building.lv skaitļos

Lietotāji online45
Aktīvie uzņēmumi20063
Nozares ziņas33046
Lai siltums nepamet mājokli: kā paša spēkiem siltināt vecos koka logus ziemā?  : building.lv - par būvniecību Latvijā

Lai siltums nepamet mājokli: kā paša spēkiem siltināt vecos koka logus ziemā? 

Lai siltums nepamet mājokli: kā paša spēkiem siltināt vecos koka logus ziemā? 
Foto: Shutterstock.com

Lai gan daudzos mājokļos šobrīd izmanto plastikāta jeb PVC vai alumīnija logus, joprojām gana bieži sastopami vecie, padomju laikos uzstādītie koka logi. Iemesli tam ir daudz un dažādi. Viens no tiem ir padomju laika koka logu priekšrocības – tie ir ekoloģiskāki un dabiskāki, salīdzinot ar mūsdienu plastikāta vai alumīnija logiem, kā arī vasarā tie veido labu mikroklimatu telpās un nodrošina dabisku ventilāciju. Tāpat būtisks iemesls, kāpēc vecie koka logi netiek mainīti uz jaunām un mūsdienīgām logu konstrukcijām, ir finansiālais ieguldījums, ko tas prasa. Turklāt vairākos gadījumos PVC logu uzstādīšana nemaz nav iespējama, piemēram, vēsturiskās ēkās. 

Tomēr, lai arī koka logiem ir vairākas priekšrocības, ja runājam par siltumnoturību, tie nespēj to nodrošināt tik labi kā mūsdienu logi. Ar laiku koka rāmji izžūst, deformējas un tajos veidojas plaisas, caur kurām iekļūst aukstais gaiss. Arī šādu logu vērtnes nepieguļ tik cieši kā mūsdienu logiem un vairumā gadījumu padomju laikos uzstādītajos logos nav arī blīvgumiju. 

Bet kā tad samazināt apkures izmaksas un uzturēt mājās komfortablu temperatūru? Ja veco koka logu nomaiņa pret mūsdienu koka, PVC vai alumīnija logiem nav iespējama, noderēs daži padomi, kā tos nosiltināt paša spēkiem, turklāt maciņam draudzīgā veidā. 

6 efektīvas veco koka logu siltināšanas metodes 

Blīvgumiju iestrāde: Šī metode paredz rievas izfrēzēšanu loga rāmī, kur pēc tam iestiprina silikona blīvgumiju ar tādu kā atskabargu papildu noturībai rievā, – tā cieši pieguļ loga rāmim, būtiski samazinot aukstuma iekļūšanu telpā. Tiesa gan, šī metode ir darbietilpīga, tomēr tā nodrošina labu blīvējumu un ilgstošu efektu. 

Pašlīmējošo blīvgumiju pielīmēšana: Vienkāršāks risinājums ir pašlīmējošo blīvgumiju pielīmēšana pie loga rāmja – vietās, kur vērtne saskaras ar loga karkasu. Šīs gumijas ir pieejamas dažādos izmēros un krāsās, un tās ir piemērotas dažāda lieluma spraugām. Blīvgumiju vietā var izmantot arī porolona blīvlentu.

Logu aplīmēšana ar papīru: Tradicionāla, praksē pārbaudīta un ekonomiska metode. Iespējams, estētiskuma ziņā mazāk pievilcīga, taču, neskatoties uz to, šo metodi vēl joprojām bieži pielieto mūsdienās. Papīru var izmantot dažādos veidos: 

  • sagriezt sloksnēs un pielīmēt, izmantojot ziepjūdeni (šim pašam mērķim izmanto arī papīra līmlenti logu siltināšanai); metodei ir savi trūkumi – papīra strēmeles, kas pielīmētas pie koka rāmja, ir grūti noņemt un reizēm tās nonāk kopā ar loga krāsojumu;  
  • sarullēt tievās caurulītēs, samitrināt un tad iestiprināt logu vērtnēs – izžuvušas tās blīvi piegulēs un kavēs aukstuma iekļūšanu telpā; pāri pārlīmē pašlīmējošo logu līmlenti.  
  • saplēst papīru mazākos gabaliņos, izmērcēt ūdenī, līdz izveidojas putras konsistencei līdzīgs maisījums, un aizziest ar to logu spraugas; 
  • tāpat ūdens un papīra “putru” var samaisīt ar saberztu krītu, līdz izveidojas viendabīga konsistence, un šo maisījumu var izmantot kā hermētiķi. 

Izmantojot šo metodi, jārēķinās, ka logu ziemas sezonā nāksies turēt aizvērtu. 

Spraugu aizpildīšana ar vati: Vate ir vienkāršākais veids, kā nosiltināt logu, turklāt siltumizolācijas īpašību ziņā tā nedaudz pārspēj papīru. Izmantojot kādu spicu priekšmetu, piemēram, nazi vai skrūvgriezi, ar to aizpilda visas lielās spraugas ap logu. Tad pārlīmē pāri papīra līmlenti. 

