Konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2010" laureāti

Konkursa

Konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2010" galvenais vērtēšanas kritērijs bija sasniegtais kopējais siltumenerģijas patēriņš apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kas atspoguļo ēkas energoefektivitāti. Nominācijās par ēku renovāciju papildus tika vērtēts siltumenerģijas ietaupījuma rādītājs pēc renovācijas. Kā sekundārie kritēriji tika izvirzīti būvniecības ilgtspējīgie risinājumi un kvalitāte, zaļā iepirkuma principu piemērošana būvdarbos, arhitektoniskā kvalitāte un ventilācijas sistēmas risinājumi.

Konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2010" galvenais vērtēšanas kritērijs bija sasniegtais kopējais siltumenerģijas patēriņš apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kas atspoguļo ēkas energoefektivitāti. Nominācijās par ēku renovāciju papildus tika vērtēts siltumenerģijas ietaupījuma rādītājs pēc renovācijas. Kā sekundārie kritēriji tika izvirzīti būvniecības ilgtspējīgie risinājumi un kvalitāte, zaļā iepirkuma principu piemērošana būvdarbos, arhitektoniskā kvalitāte un ventilācijas sistēmas risinājumi.


"Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2010":


1.vieta - daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Jelgavā, K.Helmaņa ielā 3.


Daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka Jelgavā, K.Helmaņa ielā 3, būvēta 1983.gadā un renovācijas darbi veikti 2009.gadā. Šī 5.stāvu ēka ir būvēta saskaņā ar 104.sērijas projektu; tajā ir 24 dzīvokļi. 

Ēkas apkurināmā platība ir 1181,8 m2. Pēc renovācijas siltumenerģijas patēriņš karstajam ūdenim un apkurei ir 98,76 kWh/m2, kas ir par 57,44% mazāk salīdzinot ar siltumenerģijas patēriņu pirms renovācijas (232,1 kWh/m²).

Renovācijas laikā tika nosiltinātas ēkas ārsienas, cokols, bēniņu pārsegums un pagraba griesti, nomainīti logi, kā arī tika pārbūvēta apkures sistēma (no viencauruļu uz divcauruļu) un izbūvēta piespiedu ventilācija. Renovācijas laikā tika veikta arī lodžiju sanācija un aizstiklošana, kā arī citi darbi, kas uzlaboja mājas tehnisko stāvokli.  Projekta īstenošanas kopējās izmaksas 224 064 lati, no tā enerģētiskās renovācijas pasākumu veikšanai – 90 670 lati.

Žūrija augsti novērtēja būvniecības kvalitāti šajā projektā un atzinusi to par daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas renovācijas labākās prakses objektu, kurā tika veikta kompleksa renovācija.

Pieteikuma iesniedzējs: ēkas apsaimniekotājs SIA "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde".


2.vieta tiek piešķirta divām ēkām Rīgā - Kurzemes prospektā 14 un Bebru ielā 4.
Pieteikuma iesniedzējs: ēku apsaimniekotājs DzĪKS "Kurzemes nams 14".

3.vieta – daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Ventspilī, Lielajā prospektā 22.
Pieteikuma iesniedzējs: ēkas apsaimniekotājs SIA "Ventspils nekustamie īpašumi" .


"Energoefektīvākā atjaunotā sabiedriskā ēka Latvijā 2010":1.vieta - Rīgas 141. pirmsskolas izglītības iestāde "Kastanītis", Rīga, Stērstu iela 19.

Pirmsskolas iestāde "Kastanītis" atrodas 1964.gadā būvētā divstāvu silikātķieģeļu mūra ēkā, kuras platība ir 1172,18 m2. Pirms renovācijas ēkai bija autonomā apkure – akmeņogļu katli.

Lai uzlabotu, ēkas energoefektivitāti, 2010.gadā tika veikta ēkas renovācija – tika siltināta fasāde un jumta plakne, kā arī tika veikta ēkas apkures sistēmas nomaiņa. Pirmskolas iestādē tika ierīkota zemes siltumsūkņa apkures sistēma un esošās viencauruļu apkures sistēmas vietā tika uzstādīta divcauruļu zemās temperatūras radiatori ar termoregulatoriem.


Siltumenerģijas un karstā ūdens patēriņš 2010./2011.gada apkures sezonā bija 33,52 kWh/m2. Kopējās būvdarbu izmaksas bija 166 791,75 lati.

Žūrija atzinīgi novērtēja gan apkures sistēmas pāreju no fosilā kurināmā uz atjaunojamo energoresursu, gan sasniegto augsto siltumenerģijas ietaupījumu – 87 % salīdzinājumā ar ēkas energoefektivitāti pirms renovācijas.

Pieteikuma iesniedzējs - Rīgas Domes Īpašuma departaments.


2.vieta  - Ventspils 3. vidusskola, Ventspilī, Tārgales ielā 5.

