Ko ņemt vērā, īstenojot mājokļa pārvērtības saviem spēkiem? Iesaka interjera dizainere
Mājokļa labiekārtošana visos tā posmos no idejas līdz izpildījumam ir ne tikai izaicinājumiem bagāts, bet arī laikietilpīgs process un prasa daudz resursu. Ar to īpaši jārēķinās tad, ja visu esi iecerējis paveikt saviem spēkiem – sākot no plānošanas, līdz mēbeļu montāžai. Protams, gandarījums par galarezultātu ir nesalīdzināmi lielāks, ja pats esi pielicis roku pārmaiņu īstenošanā.
IKEA interjera dizainere Elīna Pasteneka-Kalniņa dalās ar vairākiem vērtīgiem padomiem veiksmīgam rezultātam, ja pārmaiņas esi iecerējis īstenot pats vai ar ģimenes un draugu palīdzību.
Pirmie, kam TV šovā “Manas mājas ar IKEA” krita loze plānot interjeru pašiem, bija jauna ģimene no Inčukalna. Pāris bija nule kā pārcēlies uz jauno māju un vēlējās atjaunot mājas sirdi – dzīvojamo istabu. Tajā trūka radošuma, un telpa nebija mājīga, bet saimnieki vēlējās, lai dzīvojamā istaba kļūst par vietu, kur top jaunas idejas. Plānojot pārmaiņas, noteikti bija jārēķinās ar ģimenes mīluļiem – diviem suņiem. Tāpēc gan mēbelēm, gan izkārtojumam jābūt praktiskam un jāspēj nomaskēt nepilnības, kuras laika gaitā var sagādāt četrkājainie draugi.
Interjera dizainere sniedz padomus, kā soli pa solim pārmaiņas īstenot pašu spēkiem.
1. solis: Nomēri
“Sagatavo nepieciešamos instrumentus un izmēri visas sienas, logus, durvis un nišas, ja tādas ir. Neaizmirsti izmērīt augstumu līdz griestiem, lai zini, cik augstas mēbeles istabā ietilpst. Atzīmē plānā visus elektrības slēdžus un rozetes, lai ieplānotu vietu, piemēram, gaismekļiem. Izmērus pieraksti milimetros, jo tieši šo mērvienību izmanto meistari un dizaineri. Šajā stadijā skices ar izmēriem vēl var nebūt pareizajā mērogā, taču vēlāk gan pareizs mērogs būs svarīgs,” skaidro interjera dizainere.
Interjera dizainere iesaka mērīšanas darbus veikt divatā, lai process būtu ērtāks un mērījumi – precīzāki.
2. solis: Nosaki budžetu
Pirms ķerties pie telpas dizaina un plānošanas, jānosaka projekta budžets, kuram pēcāk arī rūpīgi jāseko līdzi. Atkarībā no vēlmēm un vajadzībām ieteicams atvēlēt noteiktu naudas summu lielāku mēbeļu, piemēram, dīvāna, iegādei. Ja visas ieceres īstenot uzreiz nevari atļauties, nosaki primārās vajadzības un pārējo iekārtojumu varēsi papildināt laika gaitā. Viegls veids, kā atsvaidzināt interjeru, ir izvēlēties plauktu sistēmu, kuras izskatu un izkārtojumu vari mainīt. Pēc pāris gadiem vari nomainīt durvis vai plauktus – telpa uzreiz izskatīsies citādāk, lai gan nomainītas būs tikai dažas detaļas.
3. solis: Veido dizainu un plānojumu
Iedvesmai izveido telpas sajūtu kolāžu, kas ataino vēlamās krāsas, mēbeļu stilu un kopējo telpas noskaņu, ko vēlies radīt. Šāda vizualizācija ne tikai kalpos kā iedvesmas avots, bet arī ļaus ieraudzīt kopainu. Pēc tam vari ķeries pie detaļām. Lielisks palīgs plānošanā ir bezmaksas tiešsaistes rīki. Tajos var veidot uzmetumus, pievienot mēbeles un pat sekot līdzi izdevumiem.
Ja šaubies par mēbeles un telpas izmēra saderību, mēģini modelēt, cik daudz vietas mēbele aizņems realitātē. “No krēsliem izliec dīvāna kontūru vai piestiprini pie sienas papīra lapas, tādējādi vizualizējot plaukta izmēru. Uz grīdas noteikti vari izmantot metramēru, izliecot to mēbeles kontūrā, vai tās pašas papīra lapas. Tā būs vieglāk iztēloties izkārtojumu un saprast, cik daudz vietas katra mēbele aizņems. Šie paņēmieni ir vienkārši, bet ļoti efektīvi,” iedrošina dizainere.
4. solis: Krāsu izvēle
Telpas krāsu izvēli var noteikt divi aspekti – paredzētās mēbeles vai pašas telpas īpašības. Otrajā gadījumā krāsu izvēle ir atkarīga no telpas izmēra, formas un dabiskā apgaismojuma tajā. Ņemot vērā šos aspektus, vari lemt par labu gaišai krāsai, kas vizuāli paplašinās telpu, vai tumšai krāsai, kas radīs pretējo efektu. Ar krāsu palīdzību var piešķirt telpai mājīgumu un siltumu.
“Universāls padoms ir telpas tālākajai sienai izvēlēties gaišāku krāsu, tā radot dziļuma efektu, bet vienu no sienām krāsot tumšāku. Tas savukārt vizuāli paplašinās telpu. Ja mājās ir mājdzīvnieki, baltu krāsu interjerā labāk neizvēlēties. Uz tās daudz labāk izceļas skrāpējumi, pleķi un citas mājdzīvnieku atstātās pēdas,” stāsta interjera dizainere.
5. solis: Vienota stila mēbeles
Vispirms nolem, kāda stila mēbeles telpā vēlies redzēt. Izvēle starp klasiskām vai modernām mēbelēm ir labs atskaites punkts. Gaumīgi un uzmanīgi, protams, abus stilus iespējams arī apvienot. Ja mājās ir mazi bērni vai mājdzīvnieki, priekšroka jādod funkcionālām mēbelēm. Piemēram, dīvāns ar maināmu un mazgājamu pārvalku šādā gadījumā ir neatsverams. Otrkārt, šādam dīvānam nomainot pārvalku pret citu, vari viegli atsvaidzināt interjeru, neiztērējot pārlieku daudz naudas. Savukārt izvēloties paklāju, pievērs uzmanību plūksnu garumam – jo tās ir garākas, jo grūtāk paklājs kopjams.
Dzīvojamā istaba PIRMS pārvērtībām
Dzīvojamā istaba PĒC pārvērtībām