Kazahstānā liela interese par Latvijas delegācijas prezentētajiem investīciju projektiem
Kazahstānas investori izrādījuši lielu interesi par Latvijas nekustamo īpašumu asociācijas (LANĪDA) delegācijas prezentētajiem investīciju projektiem un ieguldījumu iespējām Latvijā. Latvijas nekustamo īpašumu jomas uzņēmēji atgriezušies no Latvijas-Kazahstānas investīciju foruma, kurš 20. maijā notika Kazahstānas galvaspilsētā Astanā, un kurš tika noorganizēts, pateicoties asociācijas LANĪDA iniciatīvai. Uzņēmēji ir gandarīti par paveikto – veicinājuši ieguldītāju interesi par Latviju un ir pamatotu cerību pilni, ka daudzas lietišķās sarunas ar potenciālajiem investoriem realizēsies konkrētos sadarbības projektos.
Ideja organizēt šādu forumu radās, jo pēdējo gadu laikā no abu valstu puses ir strauji augusi interese par savstarpējās sadarbības iespējām visdažādākajās biznesa sfērās. Savukārt Latvijas nekustamo īpašumu (NI) jomā situācija pēdējā laikā nav saucama par ideālu un tā nav stabila, tāpēc tā nopietni ietekmē gan šī sektora pārstāvjus, gan arī bremzē projektu realizāciju visos īpašumu segmentos. Tāpēc LANĪDA, kā NI nozares profesionāļus apvienojoša organizācija, apzinās, ka ir nepieciešams izstrādāt jaunas attīstības stratēģijas un nozarei apvienot spēkus, lai spētu saglabāt un attīstīt savu biznesu, un ir īstais laiks, lai atklātu jaunus tirgus un atrastu jaunas partnerattiecības.
Latvijas - Kazahstānas Investīciju forumu atbalstīja Rīgas Dome, Kazahstānas vēstniecība Latvijā un Latvijas vēstniecība Kazahstānā, Rietumu banka, Baltikums Bank, kā arī Astanas pašvaldība un "Astana-Expo 2017" pārstāvniecība. Latvijas-Kazahstānas investīciju forumā piedalījās ap 150 vietējo uzņēmēju, kuri pārstāv visdažādākās nozares: ražošanu, pētniecību, ieguves rūpniecību, finanšu nozari u.c. Pirmo Latvijas-Kazahstānas investīciju forumu atklāja Latvijas vēstnieks Kazahstānā Juris Maklakovs un Eiropas Parlamenta delegācijas sadarbībai ar Vidusāzijas valstīm vadītāja Iveta Grigule. Kā goda viesi no Kazahstānas puses piedalījās pārstāvji no Investīciju un attīstības ministrijas, Astanas pašvaldības un Kazahstānas Tirdzniecības un rūpniecības palātas.
Latvijas delegācijas pārstāvji apmeklēja arī Astanas ekonomisko forumu, kas ir viens no nozīmīgākajiem ekonomikas notikumiem ne tikai Kazahstānā, bet arī visā reģionā, jo tajā piedalās visa valsts politiskā elite. Uz forumu ieradās vairāk nekā 6000 dalībnieku no visiem Kazahstānas reģioniem.
Latvijas delegācijas pārstāvji arī sniedza intervijas vietējiem medijiem, tādējādi veicinot interesi par Latviju un ieguldījumu iespējām vēl plašākam interesentu lokam.
Ruslans Miroņenko, Saliena group biznesa attīstības direktors, Astanā prezentēja Salienas projektos izmantotos inovatīvos risinājumus, un dalījās pieredzē, kā tos pielietot attīstības projektos. "No kazahu puses ir liela interese par Latviju. Neskatoties uz to, ka šī valsts ir citā muitas un tirdzniecības savienībā, Kazahstāna ļoti aktīvi darbojas gan virzienā uz Ķīnu, gan uz Eiropu, un ir ļoti atvērta sadarbībai. Kazahiem ir izveidojusies ļoti pozitīva attieksme pret Latviju, un pēc sarunām ar vietējiem uzņēmējiem sapratu, ka liels nopelns tajā ir Jurim Maklakovam, Latvijas vēstniekam Kazahstānā," stāsta R. Miroņenko. Viņš piebilda, ka uzņēmumam izdevies nodibināt svarīgus kontaktus ar potenciāliem investoriem, kurus ieinteresējis Saliena group piedāvājums: investoriem Salienā ir pieejami dažādu zonējumu zemesgabali (darījumu, dzīvojamie) ar ierīkotu infrastruktūru, kas tika novērtēta kā ideāla platforma attīstības projektiem. "Kopā ar kazahu uzņēmējiem esam realizējuši vairākus projektus. No pieredzes zinu, ka "uz rāvienu" nekas nenotiek: viņu mentalitāte ir: darboties soli pa solim. To zinot, kā arī ņemot vērā forumā gūtos kontaktus, ir visi priekšnosacījumi veiksmīgai sadarbībai," saka viņš.
