building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Pēdējais brīdis gatavoties vasaras negaisu sagaidīšanai : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pēdējais brīdis gatavoties vasaras negaisu sagaidīšanai

Pēdējais brīdis gatavoties vasaras negaisu sagaidīšanai
Foto: Pēdējais brīdis gatavoties vasaras negaisu sagaidīšanai

  Pērnā vasara mūs visus pārsteidza ar negaidīti spēcīgajiem negaisiem, kas desmitiem reižu krustu šķērsu pārstaigāja Latviju aiz sevis atstājot arī ne mazums postu un raižu. Tieši tad sabiedrībā aktualizējās jautājums par zibens aizsardzības sistēmu ieviešanu. Drīz klāt šī gada vasara un ir pēdējais brīdi atgādināt – lai arī nezinām, cik bargi un spēcīgi, negaisi būs tik un tā. Ir laiks sagatavoties to drošai sagaidīšanai.  

 

Kas īsti ir ierīce, ko dēvējam par zibens novedēju? Tā ir ārējā zibensaizsardzības sistēma, kas sastāv no zibens uztvērējiem, zibens novadītājiem un zemējuma kontūra.

Zibens aizsardzības sistēmas galvenais uzdevums ir pa īsāko un drošāko ceļu novadīt zibens strāvu zemē un to vienmērīgi izkliedēt. Zibens aizsardzības pasākumi ir jāveic, lai aizsargātu būvi no tiešā zibens spēriena. Tiešs zibens trāpījums ēkai, ja tai nav uzstādīta zibensaizsardzības sistēma, var beigties ne tikai ar lieliem materiāliem zaudējumiem, bet pat letāli kā cilvēkiem, tā dzīvniekiem. Arī tad, ja esat savu īpašumu aprīkojis ar zibens aizsardzības sistēmu, tai jābūt pareizi izvēlētai un atbilstošai konkrētās ēkas aizsardzībai. Pretējā gadījumā sistēma var neveikt savas funkcijas tik efektīvi vai pat nenodrošināt aizsardzību vispār.

Nepietiek tikai ar to, ka uz ēkas jumta uzstādīts viens vai vairāki zibens uztvērēji. Arī zibens novedēji un zibens aizsardzības kontūrs jāizveido atbilstoši prasībām. Nepieciešams padomāt arī par ēkas aizsardzību no iekšpuses, jo ēkās var iekļūt zibens strāvas impulss, kas var būtiski sabojāt dažādas elektroniskās iekārtas. Pēdējo gadu laika statistika liecina, ka dažādu iekārtu bojājumu skaits, kas iegūts šādā veidā, strauji palielinās. Tas gan nenozīmē, ka palielinājies kopējais negaisa stundu skaits, bet gan to, ka pieaug ikdienā izmantojamo elektronisko ierīču skaits. Līdz ar to, ja ēkas nav pienācīgi aizsargātas, palielinās iespēja šīm ierīcēm sabojāties. Daudzas elektroniskās iekārtas iespējams sabojāt pat pie maziem strāvas vai spriegumu amplitūdas pieaugumiem, kas tām nav paredzēti. Savukārt zibeni pavada ļoti lieli strāvas impulsi, kuri var pilnībā sabojāt un iznīcināt elektronisko ierīci. Arī tad, ja zibens netrāpa pašā ēkā, tas var nodarīt bojājumus dažādām iekārtām, kuras tajā atrodas.

Neliels ieskats zibens izlādes parametros.

Zibens strāvas stiprums var sasniegt 100 000 ampēru un strāvas spriegums — vairākus miljonus voltu. Savukārt paša zibens strāvas kanāla apkārtmērs ir tikai daži centimetri. Zibens pārvietojas ar aptuveno ātrumu 30 000 kilometru stundā, un tā temperatūra sasniedz 27 000°C. Katrs zibens izlādes metrs spīd ar tādu pašu spilgtumu kā miljons simtvatīgu spuldžu. Zibens sasildītais gaiss izplešas eksplozīvi, radot pērkona grāvienus.

Zibens uztveršanas sistēma tiek projektēta un izbūvēta atbilstoši spēkā esošajiem būvnormatīviem un standartiem. LBN201-07un LVS EN 62305.

