building.lv skaitļos

Lietotāji online23
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Lietusūdens notekās izmests izsmēķis: Kā tas ietekmē vidi? (VIDEO) : building.lv - par būvniecību Latvijā

Lietusūdens notekās izmests izsmēķis: Kā tas ietekmē vidi? (VIDEO)

Lietusūdens notekās izmests izsmēķis: Kā tas ietekmē vidi? (VIDEO)

Lai sekmētu sabiedrības izpratni par pareizu rīcību ar cigarešu izsmēķiem, “Zaļā josta” sadarbībā ar “Philip Morris Latvia” projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros izstrādājusi izglītojošu video, liekot no malas paraudzīties uz smēķētāju aplamo rīcību, izmetot cigarešu izsmēķi lietusūdens notekā. Nereti smēķētāji neapzinās, ka notekās izmestie izsmēķi kopā ar lietus ūdeni nonāk dabā un tuvējās ūdenstilpnēs. Cigaretes filtrs satur plastmasu un, iemests notekā vai nomests uz ielas, tas ir kaitīgs apkārtējai videi.

Lai uzskatāmi parādītu, cik kliedzoši aplama rīcība ir izmest izsmēķi lietusūdens notekā, projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros tapis īss video. Tajā akcentēts salīdzinājums, ka notekā izmests izsmēķis pēc savas būtības ir tas pats, kas dabā izmesta cita plastmasas vienība – piemēram, plastmasas glāze. 

Kā liecina “Zaļā josta” pērn veiktā eksperimenta rezultāti, Rīgā gandrīz katrs desmitais izsmēķis tiek nomests zemē, nonāk kanalizācijā vai lietusūdens notekā. Sadzīves kanalizācijā noskalotie izsmēķi sūkņu staciju iekārtu iedarbībā sairst mikroplastmasas šķiedrās, turklāt to sastāvā esošās indīgās vielas apdraud labo mikroorganismu stāvokli un veiktspēju bioloģiskās attīrīšanas iekārtās. Savukārt pilsētvidē izvietotās lietusūdens notekas lielākoties ir tieši saistītas ar tuvējām ūdenstilpnēm. Tas nozīmē - lietusūdens noteku sastāvs netiek filtrēts vai attīrīts – notekās izmestie atkritumi un cigarešu filtri kopā ar lietus ūdeni tiek izvadīti dabā.

“2023. gada vasarā projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros sadarbībā ar Rīgas pašvaldību un SIA “Rīgas ūdens” tika izraudzītas 5 lietusūdens notekas dažādās vietās Rīgas centrālajā daļā – līdzās automašīnu stāvvietai, pie tirdzniecības centra ieejas, starp valsts nozīmes iestādēm un atpūtas vietām, kā arī pie īpaši kupli apmeklētām kafejnīcām un klubiem. Eksperimenta veikšanai lietusūdens notekās tika uzstādīti speciāli sieti, kas filtrēja smalkos atkritumus. Izraudzītajās lietusūdens notekās ik nedēļu bija vērojami vidēji 44 izsmēķi katrā, turklāt līdzās cigarešu izsmēķiem konstatēti arī dažādi videi kaitīgu preču atkritumi, piemēram, elektroniskās cigaretes, izlietotas baterijas un izdegušas spuldzes, kā arī vienreizlietojamie trauki un iesaiņojuma materiāli. Kopumā eksperimentālajās notekās mēneša garumā nonācis 871 izsmēķis,” novērojumos dalās projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” vadītāja Laima Kubliņa.

Kopumā Rīgā sabiedriskās vietās ir izveidotas 17 968 lietusūdens notekas, kas atrodas Rīgas domes Satiksmes departamenta pārziņā. Tādējādi, attiecinot eksperimenta rezultātus uz visu galvaspilsētu, var pieņemt, ka ik mēnesi šajās lietusūdens notekās nonāk 3’126’432  cigarešu izsmēķu. Tas ir 104’214 izsmēķi dienā tikai galvaspilsētā vien, kas nonāk dabā, piesārņojot vidi ar kaitīgām vielām un mikroplastmasu. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.