Ilze Cupika, Hanzas Real Estate banku brokere, atzina, ka šobrīd situācija NI jomā gan Latvijā, gan globāli ir ilustrējama ar pārfrāzētu Raiņa teicienu, ka "izdzīvos tas, kas mainīsies", tāpēc viņa uz Astanu devās jaunu tirgu un partneru meklējumos. Tā kā I. Cupikas darījumu portfelī ap 90 % ir banku īpašumi, Astanas foruma laikā tika piedāvāti tieši šie īpašumi un uzsvērtas Latvijas banku kā uzticamu sadarbības partneru priekšrocības. Līdztekus informācijas sniegšanai par investīciju iespējām Latvijā, viņa akcentēja arī Liepāju - kā reģionu, kas varētu ieinteresēt transporta un loģistikas jomā strādājošos kazahu uzņēmējus. "Šādā forumā es piedalījos pirmo reizi, bet manas atsauksmes un iespaidi ir tie vislabākie! Tā ir iespēja paplašināt tirgus robežas, un skaidrs, ka uz Astanu braukšu vēl. Šobrīd vēl neviens līgums gan nav noslēgts, bet pēc neformālām tikšanām un sarunām, tikko saņēmu pirmo ieinteresēta klienta zvanu. Var teikt, ka "vilciens ir sakustējies"," iespaidos dalās I. Cupika.
Dace Priede, CBRE Biroju un Industriālo platību aģentūras direktore, kuras pārstāvētajam uzņēmumam Kazahstānā ir četras filiāles un ir uzkrāta pieredze Kazahstānas tirgū, forumu laikā nodibināja jaunus kontaktus. Prieks bijis arī satikt CBRE Astanas kolēģus. "Mēs visi, kas bijām delegācijā, braucām, lai piesaistītu investorus Latvijai un veicinātu savstarpējo sadarbību. Kopš 2011. gada manis pārstāvētais uzņēmums CBRE ir paplašinājis savu darbību un aktīvi darbojas arī Baltijas valstu mērogā, un piedāvā plaša spektra pakalpojumus komercīpašumu jomā, tai skaitā investīciju objektus, tāpēc stāstīju par attīstības iespējām Baltijā, lielāku uzsvaru liekot uz Latviju. Akcentēju mūsu valsts stiprās puses, iespējas attīstīt tranzīta un loģistikas pakalpojumus: tas ir īpaši svarīgi topošā Zīda ceļa kontekstā, kas varētu veicināt kravu plūsmu no Austrumu valstīm caur Latviju uz Ziemeļeiropu, kā arī pretējā virzienā. Šis bija ļoti vērtīgs brauciens ar lielisku iespēju piedalīties gan Latvijas-Kazahstānas 1. investīciju forumā, gan arī Astanas ekonomiskajā forumā. Abu forumu un neformālo tikšanos laikā, bija iespējas ne tikai pašiem prezentēt savu piedāvājumu, bet arī dibināt jaunus, svarīgus kontaktus turpmākajai sadarbībai un iepazīties ar Kazahstānas atbildīgajām personām eksporta, investīciju jomā kā arī transporta un loģistikas pakalpojumu jomā un citās. Redzams, ka ir plašs potenciāls abpusējai sadarbībai un, iespējams, ka arī Latvijas uzņēmēji Kazahstānā varēs uzsākt kādus projektus. Šī ir laba iniciatīva, kas jāattīsta. Iespējams, uz plašāku pasākumu Latvijā jāaicina investori no Kazahstānas, kā arī jāmeklē citi, jauni, interesanti tirgi.
Astanā notikušais Latvijas-Kazahstānas investīciju forums bija pirmais šāda veida forums, kura uzdevums bija stiprināt abu valstu tautsaimnieciskās partnerattiecības un iezīmēt Latvijas un Kazahstānas uzņēmēju, kā arī profesionālo organizāciju savstarpējās sadarbības virzienus. Latvijas-Kazahstānas investīciju forums noorganizēts, pateicoties LANĪDA un Baltijas un Kazahstānas ekonomiskās attīstības asociācijas ciešai sadarbībai ar Kazahstānas profesionālajām organizācijām: Ekonomisko zonu asociāciju un Mazā un vidējā biznesa asociāciju.
Kazahstāna ir nozīmīgs Latvijas tirdzniecības partneris: 2013. gadā Kazahstāna bija 27. lielākais partneris Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā, bet pēc investīcijām Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā pērn pavasarī Kazahstāna ierindojās 26. vietā ar kopējo investīciju apjomu 14,8 milj. eiro un 131 aktīvu uzņēmumu.
Papildu informācija:
Irina Sjarki,
LANĪDA izpilddirektore
E-pasts: lanida@lanida.lv
Tālr.: 67332034