Pirms un pēc: Kā iekārtot virtuvi, kas apvienota ar dzīvojamo istabu?
Domājot par jaunu virtuves iekārtojumu vai esošā uzlabošanu, visvairāk ir jāpiedomā par funkcionalitāti un ērtībām. Savukārt, ja virtuve ir apvienota ar dzīvojamo istabu, ļoti būtiska ir arī kārtība un pietiekami atturīgs dizains, lai nesaraibinātu un nepadarītu haotisku telpas kopiespaidu.
Interjera dizainere dalās ieteikumos, kurus īstenojot arī nelielu telpu iespējams pārvērst, iegūstot vairāk vietas un uzturot to kārtīgu.
Šai četru cilvēku mājsaimniecībā virtuves atjaunošana ir krietni ievilkusies. Prioritātēm mainoties, nebeidzamie pagaidu remontdarbi tika atlikti nesenā ģimenes pieauguma dēļ un virtuves “pagaidu variants” kļuva par pastāvīgo variantu. Bērniem augot, vietas trūkst arvien vairāk, turklāt virtuvē trūkst arī būtisku elementu – gana ietilpīga ledusskapja, tvaika nosūcēja un plauktu. Esošajā virtuvē ir tikai viena gara darba virsma un zem tās izvietotās atvilktnes un plaukti.
Praktiski akcenti virtuvē
Interjera dizainere uzsver – ja virtuve ir iekārtota dzīvojamā istabā, tad iekārtas krāsu gammai ir jāpieskaņojas abām zonām un tās vizuāli jāpapildina. Šai gadījumā izraudzītas dabisku toņu mēbeles, kas teicami iekļaujas kopējā interjerā. Kontrastam un siltākam kopiespaidam izmantoti koka elementi.
“Gaišie toņi vizuāli paplašina telpu, tāpēc ļoti noder un iederas nelielās platībās. Tomēr, izvēloties krāsu paleti, der padomāt arī par to, vai telpai piestāvētu un noderētu kāds akcents. Akcenti var būt dažādi, piemēram, lustra vai daži vaļēji plaukti, kas ir reizē praktiski un dekoratīvi. Ja plauktos saliek burkas ar dažādiem sausajiem pārtikas produktiem, arī tās kļūst par interjera elementu. Plauktos var likt arī biežāk lietotus priekšmetus, kā krūzītes un bļodiņas, lai tās vienmēr būtu pa rokai. Gaišā interjerā akcents var būt arī koka darba virsma – tādā gadījumā var izvēlēties tumšāku koka toni kontrastam. Jāpatur prātā, ka dažādus koka toņus nav ieteicams kombinēt, labāk palikt pie viena,” saka IKEA interjera dizainere Anastasija Gobrusjonoka.
Kārtība atvilktnēs un plauktos padara virtuvi plašāku
Nelielās virtuvēs ir īpaši svarīgi gudri risinājumi, kas ļauj optimāli izmantot esošo vietu un līdz pilnībai katru centimetru. Virtuves izmēru mainīt nav iespējams, bet to paplašināt var ar citiem paņēmieniem: ieliekot papildu skapīšus, plauktus, izmantojot ratiņus, pakaramos, stangas un dažādus risinājumus, kas palīdzēs uzturēt kārtību plauktu un atvilktņu iekšienē.
“Bieži paliek neizmantota vieta pie sienas, starp darba virsmu un sienas skapīšiem. Iekārtojot noteikta stila virtuves, ar dažādām stangām, pakaramajiem, magnētiskiem nažu turētājiem vai papildu plauktiem, var atbrīvot vairāk vietas uz virsmas un turēt viegli pieejamā vietā garšvielas, krūzītes vai ēdiena gatavošanas piederumus,” iesaka A. Gobrusjonoka.
Dizainere piebilst, ka sakārtotās atvilktnēs un plauktos var salikt vairāk mantu. Ar sadalītājiem un organizatoriem var glabāt vertikāli, teiksim, vākus un virtuves dēlīšus, kas tādējādi aizņem mazāk vietas, turklāt ir ērti paņemami. Atvilktnēs ar speciāliem ieliktņiem var sašķirot galda piederumus, bet plauktu ieliktņi noder, lai maksimāli izmantotu vietu plauktos un iegūtu vairāk iespēju glabāt krūzes, glāzes un bļodas tai pašā plauktā.
“Ja trūkst sistēmas un kārtības, haoss var ātri vien ņemt virsroku. Virtuves organizatori paver plašas iespējas un ļauj gudri izmantot vietu. Ļoti parocīgi ir perforētie dēļi ar piederumiem. Tie ir dažādi pielāgojami saturam un dod iespēju ērti glabāt pat neregulāras formas priekšmetus. Tapiņu izkārtojumu uz dēļa vienmēr var mainīt, pielāgojot mantām, ko vēlies tur glabāt,” uzsver A. Gobrusjonoka.
Plauktu sakārtošanai dizainere iesaka izmantot sadalītājus – ar tiem vienā plauktā var iegūt pat divtik vietas. Savukārt šķīvju turētāji noder ne tikai kārtības uzturēšanai, bet arī pasargā traukus no malu apdauzīšanas.
Dizainere iesaka biežāk lietotos priekšmetus glabāt atvilktnēs – tur tie būs viegli aizsniedzami, bet augšējos plauktos var salikt to, kas nepieciešams gatavošanai un pasniegšanai. Ja virtuvē ir maz vietas, tīro trauku novietošanai var izvēlēties skapīti ar trauku žāvētāju. Tad uz darba virsmas paliks vairāk vietas, un tā būs vieglāk tīrāma. Skapītī liekais ūdens no traukiem notecēs speciālā paliktnī, no kura to pēc tam var izliet izlietnē.