toņi, jo tie tiek iegūti ar organiskajiem pigmentiem, kam ir krietni zemāka noturība pret UV stariem, kādēļ tie var ātri sākt balēt un mainīt tonalitāti. Tādēļ vislabākais ir izvēlēties toņus, kas iegūti no neorganiskajiem (dabā iegūtajiem) pigmentiem, kam ir pietiekami plaša iegūstamā gamma.
Liela nozīme ir arī pašas krāsas saistvielas noturībai pret UV stariem. Tādas krāsas kā silikāta krāsa, dispersijas krāsa ar lielu saistvielas daudzumu, akrila laka/emalja, PUR-laka/emalja būs daudz izturīgākas, un, tonējot ar neorganiskajiem pigmentiem, tiek iegūta dubulta drošība. Tādēļ viss jāizvēlas kompleksi. Izvēloties ļoti labu krāsu, bet, ietonējot to ar nepareizajiem pigmentiem, var sabojāt visu gala rezultātu. Līdzīgas sekas būs, ja pēc saistvielas tipa nepiemērotu krāsu ietonēsim ar pareizajiem pigmentiem – šādā gadījumā tonis varbūt turēsies, bet, saulē degradējoties saistvielai, rezultāts ātri vien liks vilties.
Fasādes krāsu toņu izvēlē lieti noderēs dažādas toņu kartes, ko ir izstrādājuši krāsu ražotāji, kā arī dažādas dizaina datorprogrammas, kur var lejupielādēt savas ēkas foto un, izmantojot plašo datu bāzi, piemeklēt sev vēlamās toņu kombinācijas. Tādu iespēju sniedz, piemēram, SPECTRUM, kas nodrošina fotoreālistisku krāsu un materiālu attēlu – ideāli, lai izmēģinātu idejas, izstrādātu tās un demonstrētu klienta izvēlēto produktu kopējo saskaņu.