building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Kuldīga. Atjauno senu ēku un apgūst tradicionālās amatniecības prasmes : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kuldīga. Atjauno senu ēku un apgūst tradicionālās amatniecības prasmes

Kuldīga. Atjauno senu ēku un apgūst tradicionālās amatniecības prasmes
Foto: Kuldīga. Atjauno senu ēku un apgūst tradicionālās amatniecības prasmes

Projekta LiviHeri jeb "Dzīvojam ar kultūras mantojumu" ietvaros uzsākti darbi koka būvgaldniecības atjaunošanai un restaurācijai vēsturiskai ēkai Baznīcas ielā 30. Darbi tiks veikti būvprojekta trešās kārtas ietvaros.

Daudzdzīvokļu dzīvojamais nams savulaik cietis ugunsgrēkā, ilgstoši stāvējis neizmantots un pirms atjaunošanas darbu uzsākšanas bija ļoti sliktā stāvoklī. Šobrīd tas pieder Kuldīgas novada pašvaldībai, kas ēku atjauno un pārbūvē, lai tajā izveidotu restaurācijas centru. Ēkas būvprojekta autors ir arhitekts Aldis Orniņš. Tā kā ēkas pārbūve ir resursu ietilpīga un dārga, tad darbi tiek veikti vairākās kārtās un posmos. Iepriekš jau veikta nesošo un norobežojošo konstrukciju renovācija un restaurācija. Būvprojekta nākamā kārta paredz ēkas pirmā stāva telpu izbūvi un iekšējo apdari, mansarda stāva telpu izbūvi un apdari, ēkas fasādes apdari un krāsošanu.

Pēc Kuldīgas vēsturiskajām kartēm, kurās nolasāms ēkas apjoms, secināts, ka ēkas Baznīcas ielā 30 celtniecība datējama ar 19. gs. trešo ceturksni. Tā ir vienstāvu mūra-koka celtne, kurai izbūvēts jumta stāvs. Ēkai daļēji saglabājušies sākotnējie slēģi un logi, kā arī orģinālās durvis. Pirms ugunsgrēka tā bija dzīvojamā ēka ar 7 dzīvokļiem. Pēc Kuldīgas novada muzeja sniegtajiem datiem, 1912. gada un 1929. gada adresu grāmatās atrodam, ka ēkas īpašnieces vēsturiski ir bijušas Rihteru dzimtas sievietes Jūlija un Marija, tur atrodās iebraucamā sēta.

Septembra trešajā nedēļā projekta LiviHeri ietvaros risinājās restaurācijas darbnīca, kas pulcēja pašmāju amatniekus un galdniekus. Tās mērķis bija apgūt tradicionālās amatniecības prasmes, kas ir nozīmīgas vēsturisko ēku vizuālā tēla saglabāšanai. Piecas dienas amatnieki praktiski apguva logu rāmju atjaunošanu ar tradicionālajām metodēm, kas mūsdienās vairs tiek izmantotas tikai vēsturiskās ēkās. Amatnieki mācījās konstatēt tipiskākos bojājumu cēloņus, kas apdraud koka būvdetaļas, ekspertu vadībā analizēja restaurētu ēku piemērus Kuldīgas vecpilsētā, diskutēja par tradicionālo celtniecības materiālu un mūsdienīgo materiālu priekšrocībām un trūkumiem.

Projekts tiek īstenots ar ES Eiropas reģionālās attīstības fonda un Centrālās Baltijas programmas 2014. - 2020. gadam finansiālu atbalstu.

 

kuldiga.lv

Foto: Ilze Zariņa

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.