building.lv skaitļos

Lietotāji online15
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Pasūtītājus un būvniekus aicina netaupīt uz ugunsdrošības rēķina : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pasūtītājus un būvniekus aicina netaupīt uz ugunsdrošības rēķina

Ja citās nozarēs darbojas vairākas asociācijas, biedrības un dažādas citas institūcijas, tad ugunsdzēsēju intereses pārstāv tikai viena šāda veida organizācija – Latvijas Ugunsdzēsības asociācija (LUA). Patlaban tā apvieno 25 Latvijas ugunsdzēsības servisa uzņēmējus un organizācijas, tai skaitā Valmieras, Ventspils un Daugavpils Brīvprātīgo Ugunsdzēsēju biedrības un Latvijas Skursteņslaucītāju amatu brālību. Par to, cik liela ir LUA loma un ietekme nozarē un ārpus tās, saruna ar LUA vadītāju Ilgvaru Cēri un LUA valdes locekli Vigo Šukteri.

Kas šobrīd ir LUA un cik liela loma tai ir savā pārstāvētajā nozarē?

LUA ir profesionāla sabiedriska organizācija un vienīgā savā nozarē, tāpēc būtiska ir tās dalība Latvijas Darba devēju konfederācijā, kā arī darbība Iekšlietu ministrijas Sabiedrības konsultatīvās drošības padomē. Līdzdalības līguma ietvaros notiek regulārs un konstruktīva sadarbība ar Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Lielā mērā visas nozares intereses LUA pārstāv LV Standartizācijas biroja Standartizācijas tehniskajā komitejā Nr. 24 "Ugunsdrošība".
Par aktīvu sadarbību esam saņēmuši atzinības novērtējumus no VUGD un Latvijas Ugunsdzēsības Sporta federācijas.

Kas bija LUA galvenie izvirzītie uzdevumi šim gadam un cik lielā mērā tos izdodas izpildīt?

Šogad LUA savu darbību plānoja saistībā ar pašas Asociācijas, kā arī mācību centra "Preventa" tālāku pozīciju stiprināšanu.
Šī gada laikā esam aktīvi strādājuši likumdošanas sakārtošanas jomā. Tika strādāts Ekonomikas ministrijas darba grupā pie LBN 201 "Būvju ugunsdrošība". Diemžēl neesam pilnībā apmierināti nedz ar darba grupas paveikto, nedz ar procesu, kādā tika virzīti grozījumi un labojumi valdības gaiteņos.

Ne mazums pūļu esam veltījuši STK Nr.24 nostiprināšanai un darba aktivizēšanai. Turpinās darbs vairākās Standartizācijas biroja darba grupās gan pie jauniem standartiem, gan pie uzlabojumiem un grozījumiem esošajos valsts standartos. Piemēram, LVS 332 un LVS 402 saistībā ar ugunsdzēsības aparātu apkopšanu, pie jauna standarta "Hipoksiskas (skābekli reducējošas) vides ugunsgrēka novēršanas iekārtu projektēšana un iebūve" izstrādāšanas, darbs pie LVS EN 12845+A2:2009 standarta "Stacionārās ugunsdzēsības sistēmas. Automātiskās sprinklersistēmas. Projektēšana, montāža un uzturēšana darbspējīgā stāvoklī."

Tāpat LUA aktīvi piedalījās VARAM organizētajā Ministru kabineta noteikumu "Par ozona slāni noārdošām vielām un dažām fluorētām siltumnīcefekta gāzēm" izstrādē,
Patlaban Asociācijas mācību centrs "Preventa" strādā pie apmācību programmas izstrādes saistībā ar F-gāzu iekārtu apkalpošanu un personāla sertifikāciju .

Kādi ir līdz šim ievērojamākie LUA darbības panākumi - varbūt ir izdevies ieviest jaunus likumdošanas grozījumus, izstrādāt noteikumus?

Jā, šai ziņā esam jau krietni pastrādājuši. Asociācijas vārdā tika sagatavots ierosinājums Saeimai ieļaut atzīmējamo dienu statusā 17.maiju kā "Ugunsdzēsēju glābēju dienu". Ierosinājums ir šogad īstenojies dzīvē.

Veiksmīgi darbojas Asociācijas veidotais mācību centrs "Preventa". LUA pārstāvis regulāri piedalījies IeM Sabiedrības konsultatīvās drošības padomes (SKDP) sēdēs un noteikts darbs veikts tās darba grupā "Ugunsdrošība un Civilā aizsardzība". Jāpiebilst, ka Asociācija ir viena no SKDS dibinātājorganizācijām.

