Modernie siltumsūkņi saglabā efektivitāti arī lielā salā
Eksistē dažāda tipa siltumsūkņi, kuru darbības pamatā ir viens princips, bet kas ievērojami atšķiras pēc savas tehniskās uzbūves. Latvijā ir pieejami 3 veidu siltumsūkņi. Vispopulārākie no tiem ir gaiss – ūdens tipa siltumsūkņi (gan Latvijā, gan pasaulē), savukārt Skandināvijā populāri ir arī gaiss – gaiss tipa siltumsūkņi. Tie pēc būtības darbojas kā siltā gaisa ventilatori, bet vasarā – kā gaisa dzesētāji jeb kondicionieri. Pie mums, Latvijā, gaiss – gaiss tipa siltumsūkņus izmanto galvenokārt nelielās dzīvojamās ēkās, vasarnīcās, arī industriālajā sektorā, bāzēs, noliktavās u.tml.
Savukārt zeme – ūdens siltumsūkņi, lai arī spēj ražot siltumu efektīvi, neizceļas ar plašu izmantojumu tādēļ, ka to uzstādīšana ir visai sarežģīta un prasa ievērojamus finansiālos ieguldījumus, kas nepieciešami ne tikai pašas iekārtas iegādei, bet arī dziļurbuma veikšanai vai ārējā kontūra izbūvei zemē ēkas ārpusē, un citiem papildu darbiem. Turklāt, aprēķinot visus izdevumus un ieguvumus, ir apsvērts, ka mūsdienās šāds zeme – ūdens siltumsūknis salīdzinājumā ar jaunākās paaudzes gaiss – ūdens siltumsūkni sāks sevi atpelnīt tikai pēc apmēram 20 – 30 gadiem.
Gaiss – ūdens siltumsūkņiem minēto trūkumu nav, tie tiek pieslēgti pie centrālās apkures sistēmas, nodrošina vienmērīgu siltuma līmeni visās telpās, kā arī karstā ūdens padevi. Tāpēc šie siltumsūkņi arī ir iekarojuši popularitāti Baltijā. Turklāt jaunākie modeļi, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, izceļas ar paaugstinātu efektivitāti, kas jau tuvojas labākajiem zeme – ūdens tipa siltumsūkņiem (atpaliek efektivitātē vairs tikai par 10 – 15%), bet, atšķirībā no tiem, ir ievērojami lētāki, kā arī neprasa veikt nekādus papildu darbus – pietiek tikai uzstādīt pie ēkas sienas (vai uz jumta, vai balkona u.c.) ārējo bloku, pieslēgt iekārtu apkures sistēmai, un lieta darīta.
Siltumsūkņu popularitātes pieaugumu nosaka tehnoloģiju attīstība un tās radītās jaunās iespējas. Turklāt šī tehnoloģija ir pārbaudīta Skandināvijā, un ne velti Zviedrijā jau šobrīd 80% jaunu dzīvojamo māju tiek aprīkotas ar jaunākās paaudzes siltumsūkņiem. To atšķirība ir krietni uzlabotā tehnoloģijā, jo ziemeļu zemēm paredzētie siltumsūkņi efektīvi darbojas arī lielā aukstumā. Un, ņemot vērā sabiedrībā valdošās tendences – iegūt siltumu un maksimālu komfortu (ieskaitot vienkāršību ekspluatācijā) par samērīgu cenu, nepiesārņot dabu un reizē nodrošināt mājā tīrību un ērtību (nav jāstaipās ar malku, jākurina), nav brīnums, ka daudzi, īpaši jaunākās paaudzes cilvēki, dod priekšroku siltumsūkņu izmantošanai.
Tikai jāatceras divas ļoti būtiskas lietas. Ja izvēle ir kritusi uz siltumsūkni, pirms gaiss – ūdens vai gaiss – gaiss siltumsūkņa iegādes nepieciešams pārliecināties, ka izvēlētais modelis ir paredzēts ekspluatācijai ziemeļu reģionā (Colder region), jo Viduseiropai vai Dienvideiropai paredzētie modeļi mūsu klimatiskajos apstākļos nespēs darboties ar pietiekamu efektivitāti (tie lielākoties paredzēti darbam pie āra gaisa temperatūrām līdz -5°C/-15°C. Turpretī atsevišķi ziemeļiem paredzētie modeļi spēj efektīvi darboties arī pie -25°C/-35°C, jo ir aprīkoti ar speciālām papildus ierīcēm. Un, otrkārt, siltumsūkņi ir moderno tehnoloģiju produkti, tādēļ to iegādē, uzstādīšanā un apkopē nepieciešams griezties pie pārbaudītiem, pieredzējušiem speciālistiem, un iekārtu ekspluatācijas gaitā ievērot visas meistaru sniegtās rekomendācijas.
Materiāls sagatavots sadarbībā ar SIA "RIKON AC".
Lasīt sākuma daļu : Privātmāju apkures izvēlē vērojams siltumsūkņu popularitātes pieaugums