Mākslas muzejs pārcelsies uz atjaunoto Rīgas Biržas ēku
Vakar, 7.jūnijā, ar preses konferenci un Biržas pulksteņa simbolisku atgriešanos Rietumu galerijā sākusies Mākslas muzeja "Rīgas Birža" (agrāk – Ārzemju mākslas muzeja) pārcelšanās uz jauno mājvietu – pilnībā restaurēto arhitektūras pieminekli Rīgas Biržu.
Rīgas Biržā sešos stāvos būs izvietotas moderni aprīkotas izstāžu zāles, dažādas ekspozīcijas, bērniem domāta Mazā skola, semināru un konferenču telpas, kafejnīcas, muzeja suvenīru un mākslas katalogu veikals u.c. Jaunums ir arī speciāli veidotās atpūtas zonas un moderno tehnoloģiju pielietojums, tai skaitā, audio-gidi vietējiem un ārvalstu viesiem. Muzeja darbības lokā ietilps ne tikai izstādes un mūžizglītības un izglītības programmas, bet arī interešu klubi, diskusijas, koncerti un teātra izrādes.
Ēka un telpu izkārtojums veidots tā, lai nodrošinātu pieejamību apmeklētājiem ar kustību traucējumiem, kā arī īpaši padomāts par ģimenēm ar maziem bērniem.
Rīgas Biržas ēkas atjaunošana visam smagākajam krīzes periodam ir bijusi darba vieta daudziem izciliem būvniecības un restaurācijas speciālistiem, kopā pa šiem gadiem nodrošinot darbu 1659 cilvēkiem - Latvijas speciālistiem, specifiskiem darbiem kā konsultantus piesaistot Itālijas, Polijas, Vācijas un Čehijas restaurācijas meistarus. Ēkas atjaunošanā un restaurācijā piedalījušies 46 darbuzņēmēji un 23 materiālu un iekārtu piegādātāji.
Rīgas Birža ir viens no pirmajiem objektiem, ko tika plānots atjaunot līdz Latvijas Republikas simtgades jubilejai, pildot īpašo programmu "Mantojums – 2018: kultūras infrastruktūras uzlabošanas programma 2006. – 2018. gadam." Pēc skiču un tehnisko projektu izstrādes 2007.gadā noslēgts līgums par būvdarbiem. Galvenais būvdarbu veicējs – ģenerāluzņēmējs – pilnsabiedrība "Piegādātāju sabiedrība RBSSKALS&RBSSKALS būvvadība". Galvenais restaurators – SIA "Re&Re". Būvuzraudzību veica VNĪ projektu vadītājs Juris Gailis. Tehniskā projekta autors – SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa". Projekta galvenā arhitekte – Liesma Markova.
Rīgas Biržas ēkas rekonstrukcija Ārzemju mākslas muzeja vajadzībām ir saistīta arī ar cita valstiski nozīmīga projekta – Rīgas pils reģenerācijas nodrošināšanu, kuras galvenās pamatnostādnes noteiktas Ministru kabineta 2002.gada 28.augusta rīkojumā Nr.470 "Par informatīvo ziņojumu "Par Rīgas pils reģenerācijas nodrošināšanu"".