building.lv skaitļos

Lietotāji online9
Aktīvie uzņēmumi19585
Nozares ziņas33011
Latvijas pētnieki izveido inovatīvu tehnoloģiju siltuma un aukstuma ražošanai un saglabāšanai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Latvijas pētnieki izveido inovatīvu tehnoloģiju siltuma un aukstuma ražošanai un saglabāšanai

Latvijas pētnieki izveido inovatīvu tehnoloģiju siltuma un aukstuma ražošanai un saglabāšanai
Foto: Latvijas pētnieki izveido inovatīvu tehnoloģiju siltuma un aukstuma ražošanai un saglabāšanai

Latvijā realizēts inovatīvs zinātniskais projekts, kas veicina atjaunojamo energoresursu integrēšanu enerģētikā un risina pētniecības uzdevumus Latvijas kontekstā atbilstoši Latvijā noteiktajiem prioritārajiem zinātnes virzieniem – "enerģija un vide" un "vietējo resursu ilgtspējīga izmantošana – jauni produkti un tehnoloģijas". Zinātniskais projekts ir radījis jaunas zināšanas un cēlis zinātnisko kapacitāti, dodot iespēju jaunajiem zinātniekiem pilnvērtīgi iesaistīties Eiropas līmeņa pētījumos.

Banner 280x280


Klimata pārmaiņu samazināšanas jomā Latvijā ir identificēts zems SEG (siltumnīcefekta gāzes) emisiju samazinošo tehnoloģiju pielietošanas līmenis. Energoresursu un enerģijas izmantošanas efektivitātes paaugstināšana ir viens no galvenajiem Latvijas Republikas attīstības un enerģētikas politikas uzdevumiem, kura risināšana pozitīvi ietekmēs enerģijas apgādes drošību, klimata pārmaiņu samazināšanu un valsts ekonomikas konkurētspēju. Klimata pārmaiņu samazināšanā nozīmīgu lomu spēlē atjaunojamie energoresursi, tai skaitā saules enerģijas izmantošana ēku energoapgādē, kas atbilst "Ēku energoefektivitātes likumam". Inovatīvu tehnoloģiju un produktu izstrāde siltuma un aukstuma saglabāšanā un ražošanā ir veids kā samazinoties tradicionāli lietotu izejvielu resursu pieejamībai, tai pašā laikā pieaugot to patēriņam un izmaksām, veicināt atjaunojamo energoresursu plašāku izmantošanu un energoefektivitātes uzlabošanos. Enerģijas patēriņa samazināšana un energoresursu diversifikācija ir viens no veidiem, kā sasniegt enerģētikas attīstības mērķus Latvijā.

Fizikālās enerģētikas institūts 2014.gada 8.janvārī ir noslēdzis ar Latvijas Republikas Valsts izglītības attīstības aģentūru vienošanos par Eiropas Sociālā fonda (turpmāk – ESF) projekta "Inovatīvu tehnoloģiju izstrāde siltuma un aukstuma saglabāšanai un ražošanai" īstenošanu līdz 2015. gada 31. augustam. Fizikālās enerģētikas institūts īsteno projektu kopā ar Rīgas Tehnisko universitātes "Tekstilmateriālu tehnoloģiju un dizaina institūts" un Latvijas Lauksaimniecības universitātes Lauksaimniecības Tehniskas Zinātnisko institūtu, šī sadarbība nodrošinājusi cilvēkresursu, tehnoloģisko iekārtu un citas infrastruktūras pieejamību.

Projekta ietvaros pētījumi tika veikti divos virzienos – Saules enerģijas dzesēšanas sistēmas tehnoloģijas modificēšana un adaptēšana Latvijas apstākļiem un inovatīva siltumizolācijas un apdares plātņu materiāla tehnoloģijas un produkta izstrāde. Izvēlētās pētniecības metodes ir pamatotas balstoties uz iepriekš veiktajiem pētījumiem attiecīgajās jomās. Projekta ietvaros izstrādātais jaunais produkts ir kaņepju smalcinātās masas plātnes siltumizolācijai un celtniecības konstrukciju veidošanai. Produkta izgatavošanas procesā tika veiktas izmaiņas, tādējādi saīsināta tehnoloģiskā līnija, vienkāršotas un kompaktizētas tehnoloģiskās operācijas, samazinot gala produkta energoietilpību. Produkta izstrādē pamatota dažādu līmvielu izmantošana, tādējādi samazinot materiāla ietekmi uz vidi un veselību. Produktam uzlabotas funkcionālās īpašības.

Realizējot pieteikto projektu, tika izgatavota pilotiekārta aukstumu ražošanai, kas darbojas izmantojot saules enerģiju. Iekārta uzstādīta un ekspluatēta laboratorijas apstākļos, lai pilnveidotu tehnoloģiju un iekārtu konstrukcijas risinājumus, kolektoru ražību palielinātot pie darba temperatūras 55 °C, kas savukārt, palielina dzesēšanas iekārtas darba stundas (ražību), tādā veidā paaugstinot iekārtas efektivitāti. Projekta ietvaros izstrādāta kaņepāju izejvielas novākšanas, žāvēšanas, izejmateriāla sagatavošanas un plātņu izgatavošanas tehnoloģija, kā arī dažāda blīvuma fermentētās un sausās smalcinātās kaņepju masas plātnes mēbeļu, celtniecības konstrukciju izgatavošanai un izolācijai. Projekta rezultātā tika apvienoti abi pētījuma virzieni, izveidojot inovatīvu tehnoloģiju siltuma un aukstuma ražošanai un saglabāšanai. Jaunā produkta izgatavošanas procesā (kaņepju kaltēšanā) izmantota saules siltuma un aukstumu ražojošā pilotiekārta. Jaunās tehnoloģijas aukstumu ražojošās sistēmas akumulācijas tvertnes izolētas ar kaņepju šķiedras plāksnēm, kas ir inovatīvs vietējais materiāls, tādā veidā uzlabojot sistēmas siltumtehniskos parametrus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.