Latvijas apstākļiem piemērotākie fasādes apdares materiāli

Latvijas apstākļiem piemērotākie fasādes apdares materiāli

Ēkas fasādes uzdevums nav tikai izdaiļot būvi. Tās uzdevums ir arī pasargāt konstrukciju no laika apstākļu – saules, vēja, sala, mitruma – negatīvās ietekmes. Lai fasāde šo uzdevumu veiktu efektīvi un ilglaicīgi, to nepieciešams veidot no piemērotiem un kvalitatīviem materiāliem. Turpinājumā iepazīsties ar tiem fasādes apdares materiāliem, kas ir piemēroti Latvijas apstākļiem.

Ķieģelis
Viens no visu laiku izturīgākajiem un visilgāk kalpojošajiem materiāliem, kas turklāt arī palīdz uzturēt izcilu telpu mikroklimatu, pasargājot iekštelpas no vēja un sala, kā arī saules karstuma. Taču tajā pašā laikā ķieģelis ir arī viens no dārgākajiem materiāliem, kas tomēr atmaksājas laika gaitā, jo nepieprasa regulāru atjaunošanu vai apsaimniekošanu. Gadījumā, ja vēlies ēkai ķieģeļu fasādi, bet tās veidošanas izmaksas neiekļaujas tavā budžetā, to var aizstāt ar ķieģeļflīzēm – tās ir flīzes ar ķieģeļu rakstu.

Atšķirībā no ķieģeļiem, ķieģeļflīzes drīkst klāt arī pa tiešo uz siltumizolācijas, ieekonomējot laiku un materiālus. Ēkas fasādes izskats vizuāli ne ar ko neatšķirsies no ķieģeļu fasādes.

Apmetums
Ja ķieģelis ir viens no dārgākajiem, tad dekoratīvais apmetums ir viens no populārākajiem fasādes apdares materiāliem. To klāj uz mūra vai ēkas siltumizolācijas (visērtāk – uz putuplasta plāksnēm, bet var klāt arī uz vates). Dekoratīvā apmetuma sastāvā ir dažādu izmēru graudi, kas palīdz radīt fasādes dekoratīvo izskatu – lietutiņu, ķirmi vai biezpienu – atkarībā no apmetuma uzklāšanas paņēmiena. Šādu dekoratīvo apmetumu pēc tam ieteicams apstrādāt ar fasādei piemērotu krāsu (noturīgu pret laika apstākļiem).

Ir pieejams arī dekoratīvais apmetums ar mozaīkas efektu, taču tas ir dārgāks nekā parastie dekoratīvie apmetumi.

Koka dēlīši
Līdzīgi kā ķieģeļu fasāde, arī koka dēlīšu fasāde veicina pareiza mikroklimata veidošanos ēkas telpās. Taču (atšķirībā no ķieģeļa) tas ir daudz lētāks apdares materiāls. Lieti noderēs tiem saimniekiem, kuri vēlas mājas fasādei piešķirt dabisku, omulīgu un mājīgu noskaņu. Lai šī fasāde kalpotu ilgi un kvalitatīvi, nedeformējoties un nezaudējot krāsu, ir svarīgi to izveidot un apstrādāt pareizi:
• izmantojot smalki zāģētus, ne ēvelētus dēļus (tie labāk elpo un uzsūc koksnes apstrādes līdzekļus, kas nodrošina materiāla aizsardzību);
• izmantojot karsti cinkotas naglas, lai dēlīši nesakrāsotos;
• fasādes apakšējo daļu neliekot zemāk par 30 cm no zemes (lai nepiesūcas ar mitrumu no zemes);
• dēlīšus liekot slīpi kā jumtiņus, lai ūdens labāk notek no fasādes;
• OBLIGĀTI apstrādājot dēlīšus ar āra apstākļiem piemērotu laku, tonēto laku vai koksnes krāsu, ļoti dāsni apstrādājot dēlīšus no visām pusēm un abiem galiem (lai aizsarglīdzeklis kārtīgi iesūcas koksnē).

Vēlams, lai fasādes dēlīši būtu vismaz 2 cm biezi.

Metāls
Metāla fasāde ir ātri, viegli un ērti montējama, kā arī izturīga, tādēļ to visbiežāk izmanto industriālo ēku apdarei, bet arvien vairāk tās izmantošanu var novērot jauno modernā stila daudzdzīvokļu ēku apstrādē līdztekus stiklam (plašiem logiem, balkonu durvīm). Tiesa, izvēloties šo fasādes materiālu, jāpatur prātā, ka starp fasādi un ēku noteikti ir jābūt vismaz 5 cm biezai gaisa telpai, kas kalpos gan ventilācijas, gan termoizolācijas nolūkiem.


Plāksnes
Šis fasādes apdares veids Latvijā joprojām ir visai jauns. Visbiežāk tiek izmantotas saplākšņa plāksnes, kas no abām pusēm apstrādātas ar ūdensizturīgu materiālu (laminētas finiera plāksnes). Montāža ir līdzīga koka dēlīšiem un iepriekš apskatītajām metāla loksnēm, bet nedaudz vieglāka. Tāpat kā metāla fasādei, arī starp plāksnēm un ēku nepieciešams atstāt gaisa telpu. Ņemot vērā plākšņu gludo virsmu, to apstrādei nepieciešams mazāks daudzums krāsas nekā koka dēlīšu apstrādei.

PVC
Viens no lētākajiem variantiem – plastmasas fasādes dēlīši. Pluss – plašā krāsu un faktūru gamma (visbiežāk gan PVC dēlīši tiek veidoti ar koksnes imitācijas faktūru), tie ir viegli montējami, kā arī tie nav jāapstrādā ar krāsu vai laku. Mīnuss – ļoti labi redzami uz fasādes sakrājušies netīrumi, aļģes, putekļi, putekšņi u.c., tādēļ fasāde katru gadu jāmazgā ar ziepjūdeni.

Iegādājies apdares materiālus, neizejot no mājas
Lai Covid-19 ārkārtas situācijā lieki neapdraudētu sevi un citus, bet tajā pat laikā izolācijas laiku varētu izmantot lietderīgi, iegādājies darbam nepieciešamos materiālus internetā! Ienāc interneta veikalā 1a.lv, kur tevi sagaida dažādi būvmateriāli, tostarp šīs fasādes flīzes, apmetumi, krāsas, lakas u.c. apdares preces. Iegādājies tās par izdevīgām cenām, saņem ar piegādi uz mājām un nododies mājokļa uzfrišināšanai jau pavisam drīz!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri