building.lv skaitļos

Lietotāji online45
Aktīvie uzņēmumi20063
Nozares ziņas33046
Lanolīns un ilgtspējība – kas aiz tā slēpjas : building.lv - par būvniecību Latvijā

Lanolīns un ilgtspējība – kas aiz tā slēpjas

Lanolīns un ilgtspējība – kas aiz tā slēpjas
Autors: Pexels.com

Ilgtspējība un dažādi vides jautājumi ir svarīgi lielai daļai sabiedrības, un tas, neapšaubāmi, ir viens no faktoriem patērētāju lēmumu pieņemšanā, īpaši izvēloties skaistumkopšanas un ādas kopšanas produktus. Tā kā arvien vairāk cilvēku meklē dabiskas un videi draudzīgas alternatīvas, daudzas sastāvdaļas tiek pastiprināti aplūkotas un izzinātas, ņemot vērā to ietekmi uz vidi. 

Viena no šādām sastāvdaļām ir lanolīns, vaska viela, kas iegūta no aitu vilnas, ko parasti izmanto ādas kopšanas līdzekļos, pateicoties tās mitrinošajām un mīkstinošajām īpašībām. Lai gan lanolīns tiek slavēts kā efektīvs līdzeklis sausas ādas ārstēšanā, joprojām ir aktuāls jautājums: vai lanolīns patiešām ir ilgtspējīga un ētiska sastāvdaļa?

Kas ir lanolīns?

Lanolīna krēms ir dabiska, vaskaina viela, ko izdala aitu tauku dziedzeri, un tas atrodas aitu vilnā. Lanolīna galvenā funkcija ir aizsargāt aitas ādu no apkārtējās vides ietekmes, saglabājot mitrumu un darbojoties kā ūdensnecaurlaidīga barjera. Kad aitas tiek cirptas, no vilnas tiek iegūts lanolīns, un tālāk tas tiek attīrīts un izmantots dažādos skaistumkopšanas produktos.

Lanolīna ķīmiskais sastāvs padara to par efektīvu līdzekli ādas mitrināšanai, kas nozīmē, ka tas palīdz ādai saglabāt mitrumu, radot aizsargbarjeru. Tas ir īpaši iedarbīgs, lai ārstētu sausu ādu, lūpas un dažādus ādas iekaisumus. Pateicoties spējai mīkstināt un mitrināt, lanolīns ir populāra sastāvdaļa roku krēmos, ziedēs, lūpu balzamos un citos mitrinošos ādas kopšanas līdzekļos.

Lanolīna ilgtspējība

Lanolīna ilgtspējība galvenokārt ir atkarīga no vilnas ražošanas nozares, no kuras tā tiek iegūta. Tā kā lanolīnu iegūst no aitas vilnas, to uzskata par vilnas rūpniecības blakusproduktu. No atkritumu samazināšanas viedokļa lanolīna izmantošanu var uzskatīt par ilgtspējīgu praksi, jo tiek izmantota dabā sastopama viela, kas citādi netiktu pārstrādāta, ražojot vilnu.

Tomēr lanolīna ilgtspējība ir saistīta ar ētiskām bažām, kas saistītas ar vilnas ražošanu, tostarp aitkopības ietekmi uz vidi. Aitkopība būtiski veicina tādas vides problēmas kā zemes degradācija, mežu izciršana un siltumnīcefekta gāzu emisiju. Aitas ir atgremotāji, kas nozīmē, ka gremošanas laikā tās ražo metānu, spēcīgu siltumnīcefekta gāzi. Arī liela mēroga aitkopība var veicināt pārmērīgu ganību veidošanos, izraisot augsnes eroziju un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos.

Pats vilnas ražošanas process ietver vairākus posmus, tostarp vilnas tīrīšanu un apstrādi, kas prasa enerģijas un ūdens resursus. Lanolīna iegūšana, kas ir vilnas ražošanas blakusprodukts, ir arī resursietilpīga, ietverot ķīmisko apstrādi un attīrīšanu. Tiem, kas rūpīgi pēta ilgtspējības jautājumus, aitkopība un vilnas ražošana var radīt jautājumus par to, vai šī nozare atbilst videi draudzīgām vērtībām.

Dzīvnieku labturība un lanolīns

Ētiskās debates par lanolīnu skar arī iesaistīto dzīvnieku labturību. Lanolīns netiek iegūts no dzīviem dzīvniekiem, to iegūst vilnas cirpšanas procesā. Tāpēc bieži vien lanolīnu uzskata kā sastāvdaļu, kas nerada kaitējumu dzīvniekiem un ir ētiska. Lai garantētu ilgtspējīgu un ētisku izejvielu ieguvi, daudzas fermas un saimniecības ieguvušas sertifikātus, kas apliecina, ka tiek ievērota dzīvnieku labturības prakse. 

Vai lanolīns var būt ilgtspējīgs?

Lanolīnu var uzskatīt par ētisku izvēli un sastāvdaļu skaistumkopšanas produktos, ja to iegūst no atbildīgām, labi regulētām saimniecībām. Šeit ir daži galvenie punkti, kas jāņem vērā, nosakot, vai lanolīns ir ilgtspējīgs risinājums:

  • vilnas avots – lanolīna izstrādājumi, kas iegūti no saimniecībām, kuras ievēro ētisku un ilgtspējīgu praksi;
  • apstrādes metodes – ilgtspējīgi zīmoli izmanto videi draudzīgas lanolīna iegūšanas un attīrīšanas metodes. Daži uzņēmumi uzsver videi draudzīgu ražošanas praksi, samazinot ūdens un enerģijas patēriņu lanolīna ražošanas laikā;
  • atbalsts mazajiem lauksaimniekiem – lanolīns, kas iegūts no mazajiem lauksaimniekiem, kuri atbalsta ilgtspējīgu vilnas audzēšanu, var palīdzēt samazināt vilnas ražošanas ietekmi uz vidi. Šīs saimniecības bieži izmanto reģeneratīvu lauksaimniecības praksi, kas palīdz atjaunot zemi, nevis to degradē;
  • sertifikāti – zīmoli, kas iegūst ilgtspējības sertifikātus, nodrošina, ka lanolīna ražošanā nevienam dzīvniekam nav nodarīts kaitējumam, padarot to par ētiskāku izvēli apzinīgiem patērētājiem.

Lanolīns ir ļoti efektīva sastāvdaļa sausas ādas mitrināšanai un dziedēšanai, tas ir vilnas ražošanas blakusprodukts un tiešā veidā nerada kaitējumu dzīvniekiem. Daudzi lopkopji mūsdienās izvēlas ilgtspējīgus risinājumus, lai veicinātu vides aizsardzību, un aitkopība nav izņēmums. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.