Hermētiķa izmantošana: Hermētiķi izmanto, lai aizpildītu spraugas starp koka loga vērtni un stiklu, kā arī ap loga rāmi. Tas nodrošina labu blīvējumu, papildus novēršot aukstā gaisa plūsmu. Jāizvēlas tāds hermētiķis, kurš izžūstot būs caurspīdīgs. Pirms hermētiķa uzklāšanas virsmām jābūt tīrām no putekļiem un netīrumiem un sausām, pretējā gadījumā hermētiķis žūstot veidos mazas spraugas. 

Montāžas putu izmantošana: Montāžas putas izmanto, lai aizpildītu lielākas spraugas un plaisas ap loga rāmi un palodzi kā iekšpusē, tā ārpusē. Putas kvalitatīvi aiztaisa visas spraugas, nodrošinot labu siltumizolāciju. Tomēr jābūt uzmanīgam – putas pārpalikumus var būt grūti notīrīt. Pēc sacietēšanas putas jāpārklāj ar apmetumu, lai aizsargātu tās no apkārtējās vides iedarbības. 

Izvēloties siltināšanas metodi, svarīgi ņemt vērā logu stāvokli, spraugu lielumu un pieejamo budžetu. Dažreiz ir nepieciešams kombinēt vairākas metodes, lai panāktu labāko rezultātu. 

Kā soli pa solim siltināt vecos koka logus? 

1. Logu sagatavošana 

Pirms jebkādiem siltināšanas darbiem, rūpīgi notīri logu rāmjus, vērtnes un stiklus no putekļiem un netīrumiem. Tas palīdzēs labāk ieraudzīt visas spraugas un nodrošinās labāku līmējamo materiālu saķeri ar virsmu. Pārliecinies, ka virsmas ir sausas un attaukotas. 

2. Spraugu identificēšana un aizpildīšana 

Ievieto papīra lapu starp loga vērtni un rāmi, aizver logu un pārbaudi, vai papīru var viegli izvilkt. Ja papīrs izvelkams viegli, tas norāda uz spraugas esamību. 

Lielākās spraugas var aizpildīt ar vati vai papīru, izmantojot kādu no četrām iepriekš aprakstītajām metodēm. 

Mazākām spraugām derēs pašlīmējošās blīvgumijas, papīra līmlente. Izvēlies atbilstoša izmēra blīvgumijas, atkarībā no spraugas lieluma. Blīvgumijas jāpielīmē pie loga rāmja vietās, kur tas saskaras ar vērtni. Nelielu spraugu aizpildīšanai ap loga rāmi un loga ailē var izmantot arī hermētiķi. Ja izmanto speciālo papīra līmlenti, jāpievērš uzmanība, lai tā nav pārāk spēcīga, jo, pavasarī to noņemot, var sabojāt loga krāsojumu. Lai no tā izvairītos un to saudzīgi noņemtu, papīra līmlenti vispirms rūpīgi samitrina. 

3. Stiklu hermetizēšana

  • Izņem stiklu no rāmja; 
  • Notīri rāmja vietu, kur stikls ieguļ, no vecā hermētiķa vai logu ķites; 
  • Uzklāj jauno hermētiķi, lai nodrošinātu blīvējumu starp rāmi un stiklu; 
  • Ievieto atpakaļ stiklu. 

4. Vērtņu blīvēšana

Ja vērtnes nepieguļ cieši pie rāmja, var izmantot pašlīmējošās blīvgumijas, kuras pielīmē pie rāmja. Ja nepieciešams, noregulē loga eņģes, lai nodrošinātu ciešāku vērtņu piegulēšanu. 

Koka logu kopšana 

  • Lai logi turpmāk būtu darba kārtībā, divas trīs reizes gadā logi jāmazgā, kas pagarinās to kalpošanas laiku;
  • Tāpat regulāri, vienu divas reizes gadā, jātīra un jākopj blīvgumijas, izmantojot speciālu silikona zīmuli, ja nepieciešams; 
  • Svarīgi pārbaudīt, vai ķite ap loga stiklu nav bojāta un, ja nepieciešams, tā jāatjauno. To var sajust vai nu ar plaukstu, vai izmantojot sveci, – pietuvina to loga stikla malai un, ja tā stipri raustās, pa savienojuma vietu ieplūst gaiss, kas nozīmē, ka ķite jānomaina. Tās vietā var izmantot arī silikona hermētiķi;
  • Siltināšanas efektivitāti var palielināt, izmantojot biezus vilnas aizkarus, kas palīdzēs samazināt vēsuma nokļūšanu telpā no logiem; 

Siltinot koka logus, ir jāizvēlas konkrētam gadījumam piemērotāka metode. Tāpēc vispirms ir rūpīgi jāpārbauda logu stāvoklis, jānovērtē darba apjoms un tikai tad var sarūpēt materiālus un sākt logu siltināšanu. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.