Ar Asociācijas valdes lēmumu 2006. gadā tika iedibināta Asociācijas biedru pakalpojumu sniegšanas kvalitātes sertifikācija, kas turpinājumā kļuvusi par jebkura uzņēmuma brīvprātīgu sertifikāciju, jeb neatkarīgu ekspertu veiktu uzņēmuma ugunsdrošības pakalpojumu sniegšanas kvalitātes izvērtējumu.
Liela apjoma analītisks un skaidrojošs darbs tika veikts saistībā ar 2010. gada Valsts Kancelejas audita ziņojumu "Par komersantu uzraudzību", tai skaitā ar piedalīšanos un skaidrojumu sniegšanu vairākos Valsts kancelejas un LDDK organizētajos liela formāta pasākumos.

Tāpat tieši pēc Asociācijas iniciatīvas pagājušā gada sākumā tika uzsākta aktīva darbība Standartizācijas Tehniskajā komitejā "Ugunsdrošība" un tika veikts apjomīgs darbs saistībā ar LVS 332 grozījumiem.

"Būvtehniskās ugunsdrošības" darba grupā Asociācijas pārstāvji ir regulāri piedalījušies un strādājuši EM Būvniecības padomes darba grupas darbā saistībā ar izmaiņu sagatavošanu būvnormatīvā LBN 201-07 "Būvju ugunsdrošība", iesniedzot virkni priekšlikumu.

Tika sagatavots materiāls un izvietota ekspozīcija par Asociāciju un tās aktivitātēm Latvijas Ugunsdzēsības muzejā. Tika arī sagatavots materiāls par LUA un tās biedriem izvietošanai grāmatā par BUB kustību Latvijā. Tradicionāli katru gadu tiek izveidoti Asociācijas un VUGD sienas kalendāri. LUA un tās mācību centrs "Preventa" ar savu stendu regulāri piedalās izstādēs "Skola" un "Drošība", tādējādi vairojot gan nozares, gan Asociācijas prestižu.

Asociācijas ikdienas darbs sadalīts pa atsevišķām grupām - kurai no grupām sokas vislabāk un kur jāsastopas ar lielākajām problēmām? Kādām?

Konkrētu jautājumu risināšana notiek kādā no četrām Asociācijas darba grupās.1. grupa ir saistīta ar ugunsdzēsības aparātu apkalpošanu – te aizvien vēl aktuāla ir normatīvo aktu (LVS) sakārtošana. Problēmas arī saskatām saistībā ar valsts nostādnēm liberalizēt ugunsdrošības jautājumus.

Otrās grupas darbs saistīts ar pasīvo (būvtehniskā) ugunsdrošību , trešā – ar signalizācija un automātiku. Konkrēti šajā grupā trūkst labu speciālistu, jūtama vāja speciālistu sagatavošana Latvijā. Ceturtās grupas darbs ietver citas aktivitātes, tai skaitā apmācības un dūmvadu apkalpošana. Šai ziņā Asociācija aktīvi sadarbojas ar Latvijas Skursteņslaucītāju amatu brālību, kas ir arī LUA biedrs, gan likumdošanas, gan informācijas - reklāmas, gan apmācību, gan praktisko darbu veikšanas jomās. Kā galvenās problēmas šajā virzienā vēlētos uzsvērt iedzīvotāju naudas trūkumu, kas neļauj atbildīgi rūpēties par savu ēku dūmvadu apkalpošanu. Pārsteidz arī pašvaldību un valsts iestāžu nepietiekamā izpratne un rīcība saistībā ar dūmvadu uzturēšanu ugunsdrošā stāvoklī.

Kā Jūs kopumā vērtētu ugunsdrošības jautājumu risināšanu būvniecībā - vai tie būvobjektos un vēlāk arī būvju ekspluatācijas laikā ir pietiekami augstā līmenī? Kas tiek ievērots un kas netiek ievērots?

Būvniecībā šodien iezīmējas viena ļoti spilgta tendence - konkursos uzvar zemākā cena, bieži vien tāda, par kuru nevar uzbūvēt to, ko pasūtītājs un projektētājs ir iecerējis. Būvfirmai, kura ir uzvarējusi, neatliek citas iespējas kā samazināt būvniecības izmaksas. Viena no iespējām ir darīt to uz ugunsdrošības rēķina, jo šī ir joma, kuru daudzi nesaprot, kā arī neapzinās seku nopietnību. Tā rezultātā tiek izbūvētas nepiemērotas konstrukcijas, iesniegti nederīgi dokumenti un uzbūvēta nedroša būve, kura normālos apstākļos kalpo labi, bet neviens nezina, kas notiks ugunsgrēka apstākļos. Jāatceras svarīgākā ugunsdrošības misija – nelaimes gadījumā glābt cilvēku dzīvības.

