Nemainot birokrātiskās prasības projektu attīstīšanā, Latvijas nekustamo īpašumu tirgū turpināsies stagnācija
Neadekvāti garais laiks atsevišķiem projekta posmiem plānošanas un projektēšanas jomā, veids, kā var tikt apstrīdēta izsniegtā būvatļauja, attur gan vietējos attīstītājus, gan starptautisko investīciju pieplūdi jaunu objektu attīstīšanā un Latviju nostāda zaudētājas lomā, jo projekta attīstīšana var aizņemt vismaz piecus gadus.
Tāpēc cīņā par investīciju piesaisti Baltijas mērogā šobrīd uzvar Lietuva un Igaunija, kur šis process nav tik birokrātisks. Ja netiks mainītas šīs biznesam nedraudzīgās prasības, Latvijas nekustamo īpašumu tirgū turpināsies stagnācija.
Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) vairākkārt vērsusi valsts un publiskā sektora pārstāvju uzmanību uz nepieciešamību izstrādāt gan ilgtspējīgu mājokļu politiku, gan sekmēt investīciju pieplūdi komercobjektos, akcentējot galveno bremzējošo faktoru šajā jomā, kas attur gan vietējo attīstītājus, gan starptautisko investīciju pieplūdi: neadekvāti garo laiku atsevišķiem projekta posmiem plānošanas un projektēšanas jomā, ļaujot investīciju plūsmām izvēlēties kaimiņvalstis, kur nekustamā īpašuma (NI) tirgus attīstās nesalīdzināmi veiksmīgāk un straujāk.
LANĪDA jau akcentējusi, ka projekta process "no nulles cikla (zemes iegāde) līdz atslēgai" var aizņemt pat piecus gadus, no tiem divi gadi paiet projektēšanas atļauju, saskaņojumu saņemšanai.
LANĪDA jau ir ziņojusi par Latvijai neglaimojošu statistiku: dzīvojamais fonds mūsu valstī atjaunojas lēni: gadā tirgū parādās tikai 0.3% no nepieciešamā fonda, uzbūvēto dzīvokļu skaits nesasniedz pat līmeni pirms Latvijas iestājas ES. Tikai 2164 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas jeb 6 % Latvijā ir būvētas no 1991. līdz 2014. gadam, kas salīdzinoši ir ļoti mazs skaits (Valsts Zemes dienesta dati).
Tāpat būtiski bremzējusies darījumu aktivitāte: kopš pērnā gada septembra tā kritusies par 20-30 % visā Latvijā.
Savukārt Pasaules bankas Doing Business indeksā pēc laika un birokrātijas procedūrām būvatļaujas iegūšanā Latvija ir 47. vietā, kamēr Lietuva – 15. un Igaunija- 20. vietā. Savukārt īpašuma reģistrācijas izvērtējumā šajā prestižajā indeksā (laiks, cik nepieciešams darījumu noformēšanai nepieciešamo dokumentu saņemšanai-pasūtīšanai vienā vietā, pārreģistrācijas termiņi) Latvija atrodas 32. vietā, iepretim Lietuvai, kura aizņem 9. vietu un Igaunija – 13. vietu.
9. decembrī starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas (FIABCI) Baltijas nodaļa, sadarbībā ar LANĪDA un Lietuvas nekustamo īpašumu attīstītāju asociāciju (LNTPA) organizē Latvijas NI jomas uzņēmēju, ministriju un pašvaldību pārstāvju delegācijas vizīti uz Viļņu, lai iepazītu Lietuvas NI pieredzi un pārņemtu labāko praksi, kāpēc pie līdzīgiem ģeogrāfiskiem un ekonomiskiem nosacījumiem šajā valstī projektu realizācijas laiks ir uzņēmējiem draudzīgāks.
Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA dibināta 1994.gadā. Tā ir patstāvīga, brīvprātīga sabiedriska organizācija, kura apvieno nekustamā īpašuma tirdzniecības aģentus. Tās biedru rindās šobrīd ir Latvijā pazīstamas un nekustamo īpašumu darījumu tirgū sevi pierādījušas nekustamā īpašuma firmas un virkne individuālo aģentu. LANĪDA vienmēr ir atvērta profesionāļiem, kas vēlas strādāt godīgi un ievērot savā darbā asociācijas Ētikas kodeksu. Katram LANĪDA biedram tiek izsniegts sertifikāts, kas apliecina viņu profesionālo kompetences līmeni. Lai kļūtu vēl labāk saskatāma un saprotama atšķirība starp sertificētiem un nesertificētiem nekustamā tirgus aģentiem, asociācija LANĪDA pieņēma Eiropas standartu "Prasības nekustamā īpašuma aģentu pakalpojumu sniegšanai". Tā kā nekustamā īpašuma tirdzniecības aģentu profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ir viena no profesionālā standarta prasībām, tad no 2007.gada visi LANĪDA biedri tiek apdrošināti centralizēti. Viens no LANĪDA darbības pamatvirzieniem ir maksimāla nekustamo īpašumu tirgus sakārtošana, ko var panākt, veicinot savu biedru zināšanu un profesionālā līmeņa paaugstināšanu, kā arī standartizējot to darbību. LANĪDA aktīvi dibina starptautiskos kontaktus, konsultējas ar citu valstu profesionālām nozares apvienībām un ir kļuvusi par starptautisko apvienību CEPI, FIABCI un ICREA biedru.
lanida.lv