building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi20083
Nozares ziņas33051
Moduļu māja vai tradicionāli būvēta māja: Kāda ir atšķirība finansējuma saņemšanai? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Moduļu māja vai tradicionāli būvēta māja: Kāda ir atšķirība finansējuma saņemšanai?

Moduļu māja vai tradicionāli būvēta māja: Kāda ir atšķirība finansējuma saņemšanai?

Savas mājas būvniecība ir izaicinājumu pilns notikums, jo nepieciešams zemesgabals, mājas projekts un finansējums tā īstenošanai. Arī Latvijā pēdējos gados arvien lielāku popularitāti gūst rūpnieciski ražotas koka mājas. 

"Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais skaidro atšķirības moduļu jeb koka karkasa mājām un tradicionāli būvētām mājām no bankas skatījuma.

Moduļu māja ir gatavs objekts, kamēr tradicionāli būvēta – nav

Moduļu māju ražo rūpnīcā un uz zemesgabalu, kur tā tiks uzstādīta, ēku nogādā kā gatavu objektu vai kā objektu/detaļu kopumu un uz vietas tā tiek samontēta. Rūpnīcā šāda tipa ēkas izgatavo jau gandrīz pilnībā gatavas, un pastāv mazāks risks, ka celtniecības process varētu sagādāt iepriekš neparedzētus izdevumus vai pārsteigumus.

Turpretī tradicionāli būvētas mājas netiek vērtētas kā gatavs objekts, tādēļ gadījumos, ja tiek izmantots bankas līdzfinansējums, tas tiek izsniegts pa posmiem – vispirms klients iegulda savu finansējumu būvniecībā un, pabeidzot vienu būvniecības posmu, banka izsniedz nepieciešamo aizdevuma daļu nākamajam, piemēram, karkasam, jumtam, komunikāciju izbūvei, iekšdarbiem, teritorijas labiekārtojumam utt. Pirms katras naudas izmaksas kārtas tiek apsekots īpašums, lai pārliecinātos, ka iepriekš plānotie darbi ir veikti.

Pastāv arī varianti, kad esošā dzīvesvieta var kalpot par nodrošinājums būvniecības procesā. Lielākie riski tradicionāli celtām mājām ir saistīti ar būvniecības procesa sadārdzināšanos un papildu izdevumiem būvniecības procesā. Tādēļ ir būtiski veikt rūpīgus aprēķinus pirms būvniecības uzsākšanas un celtniecības tāmē iekļaut 10-15% no kopējām izmaksām neparedzētiem izdevumiem.

Būtisks atspaids privātmājas būvniecībai ir valsts piedāvātais atbalsts mājokļa iegādei, kuru iedzīvotāji labprāt arī izmanto. Pieaugot būvmateriālu un būvniecības cenām, kā arī saglabājoties augstai inflācijai, visticamāk, samazināsies iedzīvotāju pirktspēja un rūpīgi tiks izvērtētas finansiālās iespējas jauna mājokļa iegādei un celtniecībai, tāpēc valsts atbalsts šim mērķim varētu kļūt vēl nozīmīgāks.

Arvien vairāk moduļu māju

Lai gan tradicionāli būvētas mājas joprojām ir pieprasītākas, augošo būvmateriālu cenu un darbaspēka izmaksu dēļ to būvniecība izmaksā arvien dārgāk. Šobrīd privātmājas būvniecība atkarībā no izvēlētā ēkas tipa, lieluma, ražotāja un izmantotajiem materiāliem kvadrātmetrā maksā, sākot no 1400 eiro.

Izvēloties moduļu māju, pasūtītājam ir lielāka iespēja fiksēt izmaksas pasūtīšanas brīdī, ja nav ilgi jāgaida uz koka karkasa mājas izgatavošanu. Tirgū parādās arvien vairāk moduļu māju ražotāju, līdz ar to arī plašāks izvēles klāsts un daudzveidīgāks dizains. Paredzams, ka rūpnieciski ražotu māju popularitāte tikai pieaugs, jo pastāv iespēja noslēgt pirkuma līgumu par pirkuma brīdī fiksētu cenu, ēku nelielajām platībām un paredzamo gala produktu. Turklāt pēc moduļu jeb koka karkasa mājas uzražošanas tās uzstādīšana notiek salīdzinoši ātrā laikā.

Šādu māju būvniecība paredz, ka banka savu finansējuma lielāko daļu izmaksā tikai brīdī, kad māja jau ir uzstādīta dabā. Parasti klients par savu finansējumu veic avansa maksājumu māju ražotājam.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.