Plāno uzstādīt vēl 200 tekstila šķirošanas konteineru reģionos
Šobrīd pieprasījums pēc tekstila šķirošanas konteineriem reģionos turpina pieaugt, un ik dienas tiek saņemti zvani no Latvijas pašvaldībām ar lūgumu uzstādīt papildu konteinerus iedzīvotāju ērtībai. Rezultātā “AJ Power Recycling” un “3R” plāno līdz nākamā gada beigām investēt 250 tūkstošus eiro papildu 200 konteineru uzstādīšanai Latvijas novados.
No 2025. gada ES dalībvalstīm, tostarp Latvijai, būs jānodrošina dalīta vākšana tekstilmateriāliem. Ar mērķi mazināt atkritumu apjomu Latvijā dabas resursu nodokli (DRN) no 2024. gada jūlija plānots attiecināt arī tekstilizstrādājumiem. Tas paredz, ka turpmāk preču ražotājam vai pārdevējam būs jāuzņemas atbildība par preces pilnu dzīves ciklu – ne tikai par tās saražošanu, bet arī gala apsaimniekošanu, ieskaitot utilizēšanu.
Dabas resursu nodokļa sistēmā liela loma ir arī ražotāju atbildības sistēmām, jo to galvenais uzdevums ir atbilstoši normatīviem savākt un apsaimniekot tekstilizstrādājumus (nodot pārstrādei, reģenerācijai), samazinot kaitējumu videi.
Kopš “AJ Power Recycling” 2023. gada sākumā uzsāka tekstila šķirošanas konteineru izvietošanu, kopumā ir investēti 500 tūkstoši eiro tekstilizstrādājumu savākšanas un šķirošanas sistēmas attīstīšanai. Šobrīd ir uzstādīti vairāk nekā 200 konteineri jau 21 Latvijas novadā. Reaģējot uz ievērojamo iedzīvotāju pieprasījumu, kas turpina augt, paredzēts, ka līdz nākamā gada beigām plānots investēt 250 tūkstošus eiro un uzstādīt papildu 200 konteineru tekstila šķirošanai.
“Latvijā gadā vidēji tiek ievesti gandrīz 30 tūkstoši tonnu tekstila - tas ir liels apjoms, tādēļ ir īpaši svarīgi veikt tekstila uzskaiti un nodrošināt vairs nevajadzīgo tekstila materiālu atbildīgu savākšanu un pārstrādi. Pusotra gada laikā esam aktīvi strādājuši pie tekstila šķirošanas sistēmas attīstības Latvijā, un šobrīd esam sasnieguši lielu klātesamību reģionos. Pie sasniegtā neapstāsimies, jo pieprasījums pieaug, un novērojam aktīvu iedzīvotāju vēlmi šķirot. Mēs uzskatām, ka tekstila šķirošanai ir jābūt ērti pieejamai pēc iespējas plašākam iedzīvotāju skaitam, tāpēc turpinām sadarbību ar pašvaldībām, lai nodrošinātu aizvien plašāku tekstila šķirošanas pieejamību reģionos,” norāda Uldis Skrebs, „AJ Power Recycling” valdes loceklis.
Specializētajos violetas krāsas tekstila šķirošanas konteineros iedzīvotājiem ir iespēja nodot nevajadzīgo apģērbu, apavus, mājas tekstilu, somas un jostas, tādējādi nodrošinot to atkārtotu izmantošanu vai pārstrādi. Lai nodotie apavi, apģērbi būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi ir ievietoti stingri aizsietā maisā un nav bijuši saskarē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma.
Konteineru saturs tiek regulāri savākts un pāršķirots. Tas tekstils, kas vēl var būt noderīgs, tiek laists otrreizējā apritē jeb tam tiek dota jauna dzīve, bet tam, kas lietošanai vairs nav derīgs, tiek meklētas pārstrādes iespējas, piemēram, materiālus var izmantot enerģijas ieguvei.