building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1659
Nozares raksti32865
Kur un kā pareizi atbrīvoties no vecā matrača, ledusskapja vai nonēsātajiem džinsiem? Stāsta eksperte : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kur un kā pareizi atbrīvoties no vecā matrača, ledusskapja vai nonēsātajiem džinsiem? Stāsta eksperte

Kur un kā pareizi atbrīvoties no vecā matrača, ledusskapja vai nonēsātajiem džinsiem? Stāsta eksperte

Pavasaris ir īstais laiks, kad ne tikai kārtīgi iztīrīt savu mājokli, bet arī atbrīvoties no visa liekā, izrevidējot gan savu garderobi, gan arī mājās, pagrabā vai šķūnītī krātās lietas, tai skaitā veco elektrotehniku vai matraci. Tomēr vērts atcerēties, ka teju jebkura lieta, kas tavā mājoklī kļuvusi lieka, var lieti noderēt kādam citam, tāpēc vienmēr labāk ziedot, atdot, salabot un izmest tikai tad, ja citu alternatīvu nav.

Svarīgi arī tas, lai izmešanai paredzētās lietas tiek atbilstoši sašķirotas un pārstrādātas, nevis nonāk atkritumu poligonā. Tāpēc pirms atbrīvojies no visa, kas ir salūzis vai bojāts, rada pārblīvētas telpas sajūtu vai jums vairs nav vajadzīgas, apdomā, vai tas var kalpot kā resurss kam citam.

Kur un kā pareizi atbrīvoties no dažādiem nestandarta atkritumiem, piemēram, no salūzušā ledusskapja, nokalpojušajiem aizkariem, vecā matrača vai skapja, padomos dalās “CleanR” Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.

Arī šogad turpināsies Tīrmājas akcija

“Ņemot vērā, ka pavasarī aktualizējas jautājums, kur likt nokalpojušo elektrotehniku, kas jau kādu laiku mājās krāja putekļus, vecos džinsus, kas vairs neder, vai kleitu, kuru neesi vilkusi un nevilksi, līdz ar siltā laika iestāšanos mūsu Tīrmājas mobilais punkts dosies pie iedzīvotajiem, lai bez maksas savāktu nevajadzīgo tekstilu un elektrotehniku,” stāsta eksperte.

Šā gada aprīlī “CleanR” un “Zaļās jostas” atsāks Tīrmājas akcijas organizēšanu sākotnēji Pierīgā, un tās laikā mobilais punkts brauks pie iedzīvotājiem, kuri iepriekš būs pieteikuši pakalpojumu, lai bez maksas savāktu ne tikai elektrotehniku un tekstilu, bet atsevišķās dienās arī lielgabarīta atkritumus.

“Aicinām iedzīvotājus izmantot iespēju atbrīvoties no visa liekā bez maksas, tā padarot tīrāku savu māju un apkārtējo vidi. Kaut arī Pierīgā arvien vairāk ir elektrotehnikas un tekstila nodošanas punktu, mēs saprotam, ka ne vienmēr ir laiks un iespēja nodot uzkrājušās lietas. Ceram, ka mūsu mobilais punkts krietni atvieglos šķirošanu, kā arī mazinās tendenci atstāt elektrotehniku pie atkritumu tvertnēm,” saka eksperte.

Kādus atkritumus drīkst nodot Tīrmājas akcijā?

Tīrmājas akcijā iedzīvotāji bez maksas var nodot jebkura veida un izmēra neizjauktu elektrotehniku, piemēram, matu fēnu, printeri, ledusskapi, gludekli, mikroviļņu krāsni; tekstilu, piemēram, apģērbu, gultasveļu, aizkarus, dvieļus; lielgabarītu, piemēram, gultu, krēslu, paklāju, gaismas lustru bez spuldzēm, pannu, bērna ratus, tādējādi padarot tīrāku gan savu mājokli vai darbavietu, gan arī apkārtējo vidi.

Elektrotehniku nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, jo tā izgatavota no dažādiem metāliem – zelta, platīna, toksiskiem smagajiem metāliem, piemēram, dzīvsudraba, vara, svina, arī no plastmasas, stikla vielām, kas novērš aizdegšanos. Ja bīstamie atkritumi nonāk vidē, tie var piesārņot gruntsūdeņus un apdraudēt veselību. Savukārt “CleanR” pārstrādes punktos nodotās ierīces izjauc un sašķiro atbilstoši komponentēm, tās tiek pārstrādātas, lai pēc tam atkal izmantotu ražošanā.

Nododamajam tekstilam jābūt labā stāvoklī, drēbēm un apaviem jābūt tīriem, sausiem, bez pelējuma pazīmēm, nesaplēstiem un derīgiem kādam citam. Ir pieļaujams tekstils arī ar kādu mazu traipu vai nelielu caurumu, ko var viegli izlabot. Tekstilu var nodot gan Tīrmājas akcijā, gan atstāt to kādā no tekstila konteineriem; ja tāda tuvumā nav, aicinām vērsties pie sava nama apsaimniekotāja, lai pieteiktu tekstila konteinera uzstādīšanu.

Kopā ar lielgabarīta atkritumiem nedrīkst likt sadzīves atkritumus, bīstamus atkritumus, piemēram, spuldzes, ja tiek nodota lampa, būvgružus, dažādus apdares un segumu materiālus, dēļus, flīzes, logu rāmjus ar stikliem, caurules, santehnikas preces u.c., nolietotas automobiļu daļas, piemēram, motoru, riepas.

