Nepieciešamās dokumentācijas sagatavošana Nacionālā botāniskā dārza iekļaušanai aktivitātē "Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ un vides izglītības infrastruktūras izveide"
Tiks veikta tehniskā apsekošana, tehniskā projekta specifikāciju sagatavošana un tehniskā projekta un atbalsta dokumentācijas izstrādes nodrošināšana Nacionālajam botāniskajam dārzam (turpmāk- LNBD) tā iekļaušanai 2007. - 2013. gada finanšu plānošanas perioda aktivitātē "Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ un vides izglītības infrastruktūras izveide".
Aktivitātes "Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas ex situ un vides izglītības infrastruktūras izveide" mērķis ir bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, lai nodrošinātu izzūdošu sugu saglabāšanu, kā arī pavairošanas iespēju sugu atjaunošanai dabā.
Ex situ sugu saglabāšanas mērķis – izveidot augu valsts genofonda "rezerves krājumu", nodrošināt tā resursu saglabāšanu un nodrošināt materiālu izglītībai un demonstrēšanai.
LNBD dendrārijs ir galvenā ex situ saglabāšanas struktūra botāniskajā dārzā, kur tiek uzturēti apmēram 4 500 kokaugu taksoni (sugas, pasugas, varietātes, formas, kloni un šķirnes), tai skaitā reto un apdraudēto sugu, kā arī Latvijas izcelsmes šķirņu un klonu kolekcija.
Tas ir fundamentāls un starptautiski novērtēts ieguldījums Latvijas un pasaules savvaļas un kultūras floras genofonda saglabāšanai. LNBD dendrārijs ir viena no Ziemeļaustrumeiropā lielākajām ex situ kokaugu kolekcijām un nozīmīgs Latvijas un Ziemeļu puslodes mērenās joslas augu valsts genofonda saglabāšanas centrs. Dendrārijā uzturētās vairāku ģinšu (Crataegus, Sorbus, Cotoneaster, Salix, Spiraea u.c.) kolekcijas ir lielākās vai vienas no lielākajām Eiropā un tiek izmantotas kā etalonkolekcijas pasaules floras daudzveidības zinātniskai izpētei un genofonda saglabāšanai. Oranžēriju siltumnīcās tiek nodrošināta dendrārijā augošo augu kolekciju pavairošana un ataudzēšana, kā arī vairāku ģinšu Latvijas selekcijas augu šķirņu un references šķirņu genofonda saglabāšanas vajadzībām. Oranžēriju siltumnīcas ir nozīmīgs vides izglītības objekts par pasaules augu valsts subtropu un tropu reģionu bioloģisko daudzveidību.Šobrīd LNBD ir kolekcija ar apmēram 70 Sarkanās grāmatas sugām, ap 20 sugu ir saglabātas in vitro audu kultūrās.
Attiecīgo funkciju veikšanai nepieciešama īpaši aprīkota infrastruktūra ar noteiktu mikroklimatu nodrošinājumu konkrēto augu sugu uzturēšanai un genofonda nodrošinājumam. Pašlaik Latvijas Nacionālā botāniskā dārza esošā infrastruktūra tiek izmantota bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai ex situ, bet tās nolietojuma pakāpe neļauj veikt noteiktās funkcijas.
Avots: www.vidm.gov.lv