building.lv skaitļos

Lietotāji online47
Aktīvie uzņēmumi1725
Nozares raksti32891
Pie SKONTO halles aplūkojams, cik ātri un kvalitatīvi ZTC samontē māju : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pie SKONTO halles aplūkojams, cik ātri un kvalitatīvi ZTC samontē māju

Pie SKONTO halles aplūkojams, cik ātri un kvalitatīvi ZTC samontē māju
Foto: Pie SKONTO halles aplūkojams, cik ātri un kvalitatīvi ZTC samontē māju

Pie pašas halles ieejas ZTC vīri čakli uzsākuši 1.5 stāva koka paneļu mājas montāžu, ar kuru kompānija vēlas sīkāk iepazīstināt savus potenciālos klientus.


Ar "Zemgales Tehnoloģiskā centra" (ZTC) ģenerāldirektoru Māri AVOTIŅU tiekamies pie "Skonto" olimpiskās halles 2 dienas pirms izstādes "Kokapstrāde un instrumenti" atklāšanas. Pie pašas halles ieejas ZTC vīri čakli uzsākuši 1.5 stāva koka paneļu mājas montāžu, ar kuru kompānija vēlas sīkāk iepazīstināt savus potenciālos klientus. Darba ātrums ir iespaidīgs, un mūsu acu priekšā dažu stundu laikā uz pamatu paneļiem jau samontētas 1.stāva sienas un notiek starpsienu uzstādīšana. Piebraucot vakara pusē, ieraugām starpstāvu paneļu ieklāšanu, bet otrās dienas vakarā gandrīz svinami spāru svētki, tāpēc rodas pamatota pārliecība par solīto samontēšanu pat 3 dienu laikā.

 

 align=

 align=

 align=

 align=

 width=

 width=

 width=


Koka paneļu māju ideja
Tieši šādu, koka bloku, māju piedāvāšana Latvijas pircējiem uzsākta salīdzinoši nesen, un sākumā tas noticis Vācijā, uz kurieni ZTC ne tikai eksportē, bet kurp arī paši bieži vien brauc montēt savas ēkas. Avotiņa kungs izsaka cerību, ka ar minēto paraugu būs iespējams mūsu valstī atdzīvināt šāda veida mājokļu būvēšanu. Pagaidām runa ir par divu veidu mājām: Sandra (1 stāva) un Alise (1.5 stāva), kas visā savā būtībā atbilst Vācijas standartam. Minētais standarts vai pareizāk sakot, izveidojušās tradīcijas, ir krietni vien prasīgākas pret siltumizolāciju, pamatīgumu, masīvumu uzbūvē, nekā amerikāņu un pat skandināvu projektiem.
Protams, palūkojot atpakaļ ne tika senā pagātnē, ātri vien var atsaukt atmiņā Līvānos ražotās ātri saliekamās mājas, kas joprojām daudzviet Latvijas laukos turpina savu eksistenci. Tāpēc it kā nevarētu runāt par paneļēkas idejas oriģinalitāti kā tādu, tomēr tas arī ir vienīgais līdzīgais kopsaucējs, jo ZTC ir pavisam cita pieeja izgatavotā kvalitātei, ekoloģijai, dizainam utt., u.t.jpr. - tās ir pavisam nesalīdzināmas lietas.
Latvijā populārs ir privātmāju būvniecības modelis, kurā nesošā konstrukcija veidota no FIBO blokiem, kas tiek apšūti ar dažādiem materiāliem, tādējādi prasot gan papildu līdzekļus to iegādei, gan uzstādīšanai vai iestrādei. ZTC arī izmanto minētos FIBO blokus, bet gan tikai pamatiem. Turpretī nesošie koka paneļi jau ir pildīti ar 15cm biezu minerālvates slāni siltumizolācijai, tie no ārpuses apšūti ar spundētiem dēļiem, bet no iekšpuses - sākumā ar OSB plāksnēm, pēc tam - ģipškartonu, tajos jau ir savilkta elektroinstalācija, iemontēta kanalizācija u.c. Klientam atliek tikai krāsot sienas sev vēlamā tonī vai līmēt tapetes, iegādāties mēbeles un pieslēgties ārējiem tīkliem. Nākotnē plānots, ka pat flīzēšana jau būs veikta pirms bloku uzstādīšanas, jo grīdas līmenis ir fiksēts, un pārējais atkarīgs tikai no montēšanas precizitātes.

