Okmanis: lauku pašvaldībās nepieciešamas ilgtermiņa investīcijas
"Lai novērstu demogrāfisko pārmaiņu negatīvo ietekmi un mazinātu iedzīvotāju aizplūšanu uz pilsētām, svarīgi ilgtermiņā vairāk veicināt investīcijas arī lauku apvidos," Reģionu komitejas Sociālās politikas, izglītības, nodarbinātības, pētniecības un kultūras komisijas (SEDEC) sanāksmē, kas 25. februārī norisinājās Briselē, uzsvēra Latvijas delegācijas pārstāvis, Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.
Līdzīgu viedokli pauda arī Eiropas Komisijas pārstāvis, uzsverot, ka lauku apvidu problēmas ir viens no svarīgākajiem jautājumiem kohēzijas politikas kontekstā. "Novecojošās sabiedrības demogrāfiskie izaicinājumi un iedzīvotāju skaita samazināšanās ir jo īpaši sāpīgi jautājumi Austrumeiropas valstīs. Jo vairāk iedzīvotāju nolemj pārcelties no lauku apvidiem uz pilsētām, jo grūtāk lauku pašvaldībām kļūst nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus. Tas ir tieši kohēzijas politikas mērķis – samazināt nevienlīdzību dalībvalstu vidū," norādīja Eiropas Komisijas pārstāvis.
Debatēs par Reģionu komitejas gatavoto atzinumu "ES risinājumi demogrāfijas problēmai" Latvijas delegācijas pārstāvis arī aicināja pievērst īpašu uzmanību aktīvas novecošanās veicināšanai. Tā, piemēram, 2013. gadā tikai 15,6% no Eiropas iedzīvotājiem bija bērni vecumā līdz 14 gadiem, savukārt cilvēki vecumā virs 60 gadiem bija 24,3%. Eurostat statistikas prognozes liecina, ka nākamajās desmitgadēs iedzīvotāju skaits vecumā virs 60 gadiem pieaugs par aptuveni diviem miljoniem gadā, savukārt iedzīvotāji darbspēja vecumā samazināsies. "Tādēļ mums nepieciešams veicināt daudzlīmeņu sadarbību un aktivitātes, gan labās prakses piemēru apmaiņu, gan rīcību Eiropas Savienības līmenī, lai rastu ilgtspējīgus risinājumus, kā samazināt demogrāfisko pārmaiņu ietekmi uz dalībvalstu ekonomisko izaugsmi, vietējo un reģionālo pašvaldību attīstības iespējām, kā arī veicināt cilvēka cienīgas dzīves nodrošināšanu mūsu iedzīvotājiem visās vecuma grupās, ņemot vērā iedzīvotāju novecošanās tendenču tiešu ietekmi uz pensiju, veselības aprūpes un sociālā nodrošinājuma sistēmu finansējumu," pauda Okmanis.
Jau iepriekš vēstījām, ka 2015. gada decembrī Reģionu komitejā atklāts Demogrāfisko pārmaiņu pakts, kuram aicinātas pievienoties pašvaldības no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Demogrāfisko pārmaiņu paktu, līdzīgi kā Pilsētu mēru paktu, iecerēts veidot kā Eiropas Savienības mēroga vietējo un reģionālo pašvaldību, nevalstisko organizāciju, universitāšu un uzņēmēju asociāciju, tikai šajā gadījumā tā mērķis būs kopīgi rast risinājumus sabiedrības aktīvas un veselīgas novecošanās sekmēšanai.
lps.lv