Noteiks pašvaldību atbildību centralizētu iepirkumu plānošanā
Ceturtdien, 16. jūnijā, Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināti Finanšu ministrijas sagatavoti grozījumi Publisko iepirkumu likumā, paredzot pienākumu pašvaldībām kalendārā gada ietvaros plānot un nodrošināt būvdarbu, preču un pakalpojumu iepirkumu veikšanu savām un pašvaldības iestāžu vajadzībām centralizēti.
Likumprojekts paredz pašvaldībām pienākumu kalendārā gada ietvaros plānot un nodrošināt Ministru kabineta noteikto būvdarbu, preču un pakalpojumu iepirkumu veikšanu centralizēti vienā no šādiem veidiem:
pašvaldība veic iepirkumu savām un savu pašvaldības iestāžu vajadzībām;
pašvaldības iestāde veic iepirkumu savām un citu pašvaldības iestāžu kopīgām vajadzībām;
pašvaldība veic iepirkumu savām (un, ja nepieciešams, savu pašvaldības iestāžu) un citu pašvaldību (un, ja nepieciešams, to pašvaldības iestāžu) kopīgām vajadzībām;
pašvaldība vai tās pašvaldības iestāde iepērk preces un pakalpojumus no Ministru kabineta noteiktajām centralizēto iepirkumu institūcijām vai ar to starpniecību.
Likumprojekts nenosaka konkrētu centralizētu iepirkumu plānošanas formu, tādējādi pašvaldības netiek nepamatoti ierobežotas noteikt centralizētu iepirkumu plānošanas stratēģijas pēc saviem ieskatiem un vajadzībām. Taču pašvaldībām būtu ieteicams ņemt vērā Vadlīnijās ("Vadlīnijas pašvaldību centralizēto publisko iepirkumu organizēšanai") paustos ieteikumus, kā arī izvērtēt tādus kritērijus kā plānoto iepirkumu specifika, apjoms un sarežģītība un arī iepirkumu speciālistu pieejamību attiecīgajā pašvaldībā un pašvaldības iestādē.
Tādējādi tiktu samazināts katra atsevišķa pasūtītāja administratīvo resursu izlietojums iepirkumu organizācijai, kā arī veidosies iepirkumu ekspertu grupas, kas pastāvīgi strādās ar iepirkumu plānošanu un organizēšanu.
Grozījumus skatīs un par tiem vēl lems Ministru kabinets un Saeima.
Avots: www.mk.gov.lv