building.lv skaitļos

Lietotāji online51
Aktīvie uzņēmumi1591
Nozares raksti32838
Ogre. Uzsāk skvēra pārbūvi : building.lv - par būvniecību Latvijā

Ogre. Uzsāk skvēra pārbūvi

Ogre. Uzsāk skvēra pārbūvi
Foto: Ogre. Uzsāk skvēra pārbūvi

Ogrē ir uzsākti Brīvības ielas skvēra pārbūves I kārtas darbi, kuru laikā tiks izbūvēts strūklaku komplekss - strūklaka "Digitālais ūdens aizkars" un bruģī iebūvēts kustīgu ūdens strūklaku paklājs, kurā varēs atveldzēties un bradāt.

Ogre zaudēja brīvdabas estrādi
Saistībā ar neveiksmīgu privatizācijas procesu, Ogre diemžēl zaudēju savu unikālo brīvdabas estrādi, kas atrodas J.Čakstes prospektā Pārogrē. Pilsētā ir nepieciešama vieta, kur vasaras laikā organizēt dažādus pasākumus, labiekārtota atpūtas zona iedzīvotājiem un pilsētas viesiem, līdz ar to pašvaldība nolēma šim mērķim papildu labiekārtot skvēru, kas atrodas pilsētas sirdī – Brīvības ielā pie "Zelta liepas", kur tam ir ļoti piemērota vieta.

Izstrādāts mūsdienīgs skvēra pārbūves risinājums
Kā pirmais solis jau 2015. gadā tika veikta vēsturiskās ēkas "Zelta liepa" iegāde Brīvības ielā 18/20 ar 2543 m2 lielu piegulošo teritoriju. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, ko pamatīgi bija skāris laika zobs. Šobrīd notiek ēkas renovācijas darbi. Lai šo ēku varētu funkcionāli saistīt ar Brīvības ielas gājēju zonu, pagājušā gada augustā Ogres novada pašvaldība parakstīja līgumu ar SIA "Ainavu projektēšana darbnīca ALPS" par Brīvības ielas skvēra pārbūves būvprojekta izstrādi. Rezultātā ir izstrādāts mūsdienīgs, tehniski un ekonomiski pamatots skvēra pārbūves risinājums, kas ļauj paplašināt skvēra izmantošanas iespējas sabiedriskiem pasākumiem, rekreācijai un tūrismam. Jāpiebilst, ka šajā būvprojektā uzsvars likts uz estētiski kvalitatīviem, kultūrvēsturiski nozīmīgiem, latviskas dzīves ziņas veicinošiem, pilsētvidei atbilstošiem un videi draudzīgiem labiekārtošanas risinājumiem. Tā izstrādē piesaistīts latviešu grafikas dizainers un baltu raksta zīmju sistēmas speciālists Valdis Celms. Būvprojekta izstrādes laikā SIA "LABIE KOKI" veica esošo apstādījumu un kokaugu inventarizāciju. Uzņēmuma arboristi pārbaudīja apkārt esošo koku stāvokli un to lietderību, marķējot tos ar īpašām atzīmēm, kas ļauj tālāku monitoringu. Kopumā tika inspicēti aptuveni 80 koki, kuriem tika pārbaudīts to augums, suga, vecums, fizioloģiskais stāvoklis, vitalitāte, ainaviskums un vēl citi faktori.

Uzsākti skvēra pārbūves darbi
Pēc būvprojekta izstrādes pabeigšanas Ogres novada pašvaldība izsludināja publisko iepirkumu. Iepirkuma rezultātā šī gada 30. jūnijā pašvaldība noslēdza līgumu ar SIA "Tilts". Šobrīd uzsākti skvēra pārbūves darbi – norobežota teritorija, demontēts bruģakmens segums. Lai varētu īstenot projektu, kā arī domājot par iedzīvotāju drošību nākotnē, skvērā nozāģēti seši koki. Šie darbi veikti, pamatojoties uz jau minēto SIA "LABIE KOKI" arboristu izstrādāto kokaugu inventarizāciju, kā arī uz pašvaldības vides speciālistes I.Štāles lēmumu. Pašvaldība laikā no 25.11.2016. līdz 08.12.2016. organizēja publisko apspriešanu par plānoto koku nociršanu. Tās laikā saņemti divi iesniegumi ar iebildumiem pret koku ciršanu, bet abos norādītie iebildumi nebija pamatoti. Tā kā koku ciršana bija ietverta Ogres novada pašvaldības labiekārtojuma koncepcijā par Ogres pilsētas skvēra pārbūvi teritorijā pie "Zelta liepas" un to nociršanai no iedzīvotāju puses nebija būtisku iebildumu, arī vides speciāliste koku ciršanu akceptēja.