Tipveida vai individuāla māja?
Nevajadzētu gan saskumt, ka runa ir tikai par 2 projektiem, jo jebkuram no tiem var būt kā ārējās, tā iekšējās apdares variācijas, dažādi jumtu modeļi vai pat pavisam cita uzbūve. Patiesībā runa ir par sērijveida paneļiem noteiktos izmēros, kas tiek izgatavoti cehā, un, ar kuru palīdzību iespējams uzprojektēt neskaitāmus māju modeļus. Sadarbojoties ar jums, taps pilnīgi individuāla māja, par kuras projektu nebūs papildus jāmaksā (turpmāk gan attiecīgā projekta tiesības pieder tikai ZTC). Tādējādi ietaupīsiet vismaz Ls 3000 - 3500, kas pienāktos arhitektam.
Par piemēru var kalpot māja Alise, kas aplūkojama pie "Skonto" halles. Tā projektēta ar plašām telpām, virsgaismu viesistabā, taču, pat daudz neiejaucoties esošajā projektā, tai var papildināt lietderīgo platību no 130 līdz 150 kv.m., iegūstot lielāku istabu skaitu. Galvenais ir laikus, vēl pirms paneļu izgatavošanas, pārdomāt to, kur īsti nepieciešami attiecīgo komunikāciju pievadi, kāda veida apkuri izmantosiet, jo šādas fundamentālas lietas mainīt jau būvlaukumā būs gan ārkārtīgi sarežģīti, gan dārgi. Zināma, bet salīdzinoši maza nozīme ir informācijai par grīdas apkures plānošanu un jumta seguma veidiem (šindeļi, kārniņi vai kas cits), jo konstrukcijas izgatavotas ar palielu stipruma rezervi. Atkarībā no jumta seguma veida, jāzina tikai, vai izmantot latojumu vai dēļu klājumu.

Materiāli
Avotiņa kungs uzsver īpašās attiecības ar dažādu būvmateriālu piegādātājiem, kas izveidojušās garākā vai īsākā laika posmā, bet kuru noturība ir stabils pamats kvalitatīvai māju sastāvdaļu izgatavošanai. Tieši pārbaudītā materiālu kvalitāte liek pamatoti apšaubīt jebkādu nepieciešamību mainīt piegādātājus.
Pamatos tiek likti Latvijā lielu popularitāti ieguvušie FIBO bloki. Paneļu ražošanai tiek izmantota egles un priedes koksne, kas siltumizolācijai papildināta ar Paroc vai Isover minerālvati un no vienas puses apšūta ar Kates OSB plātnēm. Plastmasas apdares dēļu (saidingu) jomā sens partneris ir "RIPO International", tāpēc klients mājas ārējai apdarei var izvēlēties gan apmetumu vai ķieģeļus, gan visa veida: vertikālu, horizontālu, skujiņveida spundēto dēļu apšuvumu vai saidingus.
Šī pati kompānija jau labu laiku Latvijas tirgū piedāvā bituma loksnes un šindeļus, kas apliecinājuši savu kvalitāti. Ja nolemts māju greznot ar māla kārniņiem, var izvēlēties starp Lodē un Vācijā ražotiem, arī cementa kārniņi nāk no Vācijas, bet metāla kārniņveida loksnes - no labi pazīstamās Rannila.
Patiešām lieliska sadarbība esot izveidojusies ar KNAUF par ģipškartona piegādi. Krāsošanas darbiem izvēlēta Beckers produkcija, par kuras lielisko noturību liecina pirms 3 gadiem krāsotas mājas.
Sanitārtehnikas piegādātāja ir firma "Elsana", kas piedāvā dažāda līmeņa izstrādājumus par lieliskām cenām, tādējādi sniedzot klientam plašas izvēles iespējas.
Salons "Agni" savukārt ir atbildīgs par kamīniem, kas ar uzsildīta gaisa palīdzību nodrošina visas mājas apkuri. Protams, iespējami arī citi apkures veidi.
Ja sadarbība ar klientu turpinās līdz pat jaunās mājas mēbelēm, šeit parasti iesaka veikalus "Čiekurs" vai "Ambiente".

