Palielinās koģenerācijas staciju uzstādītā elektriskā jauda

Palielinās koģenerācijas staciju uzstādītā elektriskā jauda

2014. gadā Latvijā darbojās 175 koģenerācijas stacijas1 ar kopējo uzstādīto elektrisko jaudu 1265,3 megavati (MW), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Tās saražoja 3005,8 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir 58% no kopējā saražotā elektroenerģijas daudzuma, un 5189,6 GWh siltumenerģijas – 73% no kopējā saražotā siltumenerģijas daudzuma.

No 2007. līdz 2014. gadam koģenerācijas staciju uzstādītā elektriskā jauda ir divkāršojusies. 2014. gadā darbojās par 9 koģenerācijas stacijām vairāk nekā 2013. gadā, un to uzstādītā elektriskā jauda palielinājās par 13,8 MW.

Latvijā darbojas četras koģenerācijas stacijas ar uzstādīto elektrisko jaudu lielāku par 20 MW, kas veido 83% no kopējās koģenerācijas staciju uzstādītās elektriskās jaudas. Tās saražoja 60% no kopējā koģenerācijas stacijās saražotā elektroenerģijas daudzuma. Trīs no tām strādāja Rīgā, viena – Zemgales reģionā.

Vislielākā uzstādītā elektriskā jauda 2014. gadā bija koģenerācijas stacijām Rīgā – 1055,9 MW jeb 83% no kopējās koģenerācijas staciju uzstādītās elektriskās jaudas. Otra lielākā uzstādītā jauda (59,3 MW) bija Zemgales reģionā, kas ir par 10% vairāk nekā 2013. gadā. Vismazākā uzstādītā elektriskā jauda (27,8 MW) 2014. gadā bija Vidzemes reģionā,  un tā salīdzinājumā ar 2013. gadu palielinājās par 9%. Vislielākais koģenerācijas staciju uzstādītās elektriskās jaudas pieaugums bija Pierīgas reģionā (gada laikā kāpums par 18%).

Vidzemes un Zemgales reģionā ir vislielākais atjaunīgo energoresursu (AER) koģenerācijas staciju īpatsvars. Piemēram, 2014. gadā Vidzemē AER koģenerācijas staciju uzstādītā elektriskā jauda bija 21,7 MW (jeb 78%) no kopējās uzstādītās elektriskās jaudas.

Latvijā elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanai koģenerācijas stacijās kā galvenais kurināmais tiek izmantota dabasgāze. 2014. gadā 78% elektroenerģijas un 91% siltumenerģijas saražotas koģenerācijas stacijās, izmantojot dabasgāzi. To uzstādītā elektriskā jauda bija 1139,9 MW.

Neskatoties uz dabasgāzes būtisko īpatsvaru elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanā koģenerācijas stacijās, katru gadu pieaug atjaunīgo energoresursu (AER) daļa, tādā veidā samazinot dabasgāzes īpatsvaru. Kopš 2007. gada AER koģenerācijas staciju uzstādītā elektriskā jauda palielinājās 13 reizes un 2014. gadā sasniedza 122,4 MW, bet saražotais elektroenerģijas daudzums palielinājās 16 reizes, sasniedzot 669 GWh, kas ir 22% no kopējā saražotā elektroenerģijas daudzuma koģenerācijas stacijās.

Ievērojamais AER koģenerācijas staciju elektriskās jaudas un saražotās elektroenerģijas pieaugums ir saistīts ar valsts atbalsta programmām. To mērķis ir nodrošināt 40% AER īpatsvaru enerģijas bruto galapatēriņā2 un samazināt Latvijas enerģētisko atkarību no importētiem energoresursiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.