Kokiem nokaltuši zari, sakņu trupe
Ogres novada pašvaldības ainavu arhitekte Senija Proose skaidro, ka skvērā Brīvības ielā nocirsti 6 koki – četri bērzi, viena kļava un viena goba. Diviem bērziem konstatēta trupe sakņu zonā, kā arī sausi zari koka vainagā, viens no kokiem sasvēries, radot potenciālus lūšanas draudus. Nozāģētā kļava atzīta par mazvērtīgu, arī tai bija nokaltusi galotne. Gobai konstatēti iekšēji stumbra bojājumi. S.Proose piebilst, ka vairums koku skvērā ir pārauguši savu reproduktīvo vecumu, kā arī cietuši no iepriekš skvērā veiktiem darbiem, kuru laikā bojāta koku sakņu sistēma.

Nav iespējams saglabāt visus koku stādījumus
"Cilvēki vēlas labiekārtotas vietas, izbūvētus veloceliņus un reizē saglabāt visus koku stādījumus, bet pilsētā, veicot tādus darbus, tas nav iespējams. Lai saglabātu koku sakņu sistēmu, veicot dažādus labiekārtošanas darbus, nepieciešami lieli ieguldījumi. Parasti tiek pasargāts tikai koka stumbrs, apliekot tam apkārt režģi, bet sakņu sistēmu tas nepasargā. Ar laiku koku vainagos parādās nokaltuši zari - koks signalizē par diskomfortu. Bieži tas lēnām iet bojā, var kļūt bīstams, un nereti nākas pieņemt ļoti grūto lēmumu to nocirst. Jāatceras, ka cilvēka dzīvība tomēr ir vērtīgāka par koku, un katram kokam ir savs koka mūžs," piebilst S.Proose. Turklāt šajā Brīvības ielas skvēra daļā ir ļoti ciešs koku stādījums, tajā atrodas lieli un kupli ozoli, kuriem, augot tādos konkurences apstākļos, jau novērota zaru nokalšana. Atsevišķu koku nozāģēšana ir devusi vairāk gaismas un brīvāk varēs justies skvērā esošie ozoli, turklāt labiekārtojuma risinājumi paredz paplašināt koku apdobes, tādējādi tiks revitalizēta to sakņu sistēma. S.Proose atgādina, ka skvēra pārbūves laikā ainavu arhitekti izskatījuši iespēju nozāģēt skvērā esošās vecās liepas, bet pašvaldība kategoriski no šāda labiekārtojuma risinājuma atteikusies, jo tās veido Brīvības ielas vēsturisko ainavu, kāda tā ir bijusi pagājušā gadsimta sākumā.

Šogad pilsētā iestādīs ap 100 jaunu koku
Pēc skvēra labiekārtošanas darbu veikšanas skvērā plānoti zemi apstādījumi, kā arī pēc Valda Celma ieteikuma tiks dēstīts viens ozols un viena liepa.

Jāpiebilst, ka pašvaldība katru gadu pilsētā atjauno koku stādījumus. Šogad vien iestādītas 30 selekcionētas priedītes visā pilsētā, 4 ozoli pie Ogres Valsts ģimnāzijas, 9 liepas Ogrē, Amatnieku ielā. Šogad vēl plānots iestādīt 47 pīlādžus Kartonfabrikas rajonā pie peldvietas.

Šogad skvēra pārbūves 1. kārtas projekta ietvaros plānots veikt strūklaku izbūves darbus, ierīkot ūdensapgādes un kanalizācijas ārējos tīklus. Projektu plānots turpināt nākamajā gadā, izbūvējot apgaismojuma stabus, veicot teritorijas apzaļumošanu, izbūvējot nojumi pasākumu veikšanai. Pirmās kārtas būvdarbu izmaksas ir 803 768,46 eiro (bez PVN), no kuriem 170 000 eiro segti no valsts budžeta programmas "Mērķdotācijas pašvaldību pasākumiem" ar Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK atbalstu.

 

ogre.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.