Zibens uztveršanas sistēma uz ēkas jumta tiek projektēta un izbūvēta pēc trijām metodēm: sfēras, tīkla vai leņķa metodes. Pieredze liecina, ka vislabāk sevi attaisnojusi sfēras metode.

Piemērs: 12mx12m*10m dzīvojamajai ēkai pāri tiek ripināta no visām četrām pusēm 45metrus rādiusā liela sfēra. Vietās, kur tā pieskarsies, iespējams tiešais zibens spēriens. Tātad, šajās vietās pēc noteiktas sistēmas jāizvieto zibens uztvērēji, lai tie droši novadītu zibens strāvu līdz zemējuma kontūram.

Pastāv dažādas zibens novadītāju sistēmas: uztvērējstieņi, stieple, izolēta stieple, speciālas kabeļu sistēmas.(virs zemes līmeņa).

Katrai no šīm sistēmām ir noteikts pielietojums, piemēram, speciālās kabeļu sistēmas izmanto, lai, novadot zibens strāvu līdz zemējuma kontūram, nebūtu jāizmanto atdalītājattālums (zibens mēdz dzirksteļojot pārlekt no vienas strāvu vadošas daļas uz citu bojājot tās) no komunikācijām, un cilvēkiem būtu drošība no pieskarsprieguma (cilvēks, zibens laikā pieskaroties vai atrodoties nelielā attālumā no strāvas vadītāja, var saņemt nāvējošu strāvas triecienu).

Iepriekšējā piemērā minētajai mājai būtu jāizveido četri novadi, lai iegūtu optimālo atdalītājattālumu no strāvu vadošajām daļām, un uztvērēji augstākajās vietās.

Zibensuztvērēju uzstādīšana un projektēšana jāuztic profesionāļiem ar atbilstošu kvalifikāciju. Pati sistēmas izveide nav lēta, vidēji tās cena ir sākot no 500 Ls, turklāt materiāli izmaksā dārgāk nekā pat darbs.

Zibensaizsardzības sistēma nodrošina līdz 98% lielu drošību, bet ja izvēlas zibensaizsardzību ar garantiju, tad sistēma nodrošina 100%.

Ieteikumi, kā rīkoties pērkona negaisa laikā:

- Centieties bez īpašas nepieciešamības neiet ārpus telpām, aizveriet logus, durvis, dūmvadu aizvērtņus. Parūpējieties, lai telpās nebūtu caurvēja, ar to telpā var iekļūt lodveida zibens.

- Nekurini plīti vai krāsni. Dūmi vada elektrību un pieaug risks, ka ēkā var iespert zibens.

- Turies tālāk no elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm. Centies atrasties tālāk no ēkas ārējās sienas, ja laukā pie tās aug koks. Ja zibens trāpīs kokā, daļa no lādiņa var tikt novadīta uz ēku.

- Sevišķi bīstams zibens ir klajā laukā. Atrodi ēku, kur patverties. Ja nav iespējams patverties ēkā, neizmanto nelielus šķūņus vai atsevišķi augošus kokus.

- Neuzturies atklātās augstienēs, blakus metāla vai metāla stiepļu žogam un zibensnovedējam.

- Ja klajā laukā nav kur patverties, tad nogulies zemē. Ja iespējams, izvēlies sausu, smilšainu grunti, pēc iespējas tālāk no ūdenskrātuvēm.

- Nemeklē patvērumu zem augstiem, atsevišķi augošiem kokiem - ozoliem, priedēm, liepām, it sevišķi ja to stumbru jau bojājis zibens. Pastāv risks, ka zibens var trāpīt kokā vēlreiz. Piemērots patvērums ir biezs mežs bez atsevišķiem augstiem kokiem.

- Atceries, ka pērkona negaisa laikā nedrīkst atrasties uz ezera vai citas ūdenskrātuves, peldēties, makšķerēt zivis. Nepieciešams attālināties no ūdenskrātuves drošā attālumā.

- Kalnos turies tālāk no virsotnēm un augstām klinšu smailēm. Centies nokļūt līdz kalna pakājei. Metāla priekšmetus - alpīnistu uzkabi, cērtes, katlus, ieliec mugursomā un novietojiet aptuveni 20 - 30 metru attālumā no savas atrašanās vietas.

Raksts tapis sadarbībā ar SIA"OLIO KOMERCCENTRS" Valdes priekšsēdētāju Eināru Rubeni, tālr.29253537

www.olio.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.