building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1669
Nozares raksti32869
Laistīšanas sistēmas – ko izvēlēties? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Laistīšanas sistēmas – ko izvēlēties?

Laistīšanas sistēmas – ko izvēlēties?

Savlaicīga un pietiekama laistīšana ir bagātīgas ražas, spilgti zaļa mauriņa un ziedošu puķudobju pamats. Tādēļ apūdeņošanai tiek veltīta īpaša uzmanība. Tradicionāla izvēle šai nodarbei ir lejkannas un šļūtenes. Tas ir lētākais veids, kā aplaimot savas augu kultūras ar dzīvīgo šķidrumu. Taču nebūt ne vienkāršākais. 

Jebkurš dārzkopis zina, ka viduvējas siltumnīcas palaistīšana ar lejkannām aizņem vismaz pusstundu laika. Lieki piebilst, cik pūliņu prasa ūdens staipīšana. Tādēļ mūsdienīga un racionāla izvēle ir laistīšanas sistēmas, kas:
• palīdz tikt pie lielākas augļu un dārzeņu ražas. Ja jums būs speciāla sistēma, kas ievērojami atvieglo laistīšanu, šī procedūra nekad netiks atlikta līdz pēdējam. Jūs nodrošināsiet savus augus ar konstanti samitrinātu augsni, tie aktīvāk attīstīsies, un tas viss vainagosies ar dāsnu ražu;
• palīdz teritorijai plaukt visā tās krāšņumā. Karstajās vasaras dienās visi dekoratīvie augi – zālājs, dzīvžogs, košumkrūmi, ziedi – cieš no mitruma trūkuma. Tiem paredzētās smidzināšanas un laistīšanas sistēmas mitrinās lapas un saknes un palīdzēs uzturēt dārzu zaļu un ziedošu līdz pirmajām salnām;
• ļauj pievērsties citiem darbiem vai arī atpūtai, kamēr sistēma strādā jūsu vietā.

Autors: laistisanas_sistemas2
Autors: laistisanas_sistemas2

Ja domājat, ka tas ir pārāk dārgi, tā nebūt nav. Par pāris desmitiem eiro var iegādāties laistīšanas konstrukciju, kas efektīvi tiks galā ar viduvējas siltumnīcas apūdeņošanu, bet, atļaujoties ieguldīt vairāk, izveidot sistēmu, kas apūdeņos visas augu kultūras jūsu piemājas vai vasarnīcas teritorijā.  

Siltumnīcām
Ja esat siltumnīcas īpašnieks, pilienveida laistīšanas sistēma būs ieguldījums, kura sniegto komfortu jūs novērtēsiet ātri vien pēc iegādes, jo jums vairs nekad nevajadzēs staipīt lejkannas! Kā tas darbojas? Gar augu rindu virszemē vai zem augsnes tiek novietota caurule, no kuras pie katra stādiņa pienāk pilinātājs. Šādi jūs varat novietot vienu līniju, divas vai pat vairāk, atkarībā no siltumnīcas platības. No pilinātāja tekošais ūdens pakāpeniski samitrina augsni tikai ap tomāta/gurķa/paprikas/zaļumu saknēm. Augs tiek efektīvi padzirdināts un var labvēlīgāk un ātrāk attīstīties. Tam blakus esošā zeme netiek mitrināta, attiecīgi jūs ātri vien pamanīsiet arī ūdens resursu ekonomiju. Vēl viena priekšrocība – ūdens pilieni netiek uz lapām, tādējādi saulē tās neapdeg. Pievienot šādu sistēmu var gan ūdens tvertnei, kas uzstādīta augstāk par mitrināmās augsnes virsmu (tad sistēma darbosies pēc gravitācijas principa), gan ūdensvadam. Lai sāktu lietot, nav vajadzīgas nekādas speciālas apūdeņošanas zināšanas – atveriet ūdens padevi, un sistēma laistīs bez jūsu palīdzības! Nav vajadzīgi arī milzīgi ieguldījumi – vienkāršāku gravitācijas principa sistēmu var iegādāties vien par pāris desmitiem eiro, bet palīdzība ikdienas darbos būs neatsverama. Izvēloties, pievērsiet uzmanību:
• cik augiem sistēma ir paredzēta (cik ir pilinātāju);
• vai laistīšanas līniju skaits un garums atbilst siltumnīcas parametriem;
• vai iespējams konkrētai precei iegādāties papildus šļūtenes/pilinātājus. Noderīgi, ja laika gaitā pamainīsiet augu izvietojumu;
• vai sistēmai ir taimeris. Tie mēdz būt mehāniskie, mehāniskā tipa elektroniskie un automātiskie ar intelektuālo pārvaldes sistēmu, kuri attiecīgi ir visdārgākie. Pat vienkāršākie un lētākie taimeri sniegs lielu lietošanas komfortu – varēsiet iestatīt laistīšanas laiku un ilgumu periodam līdz 7 dienām. Savukārt dārgākie no tiem ļauj iestatīt parametrus ļoti ilgstošam laikam, veic apūdeņošanu atkarībā no augsnes mitruma, dienas gaismas intensitātes utt.

