building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi13
Nozares raksti32831
Meža atmežošana nav tikai koku izciršana : building.lv - par būvniecību Latvijā

Meža atmežošana nav tikai koku izciršana

Meža atmežošana nav tikai koku izciršana
Autors: Shutterstock.com

Noskaidrosim, kas ir atmežošana un kāpēc mežsaimniecības nozarē ir svarīga gan atmežošana, gan apmežošana! 

Meža atmežošana nav tikai koku izciršana

Daudzi vēl aizvien maldīgi uzskata, ka ar terminu “atmežošana” tiek skaidrota fiziska koku izciršana, tomēr patiesībā tā nav. Termins “atmežošana” nozīmē visas tās darbības, kas tiek veiktas, lai zemes izmantošanas veidu pārveidotu no meža zemes citā lietošanas veidā. Daudzi jautās, kādēļ vispār ir jāveic zemes atmežošana un jāmaksā nodevas valstij, mana zeme – ko gribu, to daru? Patiesībā tā vis nav. Jā, lai arī jums pieder konkrētais zemes gabals, tomēr koku izciršana ietekmē ne tikai jūs personīgi, bet visu sabiedrību kopumā, jo samazinās koku skaits, kas ražo skābekli un mazina CO2 emisijas, tādēļ ir tikai loģiski – ja vēlies atmežot savu īpašumu, kompensē sabiedrībai radītos zaudējumus vai iestādi līdzvērtīgu meža apjomu citā īpašumā. 

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Visbiežāk meža zemju platību atmežošanu veic, ja tiek plānoti būvdarbi, derīgo izrakteņu ieguve, lauksaimniecības zemju ierīkošana, īpaši aizsargājamu biotopu atjaunošana vai valsts sauszemes teritorijas aizsardzības un neaizskaramības nodrošināšanai militārajos objektos. Ikdienā visbiežāk atmežošanas darbi tiek veikti divos gadījumos – ja konkrēto zemes platību ir plānots apbūvēt vai arī pārvērst par lauksaimniecībai derīgu zemi. Kā jau iepriekš minējām, atmežošana nav tikai meža fiziska izciršana, tādēļ aicinām nepieļaut kļūdu un pēc lēmuma pieņemšanas par meža atmežošanu uzreiz neveikt koku un krūmu izciršanas darbus. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, koku izciršanu var uzsākt vien tad, kad ir veiktas visas juridiskās darbības, tostarp saņemta koku ciršanas atļauja atmežošanas cirtei. 

Ne tikai atmežot, bet arī apmežot! 

Uzņēmums Inko Lukss piedāvā plašu pakalpojumu klāstu, kas saistīti ne tikai ar atmežošanu, bet arī ar zemes apsaimniekošanu un apmežošanu. Meža apmežošana ir ļoti būtiska gan no ekonomiskā, gan ekoloģiskā viedokļa. Inko Lukss piedāvā iegādāties aizaugušas lauksaimniecības zemes, meža zemes un pamestas lauku viensētas ar mērķi stādīt mežu. Pēdējos gados sabiedrībā diezgan bieži izskan bažas par lielajiem mežizstrādes apjomiem valstī, baidoties, ka pēc pāris gadu desmitiem Latvijā meži izzudīs. Šis ir viens no izplatītākajiem mītiem, kas ir saistīts ar mežizstrādes nozari, jo patiesībā situācija ir pilnīgi pretēja: meža zemju platība Latvijā nesamazinās, tieši otrādi – palielinās. Mežs ir ne tikai Latvijas “zaļais zelts”, bet arī skābekļa avots un iespēja samazināt CO2 emisijas, tādēļ meža stādīšana ir ļoti būtisks aspekts Eiropas noteiktā zaļā kursa realizēšanai. 

Apmežošana – solis pretī labākai nākotnei! 

Autors: Shutterstock.com
Autors: Shutterstock.com

Mežizstrādes nozarē strādājošajiem uzņēmumiem ir svarīgi veicināt Latvijas mežu ilgtspējīgu attīstību, šī iemesla dēļ mežizstrādes nozare vairs sen kā nav tikai koku izciršana un koksnes tirdzniecība. Mežizstrādes uzņēmumi aktīvi piedalās apmežošanas projektos, kas ir svarīgi globālo klimata pārmaiņu mazināšanas stratēģijai. Apmežošana palīdz palielināt skābekļa ražošanu pasaulē un samazināt CO2 emisijas, tādējādi atbalstot Eiropas mērķu sasniegšanu klimata jomā. Atmežošana un apmežošana ir svarīgi elementi gan mežsaimniecības nozarē, gan daudz plašākā vides aizsardzības kontekstā. Nozares uzņēmumi, piedāvājot gan atmežošanas, gan apmežošanas pakalpojumus, veicina ilgtspējīgu zemes resursu pārvaldību un atbalsta vides saglabāšanas iniciatīvas. Tas ir svarīgi ne tikai vietējā, bet arī globālā mērogā, ņemot vērā pašreizējās klimata pārmaiņas un to ietekmi uz apkārtējo vidi. 

 

Ja jums ir aizaugušas lauksaimniecības zemes vai lauku viensētas, kuras netiek apsaimniekotas, INKO LUKSS izskatīs iespēju iegādāties šīs platības, lai veiktu meža ieaudzēšanu tajās. Izmanto iespēju un nopelni, vienlaicīgi sniedzot labumu  apkārtējai videi! 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.