Koģenerācijas staciju sāks celt ap Lieldienām
Lai izskatītu koģenerācijas stacijas būvniecības ieceri Stacijas ielā 6, Kuldīgā, 16. februārī Kuldīgas novada Domē notika atkārtota sabiedriskā apspriešana.
Sabiedriskā apspriešana notika atkārtoti, jo ir precizēts skiču projekts, proti, ietvertas projekta pasūtītāja – pašvaldības uzņēmuma "Kuldīgas siltumtīkli" – izvēlētās iekārtas.
"Šāda veida silikona turbīna, kāda būs Kuldīgas spēkstacijā, pagaidām Baltijā vēl nav," pauda SIA "Velve" pārstāvis Andris Dīriņš. Līdzīgas stacijas jau darbojas Austrijā pie Alpu kalniem.
Tehniskās iekārtas piegādās austriešu firma "Politehnika". Tās pārstāvis Vilnis Vanaģelis stāstīja, ka tehnoloģija ir pazīstama jau gadus desmit, tajā galvenokārt tiek izmantota biomasa. Dedzinot biomasu, iegūst ne tikai siltumu, bet arī elektrību. Galvenās sastāvdaļas: biomasas kurtuve, kurā tiek dedzināta biomasa jeb šķelda, termoeļļas katls, kurā pa noslēgtu kontūru cirkulē termoeļļa, kas savukārt silda silikoneļļu. Tā iztvaikojot griež silikoneļļas turbīnu. Tālāk ir ģenerators, kas ražo elektrību.
Ēku sākotnēji bija plānots veidot ar daudzām piebūvēm, bet atbilstoši tehnoloģiskajam procesam tas nav nepieciešams. Tādēļ būs viena ēka, kurā atradīsies katls, turbīna un pārējās tehnoloģijas, bet otra būs šķeldas noliktava. Būve tiks veidota kā angāra tipa ēka no saliekamām konstrukcijām. Sienas un jumts taps no sendviča tipa paneļiem. Lai ēka nebūtu vienmuļa un būtu arhitektoniski baudāma, tiks izmantoti trīs krāsu paneļi.
Bez ražošanas telpas, ir plānota arī vadības telpa, ģērbtuve, sanmezgls un atpūtas vieta. Šajā ēkā personāls pastāvīgi neuzturēsies, jo tehnoloģija ir izveidota tā, lai iekārtu var pārraudzīt attālināti no katlumājas Lapegļu ielā. Gan ēkas iekšpusē, gan ārpusē tiks izvietotas vairākas videokameras, kas ļaus pārraudzīt staciju visu diennakti. Turklāt iekārtas ir tik gudras, ka pašas nosaka radušos bojājumu, iespēju robežās to novērš vai ziņo par radušos problēmu.
Lai nepiesārņotu apkārtni, pelni tiks izvadīti no ēkas pa noslēgtu šnepu un iebērti slēgtā konteinerā. Pie ēkas ārpusē būs 21 metru augsts skurstenis.
Lai avārijas gadījumā novērstu sistēmas eļļas noplūdi dabā, iekārta tiks ievietota betonētā, zemē iegremdētā tvertnē. Jāpiebilst, ka silikona eļļa nav toksiska, tā ir dabai draudzīga.
Arī trokšņi nebūs lielāki kā parastajai katlumājai. Vēdināšanas žalūzijas tiks veidotas trokšņus slāpējošas.
Katlumāju cels tuvāk ielai, lai dziļāk gruntsgabalā varētu veidot šķeldas uzkrājumus, kurus skatieniem nosegs katlumājas ēka.
Uzceļot šo katlumāju, būs drošība, ka aukstajos ziemas mēnešos ar siltumapgādi nebūs problēmas. Pašreizējā katlumāja Lapegļu ielā bargajā salā darbojas ar maksimālu jaudu.
Elektrību pašpatēriņam stacija nodrošinās pati, bet pārējais tiks pārdots uzņēmumam "Latvenergo". Pirmos desmit gadus "Kuldīgas siltumtīkli" saņems paaugstinātu tarifu no "Latvenergo".
Līgums par stacijas celtniecību ir noslēgts ar SIA "Velve". Reālu būvniecību uzsāks ap Lieldienām. Gada beigās – decembrī – katlumājai jāsāk strādāt.
Projekta izmaksas – Ls 3 629 259,10. No tām 1 200 096 finansēs Eiropas Savienības Kohēzijas fonda, bet pārējo "Kuldīgas siltumtīkli".
Avots: www.kuldiga.lv