Mauriņam un puķudobēm
Plašu teritoriju – zāliena, lielu puķudobju, košumkrūmu zonu – apūdeņošanai ir nepieciešams mākslīgais "lietus" jeb laistīšana no augšas. Panākt to ļaus vajadzīgā garuma dārza šļūtene savienojumā ar speciālu iekārtu – rotējošo vai svārstošo smidzinātāju (laistītāju). Rotējošie smidzinātāji darbojas noteiktā leņķī, rādiusā un attālumā – no pavisam neliela, piemēram, 6 m, līdz visai iespaidīgam – 14 m un vairāk. Turklāt daudzām iekārtām šos parametrus var regulēt. Piemēram, jūs varat iestatīt rādiusu no 20° līdz 360°, izvēloties konkrētus sektorus, kuriem nepieciešama intensīvāka apsmidzināšana. Tāpat var izvēlēties piemērotāko režīmu, piemēram, smalku aerosolu trauslākiem ziediem. Lietošanās viegls un ērts ir arī svārstošs smidzinātājs (taisnstūrveida), kuram ar speciāla slīdņa palīdzību var regulēt smidzināšanas attālumu, piemēram, no 8 metriem līdz pat 18. Turklāt var apūdeņot abas smidzinātāja puses vai tikai vienu – ērti, ja viena dobe jums atrodas saulainajā pusē un otra ēnā, kur ir paaugstināts mitrums. Kopumā abi minētie smidzinātāji spēj tikt galā pat ar ļoti lielām platībām, piemēram, 500 m². Tie nodrošinās jums svaigu, intensīvi zaļu mauriņu un ziedošas puķudobes pat svelmainās vasaras dienās, nesagādās nekādas grūtības ekspluatācijā un ir visai draudzīgas maciņam. 

Autors: laistisanas_sistemas3
Autors: laistisanas_sistemas3

Arī šīm sistēmām jūs varat pievienot taimerus un ieprogrammēt vēlamo laistīšanas laiku, intervālus, režīmu utt. Progresīvākie taimeri pat pielāgosies laika apstākļiem un lietus laikā vai neilgi pēc tā laistīšanu neveiks. 

Mūsdienīgas šļūtenes jebkura veida laistīšanai
Ja jūs meklējat sev universālu palīgu, ar ko palaistīt dārzu atklātā augsnē, puķudobes, dzīvžogu, siltumnīcu utt., jums nepieciešama tradicionāla dārza šļūtene mūsdienīgā izpildījumā! Kādas tās ir? Tās ir papildinātas ar uzgaļiem dažādiem ūdens padeves režīmiem (ietilpst komplektā vai nopērkami atsevišķi), ar savienotājiem sistēmas pielāgošanai jūsu teritorijai (lai pievienotu vēl vienu vai vairākas šļūtenes), ar lietošanā ērtiem rīkiem un tehnoloģijām u.tml. Populārākās no tām ir šļūtenes:
• ar statīvu un vairākiem smidzināšanas uzgaļiem. Statīvs nodrošina daudz vienkāršāku šļūtenes attīšanu un satīšanu (ar ruļļa roktura palīdzību), uzglabāšanu, kā arī vieglāku tās transportēšanu līdz laistāmajai zonai (daudziem statīviem ir riteņi). Smidzināšanas uzgaļu komplekts ļauj pielāgot laistīšanu konkrētajiem augiem. Pamainiet uzgali vai pārslēdziet tā režīmu un iegūsiet citas intensitātes un formas strūklu – lietutiņu puķudobēm, koncentrētu strūklu augļu kokiem utt.
• ar automātisko spoli un stiprinājumu pie sienas. Piestipriniet konstrukciju pie saimniecības ēkas un šļūtene vienmēr būs pa rokai – jums nevajadzēs to meklēt katru reizi, kad vajadzēs kaut ko palaistīt. Taču lielākā priekšrocība ir automātiskā fiksācija vajadzīgajā garumā, kad esat sasniedzis laistāmo zonu, un lēna, droša, perfekta šļūtenes sarullēšana vietā – vēl lielākai kārtībai pagalmā!
• augu rindas laistīšanai. Sistēma līdzinās siltumnīcas pilienveida laistīšanai – tā ir šļūtene ar vairākiem savienotājiem (konkrētā attālumā viens no otra), taču šajā gadījumā visbiežāk notiek intensīvāka laistīšana ar strūklu, nevis pilieniem. Atsevišķas sistēmas paredzētas ierakšanai zemē, kas nodrošina apūdeņošanu tieši sakņu zonā. Tāds variants ir īpaši piemērots dzīvžogiem, košumkrūmiem, augļu kokiem, kuru izvietojums nemainās daudzu gadu garumā.

Katrs saimnieks vēlas redzēt savu teritoriju koptu un raženu. Modernās laistīšanas sistēmas palīdzēs piepildīt šo sapni bez pārliekas piepūles un ieguldījumiem no jūsu puses. Iegādāties šos saimniecības palīgus īpaši izdevīgi jūs varat 220.lv. Tieši te jūs atradīsiet milzīgu apūdeņošanas sistēmu izvēli – no visvienkāršākajiem risinājumiem līdz augsti kvalitatīviem, tostarp no pasaulē atzītajiem ražotājiem Fiskars, Gardena, Hecht, Fieldmann, Karcher utt. 220.lv pieejamas gan gatavas sistēmas siltumnīcu, dārzu, dzīvžogu, puķudobju laistīšanai, gan atsevišķi to elementi (šļūtenes, turētāji, mehāniskie un elektroniskie taimeri, ūdens tvertnes utt.), kurus varēsiet pielāgot jūsu teritorijas izmēriem, savām prasībām un budžetam. Izvēlieties sev apūdeņošanas sistēmu sezonas pašā sākumā un varēsiet jau šovasar baudīt visas tās sniegtās privilēģijas! 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.