Noslēgti jau vairāk nekā 1000 līgumi ar iedzīvotājiem par KPFI finansējuma saņemšanu atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās
Foto: Noslēgti jau vairāk nekā 1000 līgumi ar iedzīvotājiem par KPFI finansējuma saņemšanu atjaunojamo energoresursu izmantošanai mājsaimniecībās
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir noslēgusi jau vairāk kā 1000 līgumus ar iedzīvotājiem par Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) finansējumu atjaunojamo energoresursu izmantošanai viņu mājokļos.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis uzsver: "Šī ir pirmā reize, kad Latvijas mājsaimniecībām ir pieejams finansiāls atbalsts atjaunojamo energoresursu izmantošanā. Man ir liels prieks, ka interese par šo iespēju bijusi tik liela un tik lielam skaitam iedzīvotāju būs iespēja saņemt KPFI sniegto finansiālo atbalstu zaļās enerģijas izmantošanai".
Konkursa "Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā" ietvaros iedzīvotājiem bija pieejams līdzfinansējums mazu jaudu iekārtu iegādei un uzstādīšanai, kas balstītas uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģijām.
Kopumā tā ietvaros tika iesniegti 1459 projektu iesniegumi, no kuriem 1217 projekti tika apstiprināti par kopējo pieejamo KPFI finansējumu 4423 929, 34 LVL. Tā kā pieprasītais finansējums ir mazāks nekā konkursā pieejamais finansējums (t.i. 11 399 481 LVL), š.g. oktobrī tiks izsludināta konkursa otrā kārta.
Vislielākais apstiprināto projektu skaits (t.i. 502 projekti jeb 37,72% no apstiprināto projektu skaita) paredz mājsaimniecībās iegādāties vai uzstādīt siltumsūkņus ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW (ieskaitot).
Savukārt, vairāk kā 34,41% no apstiprināto projektu skaita (t.i. 458 projekti) plāno uzstādīt saules kolektoru sistēmas ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 25 kW (ieskaitot).
Salīdzinoši mazāks skaits mājsaimniecību, plāno iegādāties un uzstādīt šķeldas vai salmu biomasas katlus, biomasas granulu vai malkas katlus un biomasas kamīnus ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW (ieskaitot) – 264 projekti jeb 19,83% no apstiprināto projektu skaita. Tāpat 8,04% no apstiprināto projektu skaita (t.i. 107 projekti) plāno iegādāties un uzstādīt vēja ģeneratorus ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 10 kW (ieskaitot) un saules baterijas ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 10 kW (ieskaitot).
Jāpiezīmē, ka dažos no šiem projektiem tiks pielietotas vairākas tehnoloģijas.
Par konkursa organizēšanu atbildīgā iestāde ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Projektu īstenošanas uzraudzību veic valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Vides investīciju fonds".