building.lv skaitļos

Lietotāji online55
Aktīvie uzņēmumi19575
Nozares ziņas33013
Noslēgušies mikroklimata mērījumi Rīgas centrā un apkaimēs : building.lv - par būvniecību Latvijā

Noslēgušies mikroklimata mērījumi Rīgas centrā un apkaimēs

Noslēgušies mikroklimata mērījumi Rīgas centrā un apkaimēs
Foto: Noslēgušies mikroklimata mērījumi Rīgas centrā un apkaimēs

Šā gada augustā Rīgā tika veikti apjomīgi mikroklimata mērījumi. Pētnieki dažādos Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos un arī pilsētas vēsturiskajā centrā veica putekļu un trokšņu līmeņa, kā arī temperatūras izmaiņu mērījumus un datu apkopojumu.

 

Lai arī pašreiz tiek veikta iegūto datu analīze un gala rezultāti būs zināmi mēneša laikā, sākotnējie novērojumi liecina, ka pastāv nozīmīgas temperatūras atšķirības starpzaļajām pilsētas teritorijām un Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartāluasfaltētajiem pagalmiem, kur gaisa temperatūra ir vidēji par 3-3,5 °C augstāka.

"Gaisa temperatūras mērījumi, kas vienlaikustika veikti 15dažādos pilsētas punktos, liecina, ka pilsētāpastāv būtiskas temperatūras atšķirības. Lai arī nenovērojām būtiskas temperatūras atšķirības starp mikrorajonu iekšpagalmiem un maģistrālajām ielām, tomēr, salīdzinot ar pilsētas zaļajām teritorijām – parkiem un skvēriem, šī atšķirība ir būtiska – 3 – 3,5 grādu robežās. Naktīs mikrorajonu "siltuma salu" ietekmē šī temperatūras atšķirība var sasniegt pat 6 grādus. Ja klimata pārmaiņas būs tādas, kā to prognozē Apvienoto Nāciju Organizācija, tad "siltuma salu" fenomena dēļ pilsētā biežāk var būt ekstremāls karstums, kas visvairāk ietekmēs daudzdzīvokļu namu kvartālu iedzīvotāju pašsajūtu un dzīves kvalitāti," atzīmē pētījuma temperatūras mērījumu sadaļas pētnieks, meteorologs Toms Bricis.

Putekļu un trokšņu līmeņa mērījumi Rīga notika 7 dažādos pilsētas punktos, pētniekiem intensīvi strādājot 2 nedēļas un mērījumus veicot 12 līdz 14 stundas dienā. Ir iegūts apjomīgs mērījumu datu daudzums, ko pētnieki analizēs tuvākā mēneša laikā. Tiks analizēta arī dažādu trokšņu avotu ietekme uz mikrorajonu dzīves vidi, piemēram, Rīgas lidostas un Biķernieku trases ietekme vai mikrorajonu pagalmu akustika. Ir jāatzīmē daudzdzīvokļu namu kvartālu iedzīvotāju interese par veiktajiem mērījumiem, kas liecina, ka dzīves kvalitātes jautājumi ir iedzīvotājiem ļoti aktuāli.

Urbanizētās teritorijās viens no klimata pārmaiņu radītām sekām ir biežākie karstuma viļņi, kuru rezultātā palielinās diskomforts, saslimstība un, iespējams, mirstība karstuma stresa dēļ. Eiropā ir novērots, ka palielinās ne tikai karstuma viļņu biežums, bet arī to ilgums un intensitāte. Karstuma viļņu ilguma pieaugums ir bīstams ar to, kā pilsētās gaiss lēnāk atdziest pa nakti, neļaujot cilvēku organismam atgūties pēc dienas karstuma.

Karstuma viļņi pilsētu teritorijās ir bīstamāki nekā ārpus pilsētām, jo gaisa temperatūra pilsētas ir paaugstināta pilsētas siltuma salu dēļ. Pilsētas siltuma salas ir pilsētas robežslāņa (atmosfēras daļa no zemes virsmas līdz aptuveni 300m augstumam) un pilsētas nojumes slāņa (atmosfēras daļa no zemes virsmas līdz ēku jumtiem) sasilšana attiecībā pret blakus esošām vēsākām vietām.

Parasti pilsētas siltuma salas intensitāte tiek mērīta kā virsmas vai gaisa temperatūras starpība starp pilsētas un lauku novietni. Iepriekšējās starptautiskās izpētes rāda, kā pilsētas siltuma salas paaugstināja gaisa temperatūras par 5°C Romā, Itālijā, 6,5°C Šanhajā, Ķīnā, 7°C Londonā, Apvienotajā Karalistē, un 12°C Lodzā, Polijā. Šīs temperatūras starpības ir saistītas ar pilsētas virsmas fizisko raksturlielumu ietekmi (Coseo, 2013).

Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālu klimata pētījumi tiek veikti projekta "Klimata ietekmes, pielāgošanos klimata pārmaiņām un pielāgošanās iespēju sociāli ekonomisko vērtību novērtējums daudzdzīvokļu namu kvartālos Rīgā un Latvijā" ("Rīgas daudzdzīvokļu namu mikrorajonu ilgtspējīga attīstība") ietvaros. Projekta mērķis un uzdevums ir noskaidrot, kādas rīcības visefektīvāk mazinās klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi uz Rīgas (līdzīgi kā citviet Latvijā) daudzdzīvokļu namu kvartāliem – ēkām un ārtelpu, labiekārtojumu un infrastruktūru un tādējādi uz iedzīvotāju veselību un dzīves kvalitāti. Pētījuma ietvaros dažādu nozaru pētnieki veiks padziļinātu esošās situācijas izpēti, iedzīvotāju dzīves kvalitātes un veselības stāvokļa analīzi un definēs prognozi klimata pārmaiņu kontekstā. Pētījuma rezultātā tiks izstrādāti priekšlikumi par nepieciešamo rīcību daudzdzīvokļu namu apbūves pielāgošanai klimata pārmaiņām, ar mērķi pārskatāmā nākotnē uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Projekts "Klimata ietekmes, pielāgošanos klimata pārmaiņām un pielāgošanās iespēju sociāli ekonomisko vērtību novērtējums daudzdzīvokļu kvartālos Rīgā un Latvijā" ("Rīgas daudzdzīvokļu namu mikrorajonu ilgtspējīga attīstība") tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējumu. Kopējās projekta īstenošanas izmaksas ir 136 tūkst. eur, no kuriem 15% finansē Rīgas pilsētas pašvaldība. Projekta ieviešanu nodrošina Rīgas pilsētas arhitekta birojs, partneris - Rīgas Stradiņa universitāte, ko projektā pārstāv Darba drošības un vides veselības institūts. Projekta īstenošanas termiņš – 2016. gada aprīlis.

 

www.arhitekts.riga.lv

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.