building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1672
Nozares raksti32871
Pētījums: Mājokļu piedāvājums netiek līdzi augošajam mājsaimniecību skaitam; īrēt aizvien izdevīgāk : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pētījums: Mājokļu piedāvājums netiek līdzi augošajam mājsaimniecību skaitam; īrēt aizvien izdevīgāk

Pētījums: Mājokļu piedāvājums netiek līdzi augošajam mājsaimniecību skaitam; īrēt aizvien izdevīgāk

Prevalējot pircēju tirgum, noskaņojums nekustamā īpašuma mājokļu segmentā uzlabojies. Līdz ar Eiropas Centrālās bankas lēmumiem gada izskaņā nepaaugstināt EURIBOR likmi, kā arī valdības vienošanos no šī gada atbalstīt kredītņēmējus, kas hipotekārā aizdevuma līgumu noslēguši līdz pērnā gada oktobrim, nedaudz samazinājies vidējais laiks, kas nepieciešams mājokļa pārdošanai par tirgus cenu. 

Tāpat decembrī pieaudzis to dzīvokļu īpatsvars, kas pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža, bet īrēt mājokli Rīgā arvien ir izdevīgāk**, nekā to iegādāties ar hipotekārā kredīta palīdzību, secināts “Latio” jaunākajā “Mājokļu pircēju pārliecības indeksā”. Darījumu vadītāji novērojuši: par spīti valstī rūkošajam iedzīvotāju skaitam, mājsaimniecību skaits turpina augt, veicinot pieprasījumu pēc labas kvalitātes mitekļiem, it īpaši galvaspilsētā un Pierīgā. Tomēr esošais mājokļu piedāvājums ekspektācijas nesasniedz.

“Mājokļu pircēju pārliecības indeksa”* dati par decembri:

  • 80 dienas – vidēji tik ilgs laiks bijis nepieciešams, lai pārdotu mājokli par tirgus cenu (84 – novembrī; 85 – oktobrī; 85 – septembrī; augustā – 87; jūlijā – 86; jūnijā – 86);
  • 8% mājokļu pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža (novembrī – 6%; oktobrī – 7%; septembrī – 8%; augustā – 9%; jūlijā – 9%, jūnijā  - 8%);
  • 22% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (novembrī – 23%; oktobrī – 24%; septembrī – 25%; augustā – 45%; jūlijā – 46%, jūnijā – 48%);
  • 0% pircēju ir piedāvājuši augstāku cenu nekā norādīts sludinājumā (oktobrī – 0%; septembrī – 0%; augustā – 1%; jūlijā – 1%; jūnijā – 1%);
  • 42% darījumu notikuši bez kredītu piesaistes (novembrī – 40%; oktobrī – 30%; septembrī – 31%; augustā – 30%; jūlijā – 30%; jūnijā – 32%);
  • 11% ** - par tik izdevīgāk šobrīd mājokli ir īrēt nekā pirkt (novembrī – 9%; oktobrī – 9%; septembrī – 8%).

Decembrī pārdošanā Rīgā bija 3090 dzīvokļi jeb par 9% mazāk nekā mēnesi iepriekš. No tiem 37% jeb 1135 dzīvokļus varēja iegādāties jauno projektu pirmreizējā tirgū, bet 47% jeb 1460 bija pieejami iegādei sērijveida projektos. Mēneša laikā dzīvokļu piedāvājums Rīgas jaunajos projektos samazinājies par aptuveni 14% - daļa no tiem atraduši pircējus, tostarp pateicoties dažādām ēku attīstītāju veidotām akcijām un bonusiem (autostāvvietas vai mantu noliktavas iekļaušana cenā, piedāvājums noteiktu laiku segt komunālos maksājumus u.c.), bet vēl daļa nokļuvuši īres tirgu. Kā novērojuši “Latio” speciālisti, īpašās akcijas faktors palīdz pieņemt lēmumu tiem pircējiem, kuri mēģina izvēlēties starp vairākiem līdzīgiem īpašumiem.

Jauno projektu pirmreizējā tirgū Rīgas apkaimēs vidējā cena iekštelpu platībām pārdošanas sludinājumos arvien saglabājas 2775 EUR/ m² apmērā. Turpretī faktiskajos darījumos vidējā cena mēneša laikā ir pieaugusi par 3%, summai sasniedzot 2520 EUR/ m². Līdzīga situācija redzama jauno projektu otrreizējā tirgū Rīgas apkaimēs, kur vidējā cena par mājokļa kvadrātmetru pārsniegusi 2000 EUR robežu. Centrā krasas īpašumu cenu izmaiņas nav manītas – no 2670 EUR/ m² novembrī līdz 2520 EUR/ m² decembrī.