Ekoloģija
Atceroties Līvānu mājas, kuru montētājiem esot pat asarojušas acis darba laikā, pamatots ir jautājums par ZTC projekta ekoloģiskumu.
"Mūsu mājās ir viegli radīt klientam labvēlīgu sajūtu, jo koks pats par sevi dveš mājīgumu, siltumu", saka Avotiņa kungs. Cilvēki, kas apmeklējuši gan mūrētas, gan koka mājas, atzīst ievērojamo sajūtu atšķirību pēdējās, neskatoties uz iespējamo skeptiķu iebildumu, ka bloku būves par īstiem koka izstrādājumiem nemaz nav uzskatāmas. Daudziem pilsētniekiem ir elpošanas ceļu slimības, dažādas alerģijas, kas liek meklēt koka mājas, lai to mikroklimats palīdzētu vieglāk elpot.
Daudzi jautājot, vai ZTC impregnē izmantojamo koksni? To veic tikai vainagam, ko gulda uz pamatiem un jumta latām. Kāpēc tik vien? Izrādās, ka pareizi konstruētai un montētai mājai, vairāk nemaz nav nepieciešams. Vainas rodas, ja piemēram, pamatiem nav kvalitatīva hidroizolācija, nepareizi konstruēts vai nekvalitatīvi ieklāts jumts, slikta vai brāķīgi uzklāta krāsa.
Starp citu, par krāsām, šeit izmanto tikai uz ūdens bāzes izgatavotās, kas nekādi nekaitē cilvēka veselībai.
Līdzīgi argumenti ir arī jautājumā par koka paneļmājas ugunsdrošību. Masīvkoks patiesībā ir grūti degošs materiāls, jo šim procesam nepieciešama tieša liesmas klātbūtne, tāpēc kā piemērs minama Vācijas tehnoloģija, kur ugunsdrošības pakāpi paaugstina, palielinot dēļu biezumu no 18 līdz 32mm.
Ieplānots arī kāds jaunums. Akmens jeb minerālvate kā siltumizolācijas materiāls ir ļoti efektīvs, jo 15cm biezumā aizstāj vairākas ķieģeļu klātnes vai biezu betona sienu, tomēr ZTC jau plāno interesentiem šim pašam nolūkam piedāvāt ekovati, ko ražo, pārstrādājot makulatūru.

Guļbaļķu un frēzbaļķu mājas
Projekts, ar kuru pirms 10 gadiem ZTC uzsāka savu darbību, un kas joprojām samērā aktīvi tiek būvētas. Pašlaik Vācijā topot trīs būves, un jau parakstīts līgums par vēl divām, kas jāizgatavo un jāsamontē līdz gada beigām. Tāpēc var apgalvot, ka minētā veida ēkas joprojām ir ļoti populāras, tomēr Avotiņa kungs pauž viedokli, ka dzīvojamai mājai jābūt izgatavotai no koka paneļiem, atstājot guļbaļķu un frēzbaļķu tehnikai vasarnīcas, dārza mājas, pirtiņas utt. Tam ir pamatots arguments, - lai nodrošinātu mūsdienīgu, energoekonomisku minētā veida ēku, nepieciešama papildu siltumizolācija, jo no baļķiem vien tapušai, ir neefektīva un tāpēc dārga apkure. Piesauktajā Vācijā guļbūves arī ir populāras, tomēr tikai vasaras, atpūtas māju, kempingu vai pirtiņu izteiksmē. Ekonomija sanāk arī kokmateriālu izmantojumā: tipveida koka bloku mājai pietiek ar 40-50 kub.m, bet līdzvērtīgai guļbūvei nepieciešami vismaz 300 kub.m!

