Pilsētas kanalizācija – plusi un mīnusi
Mūsdienās, plānojot jaunas mājas būvniecību vai veicot nekustamā īpašuma iegādi, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir komunikācijas – elektrība, kanalizācija un ūdens apgāde, jo nereti komunikāciju izbūve ir dārgs un laikietilpīgs process. Kanalizācijas sistēmas izvēle ir aktuāls jautājums daudziem zemes īpašniekiem - vai izvēlēties pieslēgumu pilsētas kanalizācijai, vai tomēr izveidot savu – individuālo kanalizācijas risinājumu? Abiem variantiem ir savi plusi un mīnusi, kurus vērts izvērtēt, lai pieņemtu visizdevīgāko lēmumu tieši savam īpašumam un dzīvesveidam.
Pilsētas kanalizācijas priekšrocības

Autors: Shutterstock.com
Ja jūsu māja atrodas pilsētas teritorijā ir vērts noskaidrot, vai jums ir iespējams pieslēgties pilsētas kanalizācijai. Pilsētas jeb centralizētā kanalizācijas sistēma piedāvā ērtības un stabilitāti. Pieslēdzoties šai sistēmai, jums nav jāuztraucas par regulāru notekūdeņu izvešanu – viss notiek automātiski un centralizēti. Pilsētas kanalizācijas uzturēšanu, remontu un pārbaužu veikšanu nodrošina pakalpojumu sniedzējs, turklāt pieslēgums pie centralizētās sistēmas paaugstina īpašuma vērtību un padara to pievilcīgāku potenciālajiem pircējiem vai īrniekiem. Taču jāņem vērā, ka šāds pieslēgums ir iespējams tikai vietās, kur ir pieejama pilsētas infrastruktūra. Nereti jaunos apbūves rajonos vai lauku teritorijās šādas iespējas nav, kā arī sākotnējā pieslēguma izveide var būt izmaksu ziņā dārga. Lai arī centralizētā kanalizācijas sistēma nodrošina ērtu notekūdeņu novadīšanu, noteiktās situācijās tā var nebūt finansiāli izdevīgākais risinājums. Piemēram, ja plānojat ierīkot automātisko laistīšanas sistēmu dārzam, siltumnīcai, zālienam vai puķu dobēm, jāņem vērā, ka par visu patērēto ūdens daudzumu – tajā skaitā arī to, kas netiek novadīts kanalizācijā – būs jāmaksā kanalizācijas maksa. Tāpat, ja īpašumā paredzēts uzstādīt pirti, burbuļvannu vai baseinu, būtiski pieaug ūdens patēriņš, kas attiecīgi palielina arī kanalizācijas izmaksas. Šādos gadījumos izdevīgāks var būt alternatīvs risinājums, piemēram, bioloģiskā attīrīšanas iekārta vai lietusūdens uzkrāšana un izmantošana dārza un zālāja laistīšanai.
Savas kanalizācijas sistēmas plusi un mīnusi

Autors: Shutterstock.com
Individuālā kanalizācija – septiķi, bioloģiskās attīrīšanas iekārtas vai izsmeļamās bedres – ļauj izveidot autonomu un neatkarīgu risinājumu. Lielākais pluss – nav atkarības no pilsētas komunikācijām un kanalizāciju var ierīkot vietās, kur pilsētas kanalizācija nav pieejama. Šādas sistēmas uzturēšanas izmaksas bieži vien ir zemākas, taču jāņem vērā regulāras apkopes un tīrīšanas nepieciešamība. Turklāt, izvēloties modernus bioloģiskos risinājumus, iespējams samazināt ietekmi uz vidi un nodrošināt ilgtspējīgu saimniekošanu. Tomēr sava kanalizācija prasa lielāku atbildību – nepareizi izbūvēta sistēma var radīt piesārņojuma riskus un radīt nepatīkamas smakas. Jāizvērtē arī vietējie būvnormatīvi un noteikumi, lai izvairītos no juridiskām problēmām.
Izvēloties kanalizācijas sistēmu, galvenais ir izvērtēt īpašuma atrašanās vietu, finansiālās iespējas un jūsu ikdienas vajadzības. Pilsētas kanalizācija piedāvā ērtības un stabilitāti, savukārt sava kanalizācijas sistēma nodrošina neatkarību un elastību. Lai arī kuru variantu jūs izvēlaties, svarīgi ir pārliecināties par pareizu sistēmas izbūvi un regulāru uzturēšanu.
Ja meklējat uzticamus kanalizācijas risinājumus, ieskatieties šeit: https://building.lv/meklet_firmas/%C5%AAdensapg%C4%81de+un+kanaliz%C4%81cija