Piesaki būvgružu un lielgabarīta atkritumu izvešanu platformā manai.videi.lv

“CleanR” ieviesis jaunu un inovatīvu pakalpojumu, piedāvājot iedzīvotājiem ērti, ātri un legāli atbrīvoties no liekā matrača, dīvāna, būvniecības materiāliem un pat sagrābtās lapu kaudzes, izmantojot pašapkalpošanās portālu vai lietotni manai.videi.lv.

Šajā platformā var pieteikt gan lielgabarīta, gan būvniecības atkritumu izvešanu vai, ja to daudzums ir neliels, nogādāt tos kādā no sev tuvākajām vairāk nekā 2100 adresēm Rīgā. Šāda iespēja Latvijā tiek piedāvāta pirmo reizi, un, vērtējot pilotprojekta rezultātus, tiks turpināta pakalpojuma pilnveidošana.

“Nereti lielgabarīta atkritumi, piemēram, skapji vai dīvāni, tiek novietoti blakus sadzīves atkritumu konteineriem turpat mājas pagalmā. Katrs pats ir atbildīgs par savu atkritumu pareizu utilizāciju, tāpēc šīm izmaksām nevajadzētu būt attiecināmām uz visiem mājas iedzīvotājiem,” saka eksperte.

Viņa piebilst, ka arī būvniecības atkritumi ir jāšķiro, tādējādi samazinot savus izdevumus par to izvešanu. Izplatītākie atkritumi, veicot remontu, parasti ir kartons un papīs, kā arī polietilēna plēves un kokmateriāli. Visus šos atkritumus var izmest šķiroto atkritumu konteineros, un tie, pareizi sašķiroti, ir izmantojami otrreizējā pārstrādē. Šķirojot būvniecības atkritumus, samazināsies kopējais būvgružu apjoms un attiecīgi arī maksa par to izvešanu.

Izmantojot manai.vide.lv, iedzīvotāji var atbrīvoties no pārējiem būvniecības un arī lielgabarīta atkritumiem – no matrača, skapja, gultas, flīzēm, betona, granīta, izlietnes, poda, arī automobiļa riepām vai sakritušo lapu kaudzes u.c. Izvēloties konkrēto atkritumu veidu, daudzumu un izmēru, sistēma automātiski aprēķinās apjomu un maksu par pakalpojumu. Tāpat klients var norādīt sev ērtāko dienu, kad atkritumus izvest.

Manai.videi.lv pieejami dažādi pakalpojumi, lai klienti visus ar atkritumu apsaimniekošanu saistītos jautājumus var nokārtot attālināti, kā arī e-veikals, kurā var iegādāties Big bag maisus dažādu atkritumu, piemēram, būvgružu, izvešanai.

Apmaiņas punktā vari gan paņemt, gan nodot būvniecības un remonta lietas bez maksas

Ja pēc remontdarbiem pāri palikuši materiāli, nesteidz tos izmest, bet tā vietā vari tos nogādāt būvgružu, būvniecības materiālu un remonta lietu apmaiņas punktā, lai to, kas pašam vairs nav nepieciešams, var izmantot kāds cits. Un otrādi, ja, plānojot remontdarbus, lieki netērētos, vari ieiet platformā www.lietovelreiz.lv, pārbaudīt, vai apmaiņas punktā ir kas noderīgs, un paņemt nepieciešamo bez maksas.

Apmaiņas punkts ir integrēts būvniecības atkritumu šķirošanas un pārstrādes centrā “Nomales”, Brīvnieku ielā 11, Stopiņu pagastā, un tas pieejams ikvienam iedzīvotājam. Tajā var bez maksas nodot, saņemt vai apmainīt krāsas un lakas, nelietotus krāsošanas piederumus, instrumentus, mazo santehniku, piemēram, izlietni, sausos maisījumus, kokmateriālus, koka durvis un logus ar veseliem stikliem, apdares materiālus, stiprinājumus un furnitūru, konstrukciju metālus, ķieģeļus, flīzes un dažāda veida segumus, interjera priekšmetus, piemēram, svečturus, lampas, bet ne mēbeles, strādājošu elektrotehniku, kas nodošanas brīdī tiks pārbaudīta, kā arī būvgružus, ja neatbilstošs piemaisījums nebūs lielāks par 30% un ja pretī tiek paņemta grunts un šķembas līdzvērtīgā daudzumā.

Visiem nododamajiem materiāliem jābūt bez defektiem, pilnā komplektācijā un gataviem tālākai izmantošanai.

Nestandarta atkritumus var nodot arī šķirošanas laukumos

“CleanR” šķirošanas laukumos gan bez maksas, gan par atsevišķu samaksu var nodot dažāda veida nestandarta atkritumus, tai skaitā bīstamos atkritumus.

Šķirošanas laukumos vari nodot dažāda veida iepakojumu, lielgabarīta atkritumus, būvgružus, elektrotehniku, santehniku, stikla atkritumus, piemēram, spoguļstiklu vai bezkrāsainu logu stiklu, dažāda veida eļļas, piemēram, motoreļļas vai smēreļļas (arī eļļas filtrus), baterijas un akumulatorus, tekstila, automobiļa riepas u.c.

Kopumā uzņēmums apsaimnieko astoņus laukumus – šķirošanas laukumu Vietalvas ielā 5 un Spilves ielā 8e, Rīgā; “Nomales”, Brīvnieku ielā 11, Stopiņu pagastā; Ķekavas novada “Gurnicas”; laukumu Jūrmalā, Ventspils šosejā 61; Ikšķiles Kaparāmuru karjeru “Ezeri”; Zaķumuižas “Taurus”; dzelzceļa staciju “Inčukalns”.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.