Oge. Pašvaldība piedalīsies projektā centralizētās siltumapgādes uzlabošanai

Oge. Pašvaldība piedalīsies projektā centralizētās siltumapgādes uzlabošanai

Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē 13. jūlijā tika pieņemts lēmums saistībā ar energoefektivitātes veicināšanu un vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu centralizētajā siltumapgādē Ogrē, deleģējot SIA "Labs nams" jaunu funkciju un atbalstot šī uzņēmuma dalību energoefektivitātes veicināšanas projektā.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2017. gada 07. marta noteikumos Nr. 135 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē" pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi" noteiktajām prasībām specifiskā atbalsta un atlases kārtas īstenošanas mērķis ir veicināt energoefektivitāti un vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu centralizētajā siltumapgādē. Kopējais finansējums, kas pieejams mērķa sasniegšanai Latvijā, ir ne mazāks kā 87 500 000 eiro, tajā skaitā Kohēzijas fonda finansējums 35 000 000 eiro un privātais finansējums ne mazāks kā 52 500 000 eiro, savukārt vienam finansējuma saņēmējam un viņa saistītajām personām maksimāli pieejamais Kohēzijas fonda finansējuma apmērs ir 8 000 000 eiro.

Saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām" 15. pantu viena no pašvaldības autonomajām funkcijām ir organizēt iedzīvotājiem komunālos pakalpojumus (ūdensapgāde un kanalizācija; siltumapgāde; sadzīves atkritumu apsaimniekošana; notekūdeņu savākšana, novadīšana un attīrīšana) neatkarīgi no tā, kā īpašumā atrodas dzīvojamais fonds. Ogres novada pašvaldības dome šīs funkcijas nodrošināšanu ir deleģējusi pašvaldības aģentūrai "Ogres namsaimnieks", taču pašvaldības aģentūra nevar būt specifiskā atbalsta un atlases kārtas ietvaros projekta iesniedzējs, jo, atbilstoši noteikumiem, projekta pieteikumu specifiskā atbalsta saņemšanai ir tiesīgs iesniegt Latvijas Republikā reģistrēts komersants, un pašvaldības aģentūras neietilpst komersantu skaitā.

Kā zināms, bez PA "Ogres namsaimnieks" Ogres novada pašvaldība ir izveidojusi SIA "MS siltums", deleģējot šim uzņēmumam funkciju ražot siltumenerģiju no šķeldas un nodot to pilsētas centrālajos siltumtīklos, kur tālāk to nodrošina operators  PA "Ogres namsaimnieks", pārvadot to ēkām un kā apsaimniekotājs veicot siltumenerģijas sadali Ogres pilsētas iedzīvotājiem. SIA "MS Siltums" ir tiesīgs iesniegt projekta pieteikumu un pretendēt uz dalību specifiskā atbalsta mērķa projektā, diemžēl šī uzņēmuma esošās finanšu saistības (pašvaldības domes akceptētais kredītportfelis ir 6,4 miljoni eiro) un plānotā dalība projektos – siltumtrašu rekonstrukcija Madlienā un ražošanas avotu modernizācija Madlienā, Suntažos un šķeldas kaltu mājā Ogrē būtiski ierobežo jaunu funkciju deleģēšanu (pārvades un operatora lomas uzņemšanās būtu uzskatāma par darbības būtisku maiņu, kas nebūtu pieļaujama saskaņā ar esošo kredīta līgumu).

Pašvaldība ir izveidojusi arī SIA "Labs nams", kura  galvenais mērķis ir Ogres novada administratīvajā teritorijā nodrošināt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju siltināšanu. Pašvaldības SIA atšķirībā no aģentūrām ir komersanta statuss, tātad SIA "Labs nams" var piedalīties specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē" projektā, piesaistot līdzekļus siltumtrašu izveidošana, uzturēšana un atjaunošanai Ogrē.

 Ogres novada pašvaldības domes sēdē, izvērtējot iespējas pilnveidot siltumenerģijas ražošanu un pārvadi līdz lietotājam, pieņemts lēmums deleģēt pašvaldības SIA "Labs nams" jaunu funkciju – nodrošināt siltuma sadales un pārvades operatora funkciju Ogres pilsētas centrālās daļā (trases, ka savienotas pie Upes prospektā, Rietumu ielā 1 un Zilokalnu prospektā 12 esošajām katlu mājām) un atbalstīt SIA "Labs nams" dalību darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē" ar projekta iesniegumu "Centralizētās siltumapgādes pārvades un sadales sistēmas efektivitātes paaugstināšana Ogres pilsētā".

Plānotais ieguvums, īstenojot projektu, – kopējais siltumenerģijas zudumu samazinājums ap 54000 tūkst. MWh, siltumapgādes izmaksu un tarifu samazinoša ietekme, ikgadējā ekonomija 190 000 eiro gadā.

 Projekts varētu tikt realizēts no 2017.gada 1.decembra līdz 2019. gada 30. novembrim.

Projekta kopējās attiecināmās indikatīvās izmaksas ir 2,7 miljoni eiro, t.sk. Kohēzijas fonda finansējums 1,1 miljons eiro,     SIA "Labs nams" līdzfinansējums 1,6 miljons eiro ar iespēju SIA "Labs nams" saņemt kredītu 100% apmērā.

Saskaņā ar projekta nosacījumiem īpašumam, kurā veic ieguldījumus projekta ietvaros, ir jābūt projekta iesniedzēja īpašumā, nomā vai koncesijā uz laiku, kas nav mazāks par pieciem gadiem pēc noslēguma maksājuma veikšanas. Ņemot vērā šo nosacījumu, dome nolēma uz 12 gadiem iznomāt SIA "Labs nams" daļu Ogres novada pašvaldībai piederošo un PA aģentūras "Ogres namsaimnieks" bilancē esošo Ogres pilsētas siltumtrašu teritorijā, kurā siltumenerģiju nodrošina katlu māja Ogrē, Upes prospektā 19 (kopā aptuveni 7 km siltumtrašu).

Jāpiebilst, ka domes lēmums par atbalstu dalībai šajā projektā atbilst Ogres novada pašvaldības attīstības stratēģijai 2014. – 2020. gadam, kur 2.1.punktā "Infrastruktūras uzlabošana" kā viena no pašvaldības ilgtermiņa prioritātēm un sasniedzamais rezultāts noteikts – samazinājies patērētās siltumenerģijas daudzums un izveidota kvalitatīva infrastruktūra, un rīcības virzienam RV 2.4. "Efektīva enerģētikas infrastruktūra" noteiktas šādas aktivitātes – paaugstināt siltuma ražošanas un pārvades efektivitāti, palielināt siltumenerģijas piegādes drošumu centralizētajās siltumapgādes sistēmās, veicināt centralizētās siltumapgādes sistēmu

 

ogre.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.