Cenas un finansējums
Cena ir otrais būtiskākais faktors pēc dizaina, kam potenciālais klients bieži vien pievērš lielu uzmanību. Dažkārt paviršs salīdzinājums nesniedz patiesu ainu, jo īpaši nevērtīgs tas ir, ja netiek strikti salīdzināta izmantoto materiālu vai sanitārtehnikas kvalitāte. Protams, ka neviena kārtīga māja nevar būt lēta, taču ZTC piedāvājums ir vērā ņemams, jo, piemēram, pilnībā nokomplektēta (trūkst vienīgi mēbeles) 1 stāva māja Sandra maksā Ls 39.000, turklāt līdz Ziemassvētkiem, sakarā ar kompānijas 10 gadu jubileju, šī cena pazemināta vēl par Ls 3.000. Tātad trūkstošās mēbeles par šādu summu tiek it kā dāvinātas.
ZTC gan mēģina pārliecināt savus klientus, ka māja jābūvē uz kredīta, kā tas jau labu laiku pieņemts rietumu pasaulē. Un tas nav tikai sauklis - pašlaik noris intensīvs sarunu posms ar Unibanku par iespējami labvēlīgāku kredītpolitiku ZTC klientiem. Kompānija ir gatava arī uzņemties zināmu daļu riska, jo piedāvā atpirkt mājokli, ja pircējs vairs nevar nokārtot pienākošos maksājumus. Tas nozīmē, ka gan bankai nerodas liekas problēmas ar nekustamā īpašuma tālāku pārdošanu, gan klientam ir zināma garantija, ka māju jebkurā gadījumā izdosies pārdot.

Garantijas
Avotiņa kungs smej, ka katram jaunas mājas pircējam ZTC "ierakstās radiniekos uz pieciem gadiem". Tas nozīmē, ka šajā laika posmā kompānija uzņemas visas rūpes par savu ražojumu. Protams, runa nav par tekošu jaucējkrānu, vai izsistu stiklu, lai gan arī tie tiks salaboti vai apmainīti.
Īpaši jūtas izraisa stāsts par kompānijas pašas pirmās uzbūvētās pirtiņas īpašnieci, kas nesen zvanījusi. Iemesls gan nav saistīts ar kāda veida problēmām minētajai būvei, bet gan nepieciešamību izjaukt un no jauna samontēt cituviet. Cilvēki uzticas pārbaudītām lietām.

Eksports
Sarunas laikā Avotiņa kungs vairākkārt atsaucas uz Vācijas pieredzi, darba un materiālu kvalitāti, pieņemtajiem standartiem, tāpēc likumsakarīgi, ka tieši šī valsts izrādās viņa vadītās kompānijas izgatavoto māju importa līdere. Tas galvenokārt izskaidrojams ar personiskiem sakariem, kas veidojušies gan tur mācoties, gan vēlākā laikā. Jāpiezīmē, ka mājas uz Vāciju tiek ne tikai eksportētas, bet ZTC brigādes tās tur bieži arī montē. Bijusi gan arī atsevišķa sadarbība ar Zviedriju, bet ne tik lielos apjomos.
Tieši Vācijas popularitāti mūsu eksportētāju vidū var skaidrot ar ļoti dažādiem iemesliem, sākot no senajām vēsturiskajām saiknēm, līdz labvēlīgai cenu un apjoma politikai - katram ir savs stāsts, kā iegūta niša turienes tirgū. ZTC izdevies atrast savu vietu starpskalā starp tipveida un īpaši projektētām mājām, pateicoties elastīgai pieejai klientu vēlmēm. Rezultātā Vācijas pasūtītājs iegūst individuālu ēku par cenu, kas nedaudz lielāka par tipveida ražojumu.
Pagājušajā gadā aptuveni 2/3 māju tika uzstādītas Latvijā, savukārt šogad šī attiecība mainījusies par labu eksportam.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.