Martā vērojams straujš ražošanas apjomu pieaugums apstrādes rūpniecībā
Pēc mērena ražošanas apjomu pieauguma gada pirmajos divos mēnešos, šā gada martā saražotās produkcijas apjomi apstrādes rūpniecībā bija par 10,4 % lielāki nekā pirms gada (pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem). Kopumā šogad 1. ceturksnī izlaides apjomi apstrādes rūpniecībā pieauga par 4,4 %, salīdzinot ar iepriekšējā gada 1. ceturksni.
Straujo ražošanas apjomu kāpumu martā lielā mērā ietekmēja darbības atsākšana "KVV Liepājas metalurgs".
Stabila izaugsme saglabājās arī kokapstrādes nozarē un mēbeļu ražošanā, kas kopā veido vairāk nekā ¼ daļu no visas apstrādes rūpniecības produkcijas izlaides. Šajās nozarēs ražošanas apjomi martā gada griezumā palielinājās attiecīgi par 8,9 % un 13 %.
Strauja izaugsme turpinās datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā. Šī gada martā nozarē ražošanas apjomi bija par 44 % lielāki nekā pirms gada.
Martā ražošanas apjomi pārsniedza iepriekšējā gada marta līmeni arī tādās nozarēs kā mašīnu un iekārtu ražošana, papīra ražošana un poligrāfija, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošana.
Neliels pieaugums martā gada griezumā bija vērojams arī pārtikas rūpniecībā un dzērienu ražošanā, tomēr kopumā 1. ceturksnī šajās nozarēs tika saražots mazāks produkcijas apjoms nekā pirms gada. Nozaru attīstība ir saistīta ar Krievijas noteikto pārtikas importa embargo. Ražošanas apjomu samazinājums martā bija vērojams arī vieglajā rūpniecībā, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā, elektrisko iekārtu ražošanā, kā arī iekārtu un ierīču remonta un uzstādīšanas nozarē. Šogad martā nemetālisko minerālu ražošanas produkcijas apjomi bija par 14,9 % mazāki nekā pirms gada. Lielā mērā tas saistīts ar lēnāku būvniecības nozares attīstību.
Kopumā šogad apstrādes rūpniecības attīstība būs cieši saistīta ar tendencēm ārējos tirgos. Apstrādes rūpniecības apakšnozarēs saglabāsies atšķirīgas attīstības tendences un nozaru izaugsme būs cieši saistīta pieprasījuma izmaiņām galvenajos eksporta tirgos.
Ekonomikas ministrijas vērtējumu sagatavoja
Edmunds Gergelevičs
EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta vecākais referents