Pieteikuma iesniedzējs – Ventspils pilsētas domes Izglītības pārvalde.


"Energoefektīvākā sabiedriskā ēka – jaunbūve 2010":


1.vieta - Pirmsskolas izglītības iestāde "Bitīte", Ventspils, Kuldīgas iela 134.

Pirmskolas izglītības iestādes "Bitīte" būvniecības darbi tika uzsākti 2009.gada maijā un ēka ekspluatācijā tika  nodota 2010.gada augustā.

Bērnudārza siltumapgādi ziemā un karsto ūdeni vasaras mēnešos nodrošina siltumsūknis ar grunts kolektoru. Ēkā ir uzstādītas gaisa rekuperācijas iekārtas. Ēkas kopējā platība ir 2274,4 m2.

Siltumenerģijas un karstā ūdens patēriņš 2010./2011.gada apkures sezonā bija 24,5517 kWh/m2.  Projekta kopējās izmaksas bija 1,67 milj. latu apmērā.

Žūrija augsti novērtēja siltumapgādes un ventilācijas risinājumus, kas nodrošina veselīgu iekštelpu mikroklimatu bērnu dārza audzēkņiem.

Pieteikuma iesniedzējs: Ventspils pilsētas domes Izglītības pārvalde.


2.vieta - Valmieras pamatskola, Valmiera, Leona Paegles iela 40a.
Pieteikuma  iesniedzējs – Valmieras pilsētas pašvaldība.


"Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve 2010":

1.vieta - Daudzdzīvokļu ēka "Dienvidu pakavs – 2", Rīga, Vienības gatve 192.


Daudzdzīvokļu ēka ekspluatācijā tika nodota 2008.gadā un tās kopējā platība 17 224 m². Ēkā ir 147 dzīvokļi. 

Mājoklī ir centralizētā siltumapgāde, kur apkures sistēma izbūvēta pēc divvadu horizontālās sadales principa. Ventilācijas sistēma ierīkota pēc principa  – dabiskā pieplūde caur regulējamu atveri ārsienā uz radiatoru, mehāniskā nosūce pēc pieprasījuma ar istabas gaisa parametru kontroli katrā dzīvoklī. Tādā veidā dzīvokļos nodrošināta laba gaisa kvalitāte un komforta līmenis.

Kopējais siltumenerģijas patēriņš gadā ir 62 kWh/m2.

Žūrija projektā izcēla ēkas energovadības sistēmu, kas ļauj kontrolēt mikroklimatu katrā dzīvoklī, kā arī oriģinālu arhitektonisko risinājumu ar vedināmām fasādēm.

Pieteikuma iesniedzējs: apsaimniekotājs SIA "Pilsētmāju pārvaldnieks"

2.vieta - daudzdzīvokļu ēka "Skanstes virsotnes" 1. kārta, Rīga, Skanstes iela 29a.
Pieteikuma iesniedzējs – ēkas būvnieks un apsaimniekotājs SIA Merks".

3.vieta - daudzdzīvokļu ēka Siguldā, Dzērveņu ielā 3.
Projekta iesniedzējs - ēkas būvnieks un apsaimniekotājs SIA "Siguldas Būvmeistars".


"Energoefektīvākā vienģimenes ēka Latvijā – jaunbūve 2010":

Vienģimenes māja "Lielkalni", Ģipka, Rojas novads.

Vienģimenes ēkas kopējā platība ir 191,8 m2. Ēka ekspluatācijā tika nodota 2010.gadā. 

Mājā ir ierīkots zemes siltumsūknis, kas nodrošina apkuri un karsto ūdeni.

Ēkā ir trīskārši stikloti logi un stiklota fasāžu sistēma, kā arī virsgaismas logos ir ierīkoti fotoelementi.

Lai ēkā nodrošinātu kvalitatīvu gaisa apmaiņu un papildus palīdzētu taupīt siltumenerģiju, ēkā ir uzstādīta rekuperācijas sistēma.

Šīs divstāvu ēkas siltumenerģijas patēriņš – 28 kWh/m2 gadā.

Žūrija atzīmēja, ka šī ir viena no pirmajām zema enerģijas patēriņa ēkām Latvijā, kurā izmantota virkne Pasīvās mājas būvniecības  principu un konstruktīvo elementu.

Ēka izceļas ar inovatīviem un ilgtspējīgiem risinājumiem un materiāliem, piemēram, tajā iebūvēta  ventilācijas sistēma ar siltuma atgūšanas koeficientu 95 – 98 % robežās, jumta logu paketēs iestrādāti saules elementi elektroenerģijas ieguvei, zemes kontūru siltumsūknis u.c.

Praktiskā izpildījuma ziņā šī māja ir unikāla, kas iezīmē nākotnes  būvniecības vadlīnijas zema enerģijas patēriņa ēku būvniecībā.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.