Krāsu veidi
Izšķir vairākus krāsu veidus: krāsas uz ūdens bāzes, krāsas uz šķīdinātāja bāzes un dabīgās krāsas. Pie ūdens bāzes krāsām pieder ūdens dispersijas krāsas, akrilāta krāsas, lateksa krāsas un ūdens emulsijas krāsas. Visbiežāk šī tipa krāsas tiek ražotas baltas, bet krāsas toni piešķir pievienojot attiecīgu krāsas pigmentu. Ūdens bāzes krāsas ir videi un veselībai salīdzinoši draudzīgākas, to smarža nav tik izteikta.
Krāsas uz šķīdinātāja bāzes ir pazīstamas kā eļļas krāsas vai alkīda jeb emaljas krāsas. Tām ir spēcīgāks aromāts, jo krāsas sastāvā ir organiskie šķīdinātāji, kas nodrošina krāsai šķidru konsistenci un palīdz sacietēt, veidojot stingru plēvveida segumu.
Arvien lielāku popularitāti iemanto dažādas dabīgās krāsas. Šo krāsu izgatavošanai izmanto dabiskos pigmentus un saistvielas, kas, nonākot dabā, var pilnībā sadalīties, nenodarot kaitējumu videi. Šo krāsu būtiskākās priekšrocības – tās nesatur sintētiskus materiālus, tās ir gaisu un tvaikus caurlaidīgas, darbs ar tām ir videi draudzīgs un veselībai nekaitīgs. Visplašāk zināmās ir lineļļas krāsas, ko veido lineļļas un pigmenta maisījums, tā dēvētā zviedru krāsa, kuras sastāvā ietilpst ūdens, milti, dzelzs vitriols un krāsas pigments, kokdarvas krāsa, kas sastāv no koka darvas, lineļļas un pigmenta un kaļķu krāsa, ko veido kaļķis, piens un pigments. Veikalā dabīgās krāsas, piemēram, var atpazīt pēc apzīmējuma M1, kas nozīmē, ka krāsa telpā neizdalīs nekādu šķīdinātājus.
Ražotāji piedāvā arī dekoratīvās krāsas. Tas ir speciālas krāsas, kuru uzklāšanai nepieciešamas profesionālas prasmes un darbu ar šīm krāsām jau var dēvēt par daiļkrāsošanu. Ar šīm krāsām iespējams iegūt dažādus virmas efektus, piemēram, velūra, lazūra, metāla, smilšu, akmens, marmora, antīko u.c. Specefektu krāsas var klāt uz jebkuras virsmas – apmetuma, ģipškartona, koka, metāla, uz krāsojamām tapetēm u.c. Lielākoties tās ir ūdens bāzes krāsas un darbam ar tām nepieciešami dažādi palīgmateriāli (gruntējuma krāsa, laka u.c.) un speciāli darba rīki, piemēram, rullītis faktūras veidošanai, speciālas otas, jūras sūklis.
Foto: Krāsu veidi; autors: Krāsu veidi
Turpinājums sekos.