Maksāt nodokļus un godīgi strādāt ir neiespējami.
Valdība šī gada 13.decembrī nolēma nākamā gada valsts budžeta projektā ieļaut apņemšanos papildus no ēnu ekonomikas nodokļos iekasēt 45 miljonus latu. Diemžēl, kā realizēt šo apņemšanos, nav nolemts. Piedāvājam sakārtot tikai vienu no valsts nozarēm - būvniecību!
Nesabalansētas un neilgtspējīgas Latvijas tautsaimniecības struktūras dēļ, 2008.gadā būvniecības sektors cieta vienu no vissmagākajiem nozares apjoma kritumiem. Ekonomiskās lejupslīdes un banku krīzes ietekmē, medijos bieži tikusi akcentēta problēma par celtniecības apjoma krišanos, kas savukārt negatīvi ietekmējusi arī pieprasījumu pēc darbaspēka. Tomēr salīdzinoši maz uzmanības pievērsta negodīgas konkurences mazināšanai nozarē, kas ietver arī jautājumu par būvniecībā strādājošo sociālajām iemaksām valsts budžetā.
"Būvniecības nozarē godīgi strādāt un gūt peļņu, lai pastāvētu bizness, nav iespējams. Un ne tāpēc, ka nevar vairāk nopelnīt, bet tāpēc, ka liela daļa nozarē strādājošu uzņēmumu nemaksā nodokļus par saviem strādniekiem un valsts iestādes ir pārāk kūtras šīs sfēras sakārtošanā. 2009.gadā aptuveni 100 miljonu latu būvniecībā strādājošo sociālo iemaksu netika ieskaitīti valsts budžetā," aprēķinājis Dzidris Augustinovičš, SIA EBS valdes priekšsēdētājs.
Pēc ekonomikas ministrijas datiem, būvniecības tirgus Latvijā 2009. gadā sastādīja apmēram 6.6 % no IKP jeb aptuveni 860 miljoni latu. Aptuveni puse no minētā apjoma sastāda darbaspēka (345 miljoni) un mehānismu (86 miljoni) izmaksas. Rēķinot pēc oficiālās statistikas, vidēji valsts budžetā no būvniecības sektora, sociālo un ienākumu nodokļa veidā, vajadzētu ienākt apmēram 155 miljoni latu. Ņemot vērā neoficiālās būvniecības īpatsvaru, šim skaitlim ir jābūt lielākam.
Kā liecina Valsts darba inspekcijas dati, tad 2009.gada no 1211 atklātajām nereģistrēti nodarbinātajām personām 484 strādāja būvniecībā. 2010.gada 11 mēnešos no 1261 atklātajām nereģistrēti nodarbinātajām personām 503 strādāja būvniecībā. Tātad, no 1200 nelegāli nodarbinātajiem darbiniekiem aptuveni 40% strādā tieši būvniecībā.
Informatīvajā ziņojumā par Uzņēmējdarbības vides uzlabošanas pasākumu plānu 2009.gadam, minēts – kontrolēt iekļauto komersantu darbības rādītājus un izslēgt no būvkomersantu reģistra fiktīvos komersantus. Tomēr, kā rodas fiktīvais komersants? Būvniecības iepirkumu konkursos par izvēles vienīgo kritēriju tiek noteikta zemākā cena, kas sevī neietver (nevar ietvert) iespējami augstāko būvmateriālu kvalitāti, visu pieskaitāmo izmaksu un darbaspēka atalgojuma izmaksu likumīgu nomaksu. Lai būvkomersantam būtu iespēja uzvarēt iepirkumā, nepieciešams cenu dempings. Tomēr ikviens uzņēmējs strādā lai gūtu peļņu. Ja likumīgi šo peļņu nav iespējams iegūt, tā tiek gūta uz nenomaksāto nodokļu rēķina. Visvieglāk ir ietaupīt uz darbaspēka atalgojumu, pieņemot darbā darbiniekus nelikumīgi, vai maksājot noteiktās minimālās iemaksas. Jo vairāk izdodas ietaupīt uz izmaksu rēķina, jo lielākas iespējas uzvarēt iepirkumā ar zemāko cenu.
Dz. Augustinovičš uzskata, ka šo apburto loku iespējams pārtraukt un izskaust, veicot sekojošas izmaiņas nozarē:
- Valsts un pašvaldību iepirkumu konkursos, kā vienu no galvenajiem nosacījumiem iekļaut punktu, kas paredz, ka būvkomersants var piedalīties iepirkuma procedūrā tikai tad, ja tas pilda likumos noteiktās saistības pret valsti (maksā visus nodokļus pilnā apmērā);
- 2010.gadā būvniecības nozarē tiek prognozēts oficiāli strādājošo skaita samazinājums par aptuveni 15 000 jeb vairāk kā 18 %, salīdzinot ar 2009.gadu. Tajā pašā laikā, prognozes liecina, ka, atsākoties nozares izaugsmei, sākot ar 2011.gadu, pieaugs arī strādājošo skaits par aptuveni 4 % gadā. Tas nozīmē, ka turpinoties būvniecības konkursu cenu dempingam, uz nelegāli nodarbināto rēķina, valsts sociālajās iemaksās ik gadus zaudēs arvien lielākas summas.
- Vērst visu valsts dienestu uzmanību uz uzņēmumiem, kas maksā saviem darbiniekiem būvniecības sfērā minimālo algu vai tuvu tam. Kā likums šajos uzņēmumos notiek izvairīšanās no nodokļu nomaksas. Šādus godīgu konkurenci kropļojošus uzņēmumus vajadzētu slēgt vai panākt, ka nodokļi tiek maksāti un pilnā apmērā.