building.lv skaitļos

Lietotāji online22
Aktīvie uzņēmumi86
Nozares raksti32454
Pilsētas tīrība ir mūsu rokās! : building.lv - par būvniecību Latvijā

Pilsētas tīrība ir mūsu rokās!

Pilsētas tīrība ir mūsu rokās!
Foto: Pilsētas tīrība ir mūsu rokās!

Pamatojoties uz Rēzeknes pilsētas pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr.11 "Rēzeknes pilsētas teritorijas uzturēšanas un labiekārtošanas noteikumi" un Nr.28 "Rēzeknes pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi", domes Administratīvā inspekcija aktīvi pārbauda būvgružu, lielgabarīta un sadzīves atkritumu izvešanas nosacījumu ievērošanu.

Banner 280x280


Saistošie noteikumi pieejami divās vietnēs – www.rezekne.lv un www.likumi.lv. Inspekcijas vadītājs Pāvels Savickis laikraksta "Rēzeknes Vēstnesis" korespondentei pastāstīja, ka šogad tika konstatēti 147 atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpumi un izrakstīti 12 protokoli.

Veicot situācijas analīzi, varam secināt, ka pastāv vairāki pārkāpumu veidi: tuvākajā mežā vai vietās, kur pilsētas pašvaldība izved zemi, iedzīvotāji atstāj vecas riepas, būvgružus, lielgabarīta un sadzīves atkritumus. Iespējams, ne visiem zināms, ka pilsētas dome finansē atkritumu bezmaksas pieņemšanu speciāli tam atvēlētajos laukumos Rīgas ielā 21b un Zilupes ielā 50. Vienoties par atkritumu izvešanu laukumos var pa tālr. 646 07673. Nepieciešamā informācija pieejama arī vietnē www.alaas.lv.

Atgādinām atkritumu apsaimniekošanas noteikumus:

    Riepu maiņas sezonā autoservisu pienākums ir pieņemt vecās riepas. Autovadītājs var nodot četras riepas no vienas mašīnas bez maksas. Riepas ietilpst bīstamo atkritumu grupā un tās nevar atstāt kopējos konteineros, jo par to noteikts administratīvs sods: Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 75. pants – sods fiziskām personām līdz 1000 eiro, juridiskajām personām – no 280 līdz 2000 eiro;
    Par būvgružu izvešanu būvdarbu procesā dzīvoklī vai privātmājā atbild nekustamā īpašuma īpašnieks un viņa pienākums ir pasūtīt konteineru. Ķieģeļu un betona fragmentus, tos sasmalcinot un atdalot no citiem atkritumu veidiem, var izmantot grunts stiprināšanai, taču patvaļīga būvgružu izkraušana pašvaldības teritorijā ir aizliegta. Nesen Zilupes ielas apkaimē kāds izkrāva veselu kaudzi ķieģeļu. Remontdarbi tur jau beigušies, un nav nekādas tehnikas, ar kuru varētu izlīdzināt grunti;
    Garāžu īpašniekiem un garāžu lietotājiem jāuztur kārtībā pieguļošā teritorija 10 metru platumā: jānovāc no tās atkritumi un jāpļauj zāle. Pašlaik Administratīvās inspekcijas darbinieki aktīvi pārbauda garāžas un, ja no pašvaldības teritorijas nav izvesti betona bloki, organizē to izvešanu;
    Plastmasu nedrīkst izmantot kā kurināmo vai dedzināt ugunskurā, – tās sadegšanas procesā veidojas dioksīni. Rūpējieties par savu veselību un bez maksas atstājiet šādus atkritumus tiem paredzētajos laukumos!
    Pilsētas iedzīvotājiem jāsaprot, ka aizliegums aizrakt atkritumus, izmest tos ūdenstilpēs, gravās un akās ir tiešā veidā saistīts ar vides aizsardzību, jo augsnē un gruntsūdeņos var nokļūt kaitīgas un indīgas vielas.

Administratīvā inspekcija paļaujas uz iedzīvotāju saprātīgu uzvedību un pateicas rēzekniešiem, kas pa tālr. 25770110 ziņo par atkritumu uzkrāšanās vietām un pārkāpējiem, kuri izkrauj atkritumus nepiemērotās vietās. Ļoti labi, ja tas tiek darīts operatīvi: vēlams piefiksēt pārkāpuma laiku un mašīnas numuru, tad neviens pārkāpējs nepaliks nesodīts. Problemātiskās vietās tiek veikta videonovērošana, tajā skaitā arī garāžu kooperatīvu teritorijās un daudzdzīvokļu māju atkritumu laukumos.

Laikraksta "Rēzeknes Vēstnesis" korespondente tikās ar SIA "ALAAS" vadītāju Juriju Petkeviču, kurš pastāstīja, cik aktīvi rēzeknieši šķiro atkritumus, un kas jādara, lai katras mājas pagalmā būtu dažādiem atkritumu veidiem domātie konteineri:  "Mums ir divi laukumi (Rīgas ielā 21b un Zilupes ielā 50), kur rēzeknieši var nodot sašķirotos atkritumus: polietilēnu, papīru, stiklu, kartonu, lielgabarīta atkritumus (mēbeles), kā arī riepas. Pilsētas iedzīvotāji jau pieraduši, ka šādi laukumi pilsētā ir un izmanto tos: ir pastāvīgi klienti, un arī tie, kas periodiski sakārto savu māju pagrabus, bēniņus, vasarnīcu teritorijas. Vecie ledusskapji un citas elektroierīces pieder pie bīstamo atkritumu kategorijas, un tos nekādā gadījumā nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem, bet gan jāved un jānodod atsevišķi. Noliktavu ielā 1 ir vēl viens laukums (SIA "Dīlers", tālr.: 80000515, 29789132, 25132726), kas domāts otrreizējām izejvielām un bīstamajiem sadzīves atkritumiem.

Taču rēzeknieši var šķirot atkritumus arī neapmeklējot šķirošanas laukumus. Šajā nolūkā vienas vai vairāku māju iedzīvotājiem, ja mājām ir kopīgs atkritumu laukums, jālemj par dažādu atkritumu veidiem domāto konteineru uzstādīšanu un jāziņo par to savam apsaimniekotājam. Privātmāju iedzīvotāji var vērsties tieši mūsu uzņēmumā. Laika gaitā māju, kuru iedzīvotāji vēlas šķirot atkritumus piemājas laukumos, kļūst arvien vairāk, to iedzīvotāji arvien biežāk ietaupa savus līdzekļus – atkritumu apsaimniekošana izmaksā diezgan dārgi, bet šķirotos atkritumus izved bez maksas, tātad, šķirojot atkritumus, iedzīvotāji var ietaupīt. Pašlaik noslēgts ap 50 līgumu ar fiziskām un juridiskām personām par šķiroto atkritumu apsaimniekošanu. Procesa dinamika ir diezgan laba. Aktuāla paliek būvgružu problēma. Remonts ir viena noteikta dzīvokļa iemītnieku darīšana, un nedrīkst pārkraut šo atbildību uz citu mājas iedzīvotāju pleciem."

Nobeigumā jāuzsver: ir īstais laiks pārvarēt "bērnu" vecumu un vairs neslēpt atkritumus pa kaktiem, cerot, ka neviens nepamanīs. Jāmācās dzīvot un uzvesties civilizēti, tādējādi rūpējoties arī par pilsētu un līdzcilvēkiem.

www.rezekne.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.