Ko Jūs ieteiktu būvniekiem?

Ugunsdrošības kvalitatīvai nodrošināšanai būvprojektos būtu nepieciešams radīt mehānismu, kurš darbojas no projektēšanas sākuma līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā. Šim mehānismam būtu jābalstās uz 3 stūrakmeņiem.

Pirmais – kompetence. Lai uzbūvētu drošu ēku, ir jābūt gan kompetentiem projektētājiem, gan būvniekiem, gan būvuzraudzībai ne tikai būvniecības jautājumos, bet arī ugunsdrošības jautājumos. Rietumos parasti šo jautājumu risināšanai piesaista specializētas firmas vai sertificētus speciālistus. Otrais noteikums – kontrole, trešais – atbildība.
Latvijā šie trīs vitāli svarīgie elementi ir vai nu ļoti vājā līmenī, vai arī to nav vispār. Rezultāts ir nedrošas vai pat bīstamas būves no ugunsdrošības viedokļa. Protams, uzlabojoties ekonomiskajai situācijai, vairāk uzmanība tiek pievērsta drošībai, arī šādas tendences ir novērojams. Šobrīd Latvijā tiek būvēti daži ļoti nozīmīgi projekti, kuros ugunsdrošības risinājumus izvērtē un kontrolē visaugstākajā līmenī.

Kā Asociācija varētu attīstīties turpmāk? Kāda ir jaunu biedru interese par iestāšanos, kāds būtu viņu ieguvums?

Saprotam, ka mūsu spēks ir nozares pārstāvju apvienota rīcība, tāpēc esam ieinteresēti papildināt savas rindas, lai strādātu vēl pilnvērtīgāk un koordinētāk. Praktiski katru gadu Asociācijā tiek uzņemti jauni biedri. Vienlaikus cenšamies vadīties pēc mūsu pašu pieņemtā ētikas kodeksa, kas ne reti liedz atsevišķiem uzņēmumiem pievienoties mūsu pulkam. Dalība Asociācijā, nav tikai tādu konkrētu labumu gūšana, kā komersanta atpazīstamības celšana un finansu līdzekļu ekonomija Asociācijas piedāvāto pakalpojumu saņemšanā vai iespēja saņemt paplašinātu informāciju par nozares aktivitātēm vai jaunumiem likumdošanā. Tā ir laba iespēja pašam piedalīties likumdošanas un vietējā tirgus sakārtošanā, kā arī veikt pasākumus savu pakalpojumu un produktu aktīvai virzībai tirgū.

Šodien, kad strauji attīstās tehnoloģijas, būtiskas izmaiņas notiek arī ugunsdrošības nozarē, tāpēc mūsu mērķis, protams, būtu ar savu biedru pārstāvniecību maksimāli aptvert visu nozari un būt skaitliski lielākiem un ietekmīgākiem, kas gala rezultātā stiprinās visu mūsu iedzīvotāju drošību.

Ņemot vērā valsts nespēju pilnvērtīgi nodrošināt iedzīvotāju drošību, tai skaitā ugunsdrošību, un veikt ar ugunsdrošību saistītu pakalpojumu sniegšanas uzraudzību un kontroli LUA būtu gatava valstiski uzņemties ugunsdrošības servisa nozares firmu reģistra izveidi un uzturēšanu, lai sabiedrībai būtu vairāk skaidrības un pieeja informācijai par reālajiem dalībniekiem šajā tirgū. Pašreiz vienīgā iespēja iegūt adekvātu informāciju par ugunsdrošības servisa uzņēmumiem, ir apskatīt LUA veidoto un uzturēto uzņēmumu brīvprātīgās sertifikācijas sarakstu, kas praktiski ir neatkarīgu ekspertu veikta uzņēmuma ugunsdrošības pakalpojumu sniegšanas kvalitātes izvērtējums un tā atbilstības novērtējums LR likumdošanas prasībām. Diemžēl šis saraksts ir nepilnīgs un aptver tikai tās firmas, kuras savu praktisko darbību ir izvērtējušas atbilstoši Asociācijas speciālistu noteiktajiem kritērijiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.