building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Laiks lakot koka virsmas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Laiks lakot koka virsmas

Laiks lakot koka virsmas
Foto: Laiks lakot koka virsmas

Koka virsmas nolakošana ir viens no veidiem kā palielināt tās aizsardzību pret dažāda veida ārējo iedarbību un padarīt to vizuāli pievilcīgāku. Pēc lakošanas virsma kļūst gluda un spīdīga, izceļas koksnes tekstūra. Tomēr, pirms veikt lakošanas darbus, svarīgi izvēlēties atbilstošāko laku un pareizi sagatavot virsmu.  

Koksnei paredzētās lakas pēc ķīmiskā sastāva iedala poliuretāna un akrila lakās, lakās, kas veidotas uz mākslīgo eļļas sveķu bāzes (alkīda un uretānalkīda), lakās ar skābes cietinātāju un lakās uz formaldehīda sveķu bāzes. Katrs no šiem laku veidiem atšķiras pēc tehniskajiem parametriem, noturības, kalpošanas laika, vizuālajām īpatnībām, spīduma pakāpes un draudzīguma apkārtējai videi.

Laku veidi

Poliuterāna lakas raksturo augsta cietības pakāpe un nodilumizturība, tās ir noturīgas pret mitruma un cita veida agresīvu iedarbību. Izšķir divu veidu poliuretāna lakas – vienkomponenta (apzīmē ar nosaukumu PUR), kas sacietē ar gaisa mitruma palīdzību, un divkomponentu laka (apzīmē ar nosaukumu DD), kas sacietē notiekot ķīmiskai reakcijai starp laku un tai pievienoto katalizatoru.

Akrilāta lakas jeb dispersijas lakas dēvē par ūdenī šķīstošajām, jo tās veidotas uz ūdens bāzes. Šīs lakas ir videi un cilvēkiem draudzīgākas, jo nesatur šķīdinātājus, žūstot tām neveidojas izgarojumi un nepiemīt specifiska, intensīva smarža. Akrilāta lakas nav degošas un tās var izmantot vietās, kur citas lakas uguns vai sprādzienbīstamības dēļ nevar tikt izmantotas. Akrilāta lakas saglabā nemainīgu koksnes izskatu. Šo laku būtiskākais trūkums – zemāka nodilumizturība kā poliuretāna lakām, tāpēc tās nav piemērotas virsmām, kur paredzēta intensīva noslodze.

Alkīda un uretānalkīda lakas veidotas uz mākslīgo eļļas sveķu bāzes. Tās labi sasaistās ar virsmu un iesūcas koksnē. Šīs lakas padara koksnes toni siltāku un vēl patīkamāku. Alkīda lakas vairāk paredzētas virsmām, kam nav pārmēru liela noslodze, piemēram, durvīm, logu rāmjiem. Savukārt virsmām, kur noslodze lielāka, piemēram, grīdām, piemērotas būs uretānalkīda lakas. Atkarībā no spīduma pakāpes šīs lakas var būt matētas, zīdaini matētas, pusmatētas vai glancētas.

Par visizturīgākajām lakām tiek uzskatītas lakas ar skābes cietinātāju jeb lakas uz formaldehīda sveķu bāzes. Tās lieto uz virsmām, kur paredzēts intensīvs noslogojums. Šo laku lielākais mīnuss – tāpat kā poliuretāna lakām, žūstot rodas izgarojumi, tāpēc lakošanas darbi jāveic labi vēdināmās telpās un cilvēkiem, kas atrodas šajā telpā, jālieto respirators un cimdi.

Kādu ražotāju izvēlēties

Lai arī piedāvājums tirgū ir ļoti plašs, nenoliedzami, kvalitāti garantē pazīstamu ražotāju produkti. Ņemot vērā, ka arvien vairāk patērētāju izvēlas tieši videi draudzīgus produktus, tad šai ziņā labs piedāvājums ir VIVACOLOR un TIKKURILA zīmolu precēm. Piemēram, VIVACOLOR produktu klāstā ir akrilāta laka – Akvalak, kas īpaši piemērota sienu un griestu paneļiem, sijām, baļķu sienām un durvīm. Laka Kiva no TIKKURILA preču klāsta ir paredzēta mēbeļu lakošanai. Jāatzīmē, ka abas šīs lakas nemaina koksnes toni un labi filtrē UV starojumu. Iekšdarbiem noderēs arī VIVACOLOR Extralak - spīdīgas, pusspīdīgas un pusmatētas uretānalkīda lakas ar augstu nodilumizturību. Savukārt parketam un dēļu grīdām noderēs pusmatēta, poliuretānakrilāta laka uz ūdens bāzes VIVACOLOR Olympia.

Īsi par virsmas sagatavošanu

Viss jāsāk ar attiecīgu koka virsmas sagatavošanu lakošanas darbiem. Tai jābūt tīrai un sausai. Ja virsma iepriekš nav bijusi lakota, tad koksni notīra no netīrumiem un putekļiem. Nepieciešamības gadījumā virsmu noslīpē ar pēc iespējas smalkāka grauda smilšpapīru.

 

Koka virsmām, kas iepriekš pārklātas ar lakas kārtu, vecā laka ir jānoņem. Vislabāk to izdarīt ar smilšpapīru. Laku noņemšanai var izmantot arī speciālus mazgāšanas līdzekļus. Ar piemērota toņa špakteļtepi aizšpaktelē visas plaisas un nelīdzenumus, pēc tam virsmu vēlreiz noslīpē ar smilšpapīru.


Ja izlasot šo rakstu vēlaties gūt papildu informāciju vai noskaidrot vēl vairāk par kādu sev interesējošu krāsu produktu un krāsošanas darbu tēmu, uzdodiet jautājumus šī raksta un portāla konsultantam, SIA Tikkurila Mācību centra vadītājam Aivaram Danenbergam www.building.lv sadaļā "Atbild speciālists".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.