Koka restaurācijas apmācības Rēzeknē
No 17. līdz 21. martam pedagogi no Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolas, Rēzeknes tehnikuma un Sam Eyde tehnikuma (Ārendāle, Norvēģija) piedalījās apmācību kursos restaurācijā Rēzeknē.
Dalībniekus ar savu klātbūtni, uzstāšanos un interaktīvajām prezentācijām pagodināja Latvijā labi pazīstami arhitektūras jomas eksperti. Par Rēzeknes sinagogas ēkas atjaunošanas procesu restaurācijas projekta ietvaros pastāstīja tehniskā projekta autors un arhitekts Artūrs Lapiņš. Par koka mantojuma saglabāšanas rezultātiem kā vizuālās, materiālās un taktiskās pieredzes uzkrāšanu un bagātību, kā arī par koka arhitektūras mantojuma pieredzi Tomskā (Sibīrijā 2014. gadā) pastāstīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas eksperts un arhitekts Pēteris Blūms. Ar koka ēku dažādību Latvijas pilsētu apbūvē iepazīstināja arhitektūras habilitētais doktors, RTU profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Jānis Krastiņš, savukārt par autentiskuma nozīmi kultūras mantojuma saglabāšanā pastāstīja arhitektūras doktors, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis.
Apmācību laikā dalībnieki praktiski pilnveidoja zināšanas Rēzeknes zaļajā sinagogā un Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā, kā arī piedalījās interaktīvā uzdevumā pilsētvidē, kura laikā tika iepazīta Rēzeknes vēsturiskā centra restaurācijas koncepcija. Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Koka izstrādājumu dizaina un Restaurācijas izglītības programmu vadītājs Andris Anspoks pastāstīja dalībniekiem par detaļu un mēbeļu, galdniecības restaurācijas pieredzi Rēzeknē, minot raksturīgākos piemērus un objektus. Tika diskutēts par Rēzeknes Zaļās sinagogas restaurāciju, projekta izaicinājumiem un sasniegtajiem rezultātiem. Dalībniekiem bija iespēja uzzināt vairāk par Latgales reģiona labās prakses piemēriem: Lūznavas muižas restaurācijas projektu, Feimaņu katoļu baznīcu, senāko koka būvi Preiļu pilsētā un viesu māju "Pie Pliča", kā arī Aglonas baziliku.
Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolas, Rēzeknes tehnikuma un Sam Eyde tehnikuma pedagogiem pieredzes apmaiņas laikā iegūtā informācija ir bijusi izglītojoša un noderīga. Noslēgumā tika runāts par apmācību kursa rezultātiem un ieguvumiem, analizētas stiprās un vājās puses, plānojot nākamās pedagogu apmācības Norvēģijā.
Apmācības notika projekta EEZLV04/INP/2013/5 "Rēzeknes zaļās sinagogas restaurācija, iekļaujot koka arhitektūras mantojuma centra un ekspozīcijas par ebreju kultūras mantojuma izveidi" (līdzfinansēts no Eiropas ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas LV04 "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana") ietvaros.