Par nepilniem 11% samazinājies iegādei pieejamo dzīvokļu skaits Rīgas sērijveida namos. Vidējās cenas darījumos sērijveida mājokļiem joprojām turas 1000 EUR par kvadrātmetru. Arī centra rajonā decembrī izmaiņas nav fiksētas, cena par sērijveida dzīvokļa kvadrātmetru esot ap 1400 EUR.

Reaģējot uz paaugstināto pieprasījumu pēc īres dzīvokļiem Rīgā, īpašnieki aktīvāk sākuši piedāvāt tirgū mājokļus. Decembrī īrei bija pieejami 2870 dzīvokļi, no kuriem aptuveni 44% jeb 1260 atrodas sērijveida namos. Aktīvākā īrnieku interese raksturīga par 1-2 istabu dzīvokļiem. Vienlaikus  krietni pieaugusi interese par dažādas kvalitātes īres dzīvokļiem Rīgas apkaimēs un tuvajā Pierīgā, tostarp par mājokļiem ar lielāku platību, vairākām guļamistabām un īres mēneša maksu virs 1000 EUR. Kā skaidro “Latio” darījumu vadītāji, daļa potenciālo īrnieku ir klienti, kas šobrīd ir laulības vai kopdzīves šķiršanas procesā un meklē jaunu mitekli. Šāda tendence novērota arī pārdevēju vidū, vēršoties ar mērķi pārdot kopdzīves laikā iegādāto vai būvēto īpašumu. Tādējādi mājsaimniecību skaits turpina pieaugt, un augstais šķirto laulību skaits, sasniedzot nepilnus 46% (2022. gads) ir viens no pieauguma faktoriem. Valstī veidojas savdabīgs paradokss – kopējais iedzīvotāju skaits samazinās, turpretī mājsaimniecību skaits palielinās. Balstoties uz Centrālās statistikas pārvaldes datiem, kopš 2015. gada kopējais iedzīvotāju skaits Latvijā sarucis par vairāk nekā simt tūkstošiem cilvēku jeb 5,2% populācijas, turpretī mājsaimniecību skaits pieaudzis par 6% jeb 45 000, kas nozīmē arī nemainīgi augstu pieprasījumu pēc kvalitatīviem mājokļiem. Mājsaimniecību skaits sevišķi audzis Pierīgā, teju 10 gadu laikā palielinoties par 19%, savukārt dzīvojamais fonds (kvadrātmetri uz personu) palielinājies vien par 6%.

Avots: Centrālās statistikas pārvalde

Mājokļu tirgus Jelgavā un tās apkārtnē decembrī bijis aktīvs gan pircēju intereses un noslēgto darījumu, gan piedāvājuma ziņā. Visbiežāk pircējus saista īpašumi ar cenu līdz 200 000 EUR, savukārt objekti par summu līdz 50 000 tiek iegādāti par saviem līdzekļiem bez kredīta. Darījumi notiek, ja pārdošanas cena noteikta atbilstoši reālajai tirgus vērtībai. Arī par īpašumiem salīdzinoši sliktā stāvoklī interese nezūd, tomēr pircēji par šādiem dzīvokļiem un mājām nav gatavi maksāt pārdevēja noteikto summu. Turpretī Vidzemē decembris izrādījies klusāks, pircējiem lēmumu par īpašuma iegādi pieņemot nesteidzīgi. Piedāvājumu papildinājuši gan lauku īpašumi, gan nelieli vienas līdz divu istabu mājokļi Valmierā un Cēsīs.

Gada pēdējā mēnesī putekļus notraucis arī Jūrmalas mājokļu tirgus. Decembrī bija vērojama lielākā aktivitāte gan no pircēju, gan no pārdevēju puses kopš rudens sākuma. Jūrmalas otrreizējā tirgū samazinājies piedāvājums dzīvokļu un savrupmāju segmentos, bet jaunajos projektos piedāvājuma izmaiņas nav novērotas. Kā novērojis “Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītājs Romāns Aleksandrovs, darījumu dinamika savrupmāju un sērijveida dzīvokļu segmentos Jūrmalas apkaimēs pērn bijusi teju divas reizes zemāka nekā 2021.-2022. gadā – taču būtiskas cenu izmaiņas, par spīti pircēju intereses trūkumam, netika fiksētas, pārdevējiem turoties pie sākotnēji noteiktās pārdošanas cenas.

*Lai iedzīvotāji būtu labāk informēti par aktuālo situāciju nekustamā īpašuma tirgū, “Latio” ik mēnesi publicē “Mājokļu pircēju pārliecības indeksu”, apkopojot sešus visizteiksmīgāk raksturojošos situācijas rādītājus tirgū aizvadītajā mēnesī.

**Indekss rēķināts, salīdzinot divu istabu dzīvokļu jaunajos projektos ar platību no 40-70 m²  potenciālo vidējo ikmēneša hipotekārā kredīta maksājumu ar aizdevuma termiņu uz 25 gadiem ar sludinājumos norādīto vidējo īres cenu novembrī vienā no pieprasītākajām Rīgas apkaimēm.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